Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Jak přežít horko? Nejdříve zatáhnout, pak pustit větrák či klimatizaci

  1:00aktualizováno  1:00
Vedro, únava, pocení, prostě nálada pod psa. Tak to dopadá v horkých dnech. Možností, jak tomu v interiérech předejít, je celá řada, od rolet až po klimatizaci.

Venkovní žaluzie chrání dům před horkým sluncem | foto: Dalibor Puchta

Na prvním místě je nutné zabránit vstupu slunci, zejména pokud jsou okna orientována na jižní a západní stranu. Nejlepší řešení? Předokenní žaluzie a rolety. Jižní národy používají venkovní dřevěné okenice již stovky let. Vědí proč.

Hliníkové žaluzie instalované na vnitřní rámy oken mají v porovnání s vnějšími nepatrný účinek. Vnější žaluzie může navíc dokonce spouštět čidlo, není nutná přítomnost majitele. Podobně "chytře" se vysouvají markýzy na terasách a lodžiích. Dalším řešení jsou fólie označované jako Heat Mirror nebo klasické protisluneční fólie, u nich výrobci tvrdí, že zadrží téměř 80 procent sluneční energie.

Velkoformátová dlažba ladí s moderním domem.

Žaluzie spouští elektronické čidlo. Proto není potřeba dům chladit.

Mobilní klimatizace vám příliš nepomohou. Nikoli ani tak kvůli výkonu, ale kvůli nutnosti odvádět horký vzduch ven. Jenže kudy? Hadice "vyhozená" pootevřeným oknem ven nic neřeší, jen si dovnitř pouštíte teplý vzduch a snižujete výkon klimatizace.

U levnějších typů je navíc nutné vylévat z nádrže vodu, dražší řeší tento problém automatickým odpařováním. Paradoxně možná větším přínosem je možnost si mobilní klimatizací přitopit mimo hlavní topnou sezonu. Vhodným řešením jsou proto klimatizace řešené jako systémy split a multisplit.

Nejrychlejší pomoc: větrák

Protože větráky "rozvíří" teplý vzduchu, vyvolávají pocit ochlazení. Stolní a stojanové větráky mívají průměr hlavice 30 nebo 40 cm a tři stupně rychlosti, dokonce je lze pořídit i s dálkovým ovládáním.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Stropní větrák Turbo swirl funguje i jako lustr.

Sloupové ventilátory s nižším výkonem se doporučují do menších místností. Vyrábějí se i jako kombinace větráku a čističky vzduchu či ionizátoru. Také zde lze využít dálkové ovládání.

Stropní ventilátory bývají nejtišší, proto se používají i do ložnic, existují také designové varianty se světlem. Pro místnost o ploše 25 m2 se doporučuje větrák s průměrem 130 cm. Stropní větráky se zpětným chodem se využívají i v zimě, kdy dostávají studený vzduch od podlahy nahoru. Teplý vzduch, který se hromadí u stropu, naopak tlačí dolů.

Fólie mezi skla

I americké mrakodrapy se chrání před přehříváním v interiérech pomocí Heat Mirror, fólie pokryté nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je třívrstvý systém se dvěma oddělenými komorami (analogie trojskla), ovšem s hmotností dvojskla.

Je tak možné umístit speciální nízkoemisivní pokovení mezi vnější a vnitřní tabuli. Tam je totiž její vliv nejúčinnější. Tato vrstva způsobuje selektivní propustnost a odraz elektromagnetického záření o určitých vlnových délkách: je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření a škodlivé ultrafialové (UV) záření.

Funkce izolačního skla s fólií Heat Mirror? Tepelné záření odrazit zpět ke zdroji. To znamená v létě ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy chceme, aby teplo zůstalo uvnitř.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Dům vyhřívá pouze klimatizace.

Klimatizace jako jistota

U některých interiérů, zejména těch pod střechou nebo orientovaných na západní stranu, se stává klimatizace standardem. Aby opravdu sloužila tak, jak má, je však třeba si ji dobře "spočítat". Odborná firma vám doporučí nejvhodnější typ, většinou si její zástupce přijde prostor prohlédnout osobně. Vyplatí se oslovit několik firem a porovnat nabídku.

Je třeba vzít v potaz veškeré tepelné faktory místnosti, tedy její objem, orientaci, počet a plochu oken, velikost a výšku místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů, izolaci, zastínění a další faktory.

Je důležité, aby jednotka měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba chladit. "Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat, prostor se rychle ochladí. Naopak, když bude výkon příliš malý, klimatizace poběží nepřetržitě a prostor se náležitě nevychladí. To má za následek vysokou spotřebu elektrické energie a nízkou efektivnost," vysvětluje Radek Vanduch ze společnosti Panasonic.

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky...

Nové vnitřní jednotky splňují náročné technické parametry, ale také požadavky na design.

U takzvaných split jednotek je třeba zvážit nutnost menších stavebních úprav kvůli zavěšení vnitřní jednotky na stěnu místnosti, nutnost spojení pomocí kabelů s vnější jednotkou (to znamená většinou otvor ve zdi pro průchod kabelů) a instalace vnější jednotky s kompresorem na fasádu nebo střechu domu.

K nejčastějším otázkám i patří dostatečné jištění na rozvaděči rodinného domu či bytu, vzdálenost mezi venkovní a vnitřní jednotkou v závislosti na vedení potrubí, instalace potrubí uvnitř objektu v lištách, případně zasekání do omítky. To vše znamená další náklady. Je nutné také vyřešit odvod kondenzátu z vnitřních jednotek do odpadu nebo do venkovních prostor a podobně.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Na tepelnou pohodu máte nárok

V zásadě mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou nemá být rozdíl vyšší než 6° C. Od 1. dubna 2012 by se měli zaměstnanci řídit novelou nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Novela upravuje teplotní podmínky v závislosti na druhu práce a typu pracoviště. Například v kancelářích, kde zaměstnanci provádějí sedavé práce s minimem pohybu, by se podle vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Ještě o něco méně, na 23,5 stupně Celsia, mohou být chlazené místnosti, v nichž zaměstnanci vykonávají práce rovněž vsedě, nicméně manuálně náročnější. Jde například o práce v dílnách či výrobních halách. Celoroční teplota by se v nich měla držet mezi 18 až 26 stupni Celsia.

