Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Průkazy energetické náročnosti u bytů jsou mimo mísu, tvrdí architekt

  1:00
Emoce. Znechucení. Vydávání průkazů energetické náročnosti budov doprovází totiž řada úskalí. Občas by možná nezaškodil obyčejný selský rozum.

Získání průkazu energetické náročnosti budovy stojí peníze, ale často i velké úsilí, zejména pokud chybí projektová dokumentace. | foto: Profimedia.cz

Podle energetické specialistky Anny Cigošové ze společnosti Interplan-cz nejde v případě průkazů o nové, byrokratické požadavky, ale spíše o další krok směřující ke kvalitním stavbám, už dříve bylo nutné dodržovat určité technické normy.

Jenže udělování štítků komplikuje podle ní a dalších odborníků řada problémů, třeba u starších budov, kde často chybí projektová dokumentace. Její pořízení může průkaz výrazně prodražit a stejně zjištěné hodnoty nemusí zcela platit.

Náklady

Zatímco za rodinný dům dnes zaplatíte při zpracování do deseti pracovních dní a kompletní dokumentaci v papírové podobě průměrně kolem 5 500 korun (v elektronické o něco méně), bez kompletních dokladů už 10 tisíc, v případě bytového domu jde o 12 tisíc, chybějící dokumentace zvedne cenu na 20 tisíc. Zkrácení na pět dnů se opět prodraží.

"Můžete spočítat obálku budovy, zhodnotit systém vytápění, velikost oken, ale určit přesně skladbu konstrukcí u starých, i několikrát přestavovaných domů, lze jen těžko," upozorňuje Anna Cigošová.

U nových staveb se energetický specialista většinou objevuje až u hotového projektu, těsně před podáním žádosti o stavební povolení. "Průkaz energetické náročnosti budovy by měl jako důležitá součást projektové dokumentace vznikat už na začátku, a to ve spolupráci s architektem, stavařem a dalšími specialisty," doporučuje Cigošová.

Jenže i zde mohou vznikat komplikace. Architekti upozorňují třeba na špatně nastavené parametry. "Navrhovali jsme dům ve svažitém terénu, kde jsme byli nuceni zvednout část domu nad terén. Kvůli tomu, ačkoliv byl perfektně tepelně izolovaný díky třiceticentimetrové tepelné izolaci, vyšel energetický štítek D. A to jen proto, že pokud je dům, respektive jeho základy obsypány zeminou, počítá se s jiným ´tepelným zatížením´, a to s +15 °C pod základy, pokud je dům usazený na patkách, teplota se snižuje na -15 °C v zimním období. Vzniká rozdíl 30°C!" poukazuje na špatné nastavení parametrů architekt Miroslav Stach ze studia Balance Idea. Podobných nedomyšleností je v návodech pro výpočet víc.

"V Rakousku mohou být domy na patkách klidně i pasivní, náš dům je ve finále nízkoenergetický, majitelé protopí kolem 13 tisíc za rok. Auditor nám radil výpočet uměle navýšit, třeba pomocí uvedení nesmyslné účinnosti kotle 95 procent, aby byl dům v lepším C," popisuje situaci architekt Stach.

Auditor, tedy energetický specialista, použil selský rozum, jenže ten by ho mohl stát až pět milionů korun, až takové jsou totiž pokuty pro auditory.

Problém i u bytů

Ušetřete za energii!

Ověřte si, zda nemůžete získat výhodnější dodávky plynu a elektřiny s Energie DNES.

"Pokud jde o energetické průkazy u bytů, myslím si, že je to zcela mimo mísu. Počítá se dům, ne konkrétní bytová jednotka. Ve výpočtech vůbec není zohledněno, že jeden soused netopí a druhý ho zákonitě vytápí, neuvažuje se v širším měřítku s tepelnými zisky, mírou větrání, vzduchotěsností objektu, druhem vytápění nebo distribucí tepla a dalších detailech. Výpočet je jen snůška nic nevypovídajících čísel, už proto, že mnohé starší objekty nemají ani pořádnou dokumentaci pro výpočet, který se pak provádí nahodile," říká architekt Stach ze studia Balance Idea.

Ostatní státy Evropské unie používají obdobnou metodiku pro celý bytový dům, podle Anny Cigošové pouze Francie používá průkazy pro každý konkrétní byt. A u nás? Někdy by bylo lepší použít selský rozum, například v podobě faktur za vytápění za poslední tři roky. Tato možnost tu sice existuje, ale pokud nový kupující bytu bude na průkazu trvat, může vzniknout problém, od 1. ledna 2013 je majitel budovy (nebo společenství vlastníků) povinen při prodeji budovy nebo její ucelené části, tedy bytu, energetický průkaz zajistit . Pro pronájem bude tato povinnost platit až od roku 2016.

Auditoři pod tlakem

Zpracovat PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) může zpracovávat pouze energetický specialista vedený v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu (zde), těch je však necelých 1 200 na celou republiku.

"Jelikož nejsou procesy udělování průkazů zcela jasně stanoveny, mohou specialisté podléhat žádostem stavitelů budov o zařazení stavby do skupiny kategorie A či alespoň B, přestože nejsou podmínky zcela splněny. Tento problém podle mého názoru opět souvisí s tím, že energetičtí specialisté nejsou často u počátku návrhů stavby," tvrdí Anna Cigošová. 

Přitom tito lidé by mohli podle ní poskytnout majitelům cenné informace, které jim poslouží například při snižování energetické náročnosti domu a ušetří peníze. Energetický specialista navíc zkoumá také zdroje vytápění a ohřevu vody, může tak majitele nemovitosti upozornit například na nebezpečí spojené s používáním plynových spotřebičů.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Díky matce Petra Voka vznikl palác a pivovar, dnes perly Českého Krumlova

14. května 2024

Zatímco jména Petra Voka zná v Česku snad každý, jméno Anny z Rogendorfu spíš jen pár milovníků...

Co dělat s problémovými boeingy? Přestavět je na luxusní bydlení

14. května 2024

Světový výrobce letadel Boeing, který se poslední dobou trápí poruchami svých strojů, se může...

Nové luxusní sídlo závodníka Jensona Buttona má vše, co jeho srdce žádá

13. května 2024

Britský závodník a bývalý pilot F1 Jenson Button se stal majitelem opulentního domu v kalifornském...

I když žena miluje industriální styl, může vzniknout útulný interiér

13. května 2024

Podkrovní mezonetový byt začal díky spojení sil majitelky a designérky Kateřiny Pečeňové dýchat...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...