Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma

Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z nejlepších a nejdostupnějších cest k energetické soběstačnosti je fotovoltaika.

Sedlová střecha rodinného domu představuje ideální plochu pro využití fotovoltaiky. Také v následujících letech půjde o energii dotovanou. | foto: 2030.novazelenausporam.cz

Hybridní fotovoltaický systém dokáže nejen vyrábět elektřinu, ale také zprostředkovaně (pomocí bojleru) ohřívat vodu a přebytečnou energii ukládat do baterií. Co je na výběr?

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Ostrovní systémy

Představují ideální řešení, pokud nemáte možnost levného připojení k rozvodné elektrické síti. Typickými příklady jsou chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě. Součástí ostrovních fotovoltaických systémů je speciální baterie, která uchovává vyrobenou energii.

V době, kdy není dostupné dostatečné množství slunečního záření, jednoduše využijete energii uloženou v baterii. Šetrné energetické řešení navíc podporují i státní dotace v případě, že jde o zkolaudovaný rodinný dům. Příspěvek z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 % všech nákladů.

Systémy zapojené do sítě

Fotovoltaický systém zapojený do veřejné sítě má oproti ostrovnímu systému jednu výhodu: Kdykoli vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě.

V době nedostatku vlastního výkonu může tento solární systém naopak odebírat energii z rozvodné sítě, takže nemusíte trnout v obavách, že by váš rodinný dům zažil energetickou nouzi. Solární systém navíc můžete využít i k ohřevu vody.

Typy panelů

Připojení k síti ovšem není jediným kritériem, podle kterého byste měli vybírat solární panely. Podle typu solárních článků lze fotovoltaické panely a kolektory rozdělit na tři typy, které se liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností proměňovat energii z rozptýleného světla.

Nejvhodnější typ pro svůj domov byste měli vybírat například podle polohy pozemku. V lokalitě Evropy se nejčastěji využívají monokrystalické a polykrystalické panely, které za rok vyrobí srovnatelné množství elektrické energie.

Monokrystalické panely

Ostrovní systém představuje ideální řešení pro chaty, chalupy, obytné automobily či lodě. Díky bateriovému úložišti budete nezávislí na rozvodné síti.

Pokud má váš pozemek ideální sklon a orientaci ke slunci, pak naplno využijete účinnost monokrystalických článků, která se pohybuje v rozmezí 14 až 21 % a je ze všech typů fotovoltaických článků největší. 

Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 cm, plocha článků je stejnoměrná a panely mají většinou tmavý odstín do hněda až černa. Solární elektrárna s monokrystalickými články se pomaleji rozbíhá, ale poté dodává energii efektivněji. Vysoká účinnost je ovšem zaručena jen v místech s dobrými světelnými podmínkami.

Polykrystalické panely

O něco nižší účinnost (12 až 17 %) nabízejí solární panely s polykrystalickými články. Jejich výroba je o něco jednodušší, v minulosti se proto daly pořídit za výrazně nižší cenu. Dnes se však cenový rozdíl snížil na minimum. 

Sklon střechy a orientace ke slunci rozhodují o tom, který typ panelů bude pro danou instalaci nejvhodnější.

Polykrystalické solární panely mají typický modrý odstín a jsou tvořeny články s nerovnoměrnou plochou, které se skládají z většího počtu malých krystalů. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon a hodí se tam, kde je určitá odchylka od ideální orientace (světlo přichází z boku a je více rozptýlené).

Amorfní panely

Když máte k dispozici velkou plochu, která však není vhodně orientovaná, měla by padnout volba na „třetího vzadu“, a to amorfní solární panely. Základem těchto panelů je tenká křemíková vrstva napařovaná na sklo nebo fólii. Účinnost amorfních panelů se pohybuje jen mezi 7 až 9 %, takže pro dosažení stejného výkonu jako u předchozích dvou typů potřebujete 2,5x větší plochu. Celoroční výnos je však až o 10 % vyšší.

Důvodem je větší citlivost amorfních panelů na rozptýlené sluneční záření. Napětí na článcích se proto udrží i při nižší intenzitě svitu. Amorfní křemík má ještě jednu výhodu. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji, a nedochází tak snadno k přehřívání jako u krystalického křemíku. Díky tomu dosáhnete v letních měsících lepší výtěžnosti.

Jak je to s dotací?