Ovládání přes internet

"Letošní novinkou je aplikace IntesisHome pro počítače a mobilní zařízení, díky níž lze klimatizaci i vytápění ovládat z libovolného místa přes internetové připojení," říká Pavel Vanduch ze společnosti Panasonic.

Softwarový systém IntesisHome od španělské společnosti Intesis Software je k dostání ve verzích pro iPad, iPhone a jakýkoli přístroj s operačním systémem Android nebo PC s internetovým připojením. "Dnešní zákazníci jsou zvyklí používat mobilní technologie, u mnohých produktů se mobilní přístup na dálku stává základním požadavkem," zdůrazňuje Pavel Vanduch.

IntesisHome nabízí celou řadu nejrůznějších funkcí: vypínač, volbu provozního režimu, nastavení teploty v jednotlivých místnostech a podobně. Pomocí aplikace lze rovněž naplánovat cykly vytápění a chlazení, nechybí ani různé možnosti konfigurace včetně úsporných variant.

V případě potřeby připomene aplikace uživateli důležité informace týkající se údržby (nutnost výměny filtrů, chybová hlášení, kontakty na servis apod.). Aplikace IntesisHome je k dispozici ve více jazykových verzích. Je kompatibilní s celou řadou tepelných čerpadel a klimatizačních systémů, například s modelovými řadami Aquarea, Etherea, FS Multi či ECOi.

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi

V kancelářích by se podle nové vyhlášky měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizace by přitom neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupňů Celsia.

Klimatizace a čistý vzduch

Přední výrobci se také starají o čištění klimatizací. Například značka LG používá u provedení Inverter čtyřnásobný filtr a samočistící funkci. Z klimatizace tak fouká stále čistý vzduch bez prachu, virů a bakterií. Bylo prokázáno, že filtry dokážou z místnosti odstranit 99,9 % virů H1N1. Filtr obdržel certifikaci od British Allergy Foundation & Kitasato LAB, která potvrzuje, že filtry v klimatizaci odstraňují pachy.

Plazmový filtr, instalovaný do klimatizací Artcool a Libero R, odstraňuje i mikroskopické částice. Samočistící funkce zabraňuje hromadění vlhkosti, tím brání růstu bakterií a mikrobů uvnitř výměníku. To je důležité především v zimních měsících, kdy je díky inverznímu charakteru počasí vzduch dvakrát až pětkrát špinavější než v jiných měsících v roce. Filtry odchytnou pachy, pyl, srst zvířat, tabákový kouř i houbové mikroorganismy.

Fotogalerie

Díky optimálnímu proudění vzduchu generují v režimu spánku hluk jen 19 dB. To je mnohem méně než tikající hodiny na stěně. Při tak nízké hladině hluku lze i nerušeně spát.

Klimatizace Panasonic Etherea jsou zase vybaveny systémem čištění vzduchu Nanoe-G, který ke své práci využívá nanotechnologického zpracování iontů a radikálů.

Odstraňuje mikroorganismy přenášené vzduchem i ulpívající na povrchu - bakterie, viry i nejrůznější plísně. Podle testů výzkumného ústavu Kitasato Research Centre for Environmental Science odstraní až 99 % těchto mikroorganismů.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak po roce vypadají proměněné interiéry z pořadu Jak se staví sen

Televizní show Jak se staví sen – extra se vrací už v devatenácté sérii. Na začátek si tvůrci připomněli nejzajímavější...

Splněný sen. Krásná roubenka i pozemek byly skvělou volbou

Honza s Irenou se potkali v době, kdy ona bydlela v rodinném domě a on v bytě v paneláku. Po čase začali plánovat...

Dům pro rodinu si navrhla sama. Bylo to nejlepší životní rozhodnutí

Květa od začátku nechtěla jen postavit dům, toužila vytvořit domov. „Nikdy jsem si nemyslela, že bych stavěla...

Vydra proměnil prasečák na penzion a statek v Malčanech na koňský ráj

Pouhých sedm kilometrů od milované farmy v Malčanech žije herec Václav Vydra s manželkou Janou Bouškovou. Žijí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavili si v Praze útulný skandinávský dům. Dominantou je krb

Čistá, jemná, jednoduchá. Taková je jedna z posledních realizací z portfolia architektonického studia Flat White, které...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Co se vyplatí dát na dům v Česku, aby byl energeticky soběstačný

I když nežijeme ve slunné Africe nebo Austrálii, vyplatí se v Česku získávat elektřinu ze slunce. Zato u větru a vody...

Plyn, uhlí, dřevo, elektřina, čerpadlo. Čím topit a nejvíc ušetřit?

Vytápění rodinného domu patří mezi významné položky rodinných rozpočtů. Správnou volbou zdroje tepla lze ušetřit na...

Teplo pro vytápění domu si můžete vzít ze vzduchu, čerpadla zlevňují

Princip tepelného čerpadla známe díky lordu Kelvinovi už 150 let, první však bylo ve světě instalováno před 35 lety, u...

Pozor na roční odečty tepla a vody, mohli byste zaplatit trojnásobek

Roční odečty tepla a vody začínají v bytových domech v listopadu a končí v lednu. Pokud uživatel bytu neumožní vstup...

Najdete na iDNES.cz