Rozhodování Čechů, jestli platit nájem, nebo si pořídit vlastní bydlení, je mnohdy spíše pocitové než racionální. Pokud se vám zdá, že vás nájem v konečném důsledku přijde pěkně draze, nebude to možná jen pocit.
Nejlepším vodítkem je spočítat si poměr mezi cenou koupě a pronájmu bytu. Studie Raiffeisen stavební spořitelny porovnala ceny bytů a výši nájmů napříč celou republikou. Zjistila, že průměrná doba návratnosti investice do vlastního bytu je 23 let.
Kde se koupě bytu vyplatí nejvíc
Ceny nemovitostí a výše nájmu se liší lokalitu od lokality. Rozhodnete-li se pořídit si vlastní byt, pak investujte v Ústeckém kraji. Pokud vezmete v úvahu současné tržní ceny, tak byt v Jirkově stojí tolik, jako když platíte 11 let pronájem.
Vklad se vám vrátí rychle také v Teplicích, a to za 13 let. V Jihočeském kraji je velmi výhodná koupě bytu v Prachaticích, v Olomouckém kraji se nejrychleji vrátí peníze v Hranicích, a to za 16 let.
Nejdelší dobu návratnosti čekejte v Otrokovicích ve Zlínském kraji (29 let). Srovnání pronájmu a koupě vychází málo výhodně v Mělníku a Domažlicích, kde se investice vrátí až za 28 let. O trochu lépe jsou na tom města jako Opava, Jihlava, Klatovy, Turnov, Pelhřimov, Říčany, Rokycany, Ostrov a Kralupy nad Vltavou. V těchto městech stojí byt tolik, co 27 let nájemního bydlení.
Drahé byty, drahé pronájmy
Nejvyšší pořizovací náklady na koupi bytu jsou tradičně v Praze. Zde se průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 107 555 korun. Například byt v Křižíkově ulici nebo na Národní třídě stojí tolik, jako kdybyste v něm 21 až 22 let bydleli v pronájmu.
Drahé byty jsou také v Berouně (45 121 Kč/m²), Říčanech (41 543 Kč/m²) a Plzni (40 568 Kč/m²). V Berouně budete na návratnost investice čekat 25 let, v Plzni 26 a v Říčanech pak 27 let. S pomocí cenové mapy, která mapuje náklady na bydlení v celém Česku, porovnáte, jak draze se byt prodává a pronajímá ve vaší ulici.
Ve vlastním, nebo v cizím?
Pokud bydlíte v komerčním pronájmu, musíte plánované změny konzultovat s majitelem. Navíc jste v područí majitele, který může kdykoliv nájemné zvýšit. Ve vlastním bytě si můžete provádět úpravy a opravy podle vlastních potřeb a neplatíte nic navíc.
Osobní vlastnictví lze považovat za výhodu, protože uchovává hodnotu peněz. Budujete si svůj majetek, který v budoucnu můžete zpeněžit nebo pronajmout a zajistit si vlastní pasivní příjem.
Ceny půjdou nahoru, není na co čekat
S ohledem na očekávaný vývoj cen na trhu se investice do vlastního bydlení oproti nájemnímu bydlení vyplatí. "Pro koupi bytu je letošní rok opravdu vhodný. Z údajů, které vydal Český statistický úřad, lze očekávat, že v některých vyhledávaných lokalitách by mohlo koncem roku dojít k mírnému růstu cen," dodává Ing. arch. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky srovnání investice do vlastního bydlení oproti dlouhodobému pronájmu (viz článek Léta levných bytů jsou v Praze u konce, ceny míří vzhůru).
Hypotéky a úvěry
Ne všichni si mohou dovolit koupit nemovitost za vlastní prostředky, takže si musí peníze někde půjčit. Vzít si úvěr se obecně vyplatí v místech, kde se výše nájmu přibližuje splátkám úvěru.
Zatímco úrokové sazby u hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření jsou stejné pro celou republiku, ceny bytů se dost liší nejen mezi městy, ale také na jednotlivých adresách. V levnějších lokalitách pořídíte byt do půl milionu korun.
"Úvěr pro pořízení menšího bytu do výše 500 tisíc korun nabízíme bez zajištění zástavním právem k nemovitosti a využít ho mohou i klienti, kteří si u nás zatím nespoří. Pokud jde o standardní úvěr ze stavebního spoření, tam je hranice dokonce až 700 tisíc korun," dodává k možnostem financování Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Zdroje: Analýza srovnává tržní ceny pronájmů a koupě bytů ve vybraných městech ČR podle cenové mapy nemovitostí. Ceny jsou platné v období duben - červen 2014. Modelové příklady srovnání vlastního a nájemního bytu jsou vypočteny s využitím kalkulačky Pořízení vlastního bydlení.