Státní dotace z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 procent všech nákladů na pořízení i samotnou instalaci fotovoltaického systému. Vašemu domácímu rozpočtu tak dokáže ušetřit leckdy více než 100 000 korun. 

Žádost o finanční podporu pomocí online formuláře, který je dostupný na webových stránkách programu, může podat každý, kdo je vlastníkem nebo stavebníkem rodinného či bytového domu. O příspěvek lze požádat do konce roku 2021 na původním webu (www.novazelenausporam.cz) nebo kdykoli později na novém webu programu (2030.novazelenausporam.cz). Dotace se vyplácí až zpětně, po kolaudaci.

Na klíč včetně dotace

Pokud se nevyznáte v podmínkách, nemáte čas na vyřizování nebo si nevíte rady s výběrem zařízení, je lepší se nejprve poradit s odborníkem. Nejsnazší cestu potom představuje řešení na klíč. V klasické domácnosti s běžnými spotřebiči se totiž může zužitkování vlastní vyrobené elektřiny pohybovat od 20 až do 100 %. 

Hybridní FVE s nulovými přetoky do sítě a efektivní akumulací přebytků z fotovoltaiky do vody pomocí tepelného čerpadla a předpovědi počasí. Elektřina slouží i jako vlastní palivo pro elektromobil. Instalovaný výkon 15 kWp, baterie 53 kWh, inteligentní systém řízení HomeGrid.

A právě toto široké rozmezí ukazuje, jak důležité je zvolit správný výkon. Většina energetických společností vám nejen ochotně vytvoří nabídku na míru, ale také vyřídí dotaci a fotovoltaický systém nainstaluje.

Elektrický ohřev vody

Také vodu dnes můžete ohřívat pomocí fotovoltaických panelů pro elektrický ohřev vody (systém s ohřívačem vybaveným elektrickým topným tělesem na stejnosměrný proud). K jednoduché základní instalaci lze přidat ještě regulátor sledování bodu maximálního výkonu (Maximum Power Point Tracking – MPPT). 

Ten může systém výrazně prodražit (nejméně o 10 000 Kč, ale klidně také o 35 000 Kč), zato vám však bude udržovat výrobu elektřiny ze slunce vždy na maximu podle proměnlivých klimatických podmínek. Účinnost systému se tím dá zvýšit až o 40 procent. Díky tomu lze pomocí fotovoltaiky opravdu zajistit energetickou soběstačnost domácnosti, protože teplou vodu (nebo elektřinu samotnou) pochopitelně můžete využít i pro hospodárný provoz otopné soustavy.

Kam s přebytky energie?

Letní přebytky energie můžete uložit na pozdější využití, buď do reálné bateriové stanice (například modulární systém AES 10 od české společnosti AERS), nebo formou tzv. virtuální baterie (pro akumulaci energie zde slouží samotná distribuční síť). 

Domácí bateriové úložiště AES 10 je vybaveno dvěma vstupy MPPT o výkonu 6 kWp a umožňuje provoz v ostrovním režimu.

Virtuální baterii lze uvést do provozu rychle a bez vysokých vstupních investic, jen za minimální měsíční poplatek pro distributora. Není třeba nic zapojovat ani instalovat. Přehled o výrobě a množství své uskladněné elektřiny najdete v přehledné aplikaci na webu. 

Fyzické bateriové úložiště je po vstupní investici (v řádu statisíců, ale s možností dotace) již bez poplatků a dává vám vysokou míru svobody, ale vyžaduje instalaci, kontroly a drobnou údržbu. Není problém oba typy baterie zkombinovat.

Autor:
  • Nejčtenější

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Radiátory v koupelně mohou nejen zahřát tělo, ale i potěšit oko

Dekorace, nebo teplo? Co je pro bytový interiér důležitější? Tak však otázka nestojí. Krása a funkce se v případě...

Čech se dostal mezi šest nejlepších na světě, kteří podporují ekologii

Skoro čtyřicet let vybírá japonská pobočka mezinárodní organizace JCI výjimečné mladé osobnosti z celého světa, kterým...

Elektřina zdražuje, fotovoltaických panelů na střechách domů přibývá

Řada domácností dostala v posledních týdnech informaci, o kolik se jim zvýší poplatky za dodávku elektrického proudu....

Kachlová kamna nadchnou teplem a často i vzhledem, méně cenou

Zamilovali jste se do kachlových kamen? Nelze se divit. Leckdy to bývá láska na první pohled… Co s tím, když toužíte po...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...