Můj byt je minigarsonka, úzký pokojík s malou koupelnou se sprchovým koutem. Studuji vysokou školu a rodiče mi tento byteček koupili v roce 2010 z dědictví po babičce. Říkali si, že je to lepší bydlení, než na koleji. Také měsíční poplatky za služby a elektřinu byly srovnatelné s cenou za kolej.
Neuvěřitelný nedoplatek ve výši 27 tisíc vyrazil dech. Po prostudování vyúčtování jsem zjistila, že problém je v položce ohřev TUV. Předepsané zálohy na rok 2013 mi byly vyměřeny podle spotřeby teplé vody v předcházejícím období. Spotřeba teplé vody se mi tedy náhle zvýšila více než čtyřnásobně.
V přiloženém dopise stálo, že máme případné námitky směřovat na správce bytového domu. Ten mi vysvětlil, že reklamace se uznává na základě potvrzení poruchy vodoměru, který si lze nechat zkontrolovat na vlastní náklady. To ale nemohu prokázat, protože mi vodoměr byl odebrán při výměně koncem roku 2013.
Staré vodoměry si firma, která nám instalovala nové, ihned odvezla, časem zlikvidovala a měděné součástky použila na výrobu nových vodoměrů.
Výměna vodoměru§ 3 zákona o metrologii č.505/1990 Sb. a vyhlášky č.345/2002 Sb Pro bytové vodoměry platí povinnost SVJ či družstva zajistit povinné úřední ověření vodoměrů v určitých intervalech. Je to měření certifikovanou firmou, která vodoměr opatří značkou, že je vodoměr v pořádku. Pokud není, musí se vyměnit. Instalaci nového vodoměru musí provádět firma, která je certifikovaná Českého metrologického institutu.
„Při výměně vodoměrů zkontrolujte přepis hodnot odběru. Zkontrolujte také, zda je na původním vodoměru úřední značka, která dokazuje kdy proběhla kontrola vodoměru a kdo jej zkontroloval. Dobré je pořídit zřetelnou fotku starého vodoměru. Správce budovy má mít také doklad o provedené instalaci a pravidelném měření vodoměrů a měl by vám jej na vyžádání předložit,“ říká inspektor nemovitostí Pavel Štáf z firmy Bytecheck.
U bytových vodoměrů, které jsou používány k rozúčtování nákladů, je doba platnosti certifikátu vodoměru 5 let, a to pro vodoměry pro teplou i studenou vodu. Výjimku tvoří vodoměry s jiným účelem uvedené ve vyhlášce 366/2010 Sb., kde je doba platnosti certifikátu vodoměrů pro teplou vodu 4 roky. |
Tím pádem nemůžu svůj původní vodoměr nechat zkontrolovat a dokázat, že měřil špatně, nebo že nesouhlasí naměřená čísla.
U výměny vodoměrů jsem sama byla a čísla kontrolovala, když je technik zapisoval. Také jsem podpisem potvrdila, že čísla opsal správně.
Při výměně vodoměrů mě nenapadlo dohledat odečet z předcházejícího roku a zkontrolovat, zda naměřená spotřeba odpovídá mé reálné spotřebě. Netušila jsem, že by vodoměr mohl měřit špatně. Za každý odvezený vodoměr jsme dostali slevu 50 korun + DPH. Za výměnu dvou kusů jsem platila 2 416 korun. Stokoruna mě tedy nevytrhla a vodoměry bych si nyní ponechala. Navíc si myslím, že staré vodoměry jsme mohli prodat až po doručení vyúčtování. Na to mi správce nic neřekl.
Jsem si naprosto jistá, že uvedená spotřeba není reálná. V bytě mám pouze sprchový kout a umyvadlo v koupelně. Nemám zde ani kuchyňský kout s dřezem, takže nevařím a ani nemyji velké množství nádobí. Pračku také nemám, využívám společnou prádelnu domu, která se vyúčtovává zvlášť.
Suma ve výši téměř 27 tisíc korun je pro mě téměř likvidační a podle přiloženého dopisu mám 30 dní na uhrazení, jinak po mně dluh včetně úroku z prodlení budou vymáhat soudní cestou.
Zjišťovala jsem rychle, zda máme v domě centrální vodoměr, podle kterého by se mohla zjistit a zkontrolovat odečtem všech ostatních hodnot má naměřená spotřeba. Je zde patní vodoměr, ale ten měří jen spotřebu studené vody celého domu. Centrální vodoměr TUV v objektu bohužel není. Spotřeba TUV pro celý dům se skládá ze součtu náměrů v jednotlivých jednotkách.
Ani dodavatel teplé vody žádným jiným způsobem naši celkovou spotřebu neeviduje, vychází pouze ze součtu hodnot naměřených na našich vodoměrech v jednotlivých bytech. V přízemí domu máme recepci s toaletou a na střeše vířivku s toaletou. Tyto společné prostory mají vlastní vodoměr TUV.
Správce se mě snaží přesvědčit, že můj nedoplatek je v pořádku. Možná mi kape baterie u umyvadla nebo u sprchy. Žádný problém ale v bytě nemám, nic nekape, neteče. Správce mi také sdělil, že zdaleka nemám nejvyšší nedoplatek na vodě v domě. Nesmí mi ale říct, kdo to je, ale prý reklamaci nepodal. V domě je 150 jednotek, těžko budu na každého zvonit.
Zdá se mi zvláštní, že se nejprve staré vodoměry zlikvidují a až poté dostane vlastník vyúčtování. Tímto postupem mě připravili o možnost nechat vodoměr přezkoušet a podat reklamaci. Teď zjišťuji, zda byl tento postup v pořádku a v souladu se všemi předpisy, pokud na výměnu vodoměrů a vyúčtování starých vodoměrů konkrétní předpisy vůbec existují.
V dopise, kde nás informují o výměně vodoměrů, není nikde zmíněná varianta, že bychom si staré vodoměry mohli ponechat. Stojí tam: V ceně je pořizovací cena vodoměrů, dovoz a montáž nových vodoměrů, demontáž a odvoz původních vodoměrů, osazení plomby před a za instalovaným vodoměrem a provedení záznamu stavu spotřeby TUV a SV na původním vodoměru pro účely rozúčtování spotřeby vody za rok 2013. Uvedená cena je tedy celková a konečná.
Tímto příběhem bych chtěla varovat všechny, které čeká výměna vodoměrů. Nejenže je nutné zkontrolovat, že technik odečte a zapíše naměřené hodnoty správně. Je potřeba najít předchozí odečet spotřeby vody a odečíst ho od právě naměřené hodnoty na vodoměru. Tím zjistit naměřenou spotřebu za dané období a porovnat ji s reálnou spotřebou.
V případě, že by se naměřená spotřeba zdála přemrštěná, nesmíte dovolit, aby technik vodoměr vyměnil za nový, odvezl si ho a odeslal na likvidaci. Tím totiž ztrácíte nárok na jakoukoliv pozdější reklamaci.
Doplatila jsem na důvěřivost, naivitu, nezkušenost a hlavně neznalost v této problematice. Je to pro mě tvrdá, zato užitečná lekce do budoucna, ale vnitřně stále doufám, že ještě existuje možnost, jak se proti tomu mohu bránit.