Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vilové čtvrti vznikaly jako satelity

  1:00
Čtvrti Ořechovka a Hanspaulka, ve kterých je nejdražší bydlení, vznikly za první republiky, podobně jako dnešní satelitní městečka. Měly však výhodu - blízkost Pražského hradu a přední české architekty.

Vila Lídy Baarové. Prvorepublikový dům prochází rekonstrukcí | foto: Ilona ŠáralováMF DNES

Architekti, kteří Ořechovku a Hanspaulku stvořili, mysleli nejen na architektonické ztvárnění nových domů, ale i na kino, hospody, školy a obchody... "Vše bylo dokonale promyšleno," říká architekt Zdeněk Lukeš.

Byly Hanspaulka s Ořechovkou vždy symbolem prestižních adres?
Samozřejmě ano - už proto, že se v centru Prahy podařilo realizovat takzvaná zahradní města podle anglického nebo německého modelu. Tehdejší radnice navíc trvala na kombinaci luxusní zástavby a jednoduchých řadových domků pro nižší střední vrstvu. Chtěla tak předem vyloučit, aby se z těchto enkláv staly jen oblasti pro zámožné.

Jak vůbec tyto vilové čtvrti za první republiky vznikly?
Byly to původně nezastavěné oblasti, kde se nalézaly pouze staré usedlosti, jinak sady, pole a v případě Vořechovky (jak se dříve jmenovala) také vojenské objekty. Na Ořechovce nechalo město udělat na počátku dvacátých let regulační plány po soutěži, kterou vyhrál Kotěrův žák, architekt Jaroslav Vondrák. Domy, řadové domky nebo dvojdomky tam pak projektovali slavní architekti té doby: Roith, Hübschmann, Janák, Sláma a samozřejmě Vondrák, později přibyli další. Zástavba Hanspaulky byla řešena podobně, byly tu skupiny řadových domů i vil - tu první si postavil vlastně ještě před první světovou válkou architekt Klenka. Nejznámější z nich byla samozřejmě kolonie Svazu čs. Díla na Babě.

Daly by se nové kolonie přirovnat k dnešním satelitním městečkům?
Ne tak docela - vždyť třeba Ořechovka je jen kousek od Pražského hradu.

Nechyběla tehdejším obyvatelům nových čtvrtí občanská vybavenost? Na tu dnešní majitelé domů v nových satelitech žehrají.
Vše bylo dokonale promyšleno - vznikla tu centra s obchody, biograf, hospody i školy.

Jaké nejcennější domy tu lidé najdou?
Na Ořechovce je jistě ikonou číslo jedna Müllerova vila od světoznámého Adolfa Loose, ale velmi cenná je také umělecká kolonie v holandském stylu od Pavla Janáka s vilami pro profesory Fillu, Kafku, Beneše, Jaroslava Bendu. Stojí tu dům Václava Špály od Otakara Novotného, Španielův dům od Ladislava Machoně nebo vlastní vila architekta Bohumíra Kozáka. Velmi cenná je i Traubova vila od známého berlínského architekta a designéra Bruno Paula (dnes je to maďarská rezidence). Na Hanspaulce je kromě Baby asi nejkrásnější vila herečky Lídy Baarové od Ladislava Žáka, ale krásné domy tu projektovali také Štipl, Mendl, Benš, Tyl, Starý a F. M. Černý. Za mimořádně cenný lze považovat vlastní dům architekta Eugena Linharta, který snad viděl za své návštěvy Prahy v roce 1928 i Le Corbusier. No a vlastní Baba, to je plejáda skvělých projektantů tří generací: jen namátkou slavný Holanďan Mart Stam, dále Gočár, Janák, Starý, Kavalír, Kerhartové, Zelenka či Kučerová-Záveská.

Zmínil jste jméno slavné herečky Lídy Baarové. Které další slavné osobnosti tu bydlely?
Na Ořechovce kromě výše jmenovaných třeba výtvarníci Václav Fiala, Břetislav Benda, básník Vilém Závada, architekti Hübschmann, Vondrák, Ossendorf, filozof Krejčí, na Babě třeba architekt Pavel Janák, autor urbanistického řešení kolonie, designér Sutnar či ředitel Uměleckoprůmyslového muzea Herain.

Pokazily některé pozdější dostavby urbanistickou koncepci těchto míst?
Takzvaná "výstavní kolonie" na Babě je vlastně nejzachovalejším souborem tohoto typu v Evropě, protože obdobné kolonie ve Stuttgartu, Vídni a Vratislavi byly značně poškozeny válkou a brněnská byla hrozně poničena adaptacemi v minulé éře. Ale i Baba dostala zabrat nevhodnými úpravami řady domů, nicméně alespoň urbanismus je celkem zachován. Na Ořechovce spatříte rovněž pár necitlivých zásahů a také Hanspaulka dost utrpěla, i když některé nové domy jsou kvalitní.

Jak se podle vás současní majitelé k domům chovají?
Mezi majiteli najdeme mimořádně kultivované lidi, kteří se snaží domy udržet v původním stavu nebo je do tohoto stavu navracejí. Na Babě je krásně udržovaný třeba Herainův dům od architekta Žáka nebo dům architekta Antonína Černého, slušně opravena je Janákova vilka, vzorná je rekonstrukce Stamova domku od architekta Lábuse. V Neherovské ulici stejný projektant opravuje vilu Lídy Baarové. Rovněž na Ořechovce je řada domů v původním stavu, z citlivých oprav je třeba na prvním místě jmenovat vilu Müller, která je navíc otevřena pro veřejnost. Tato stavba by si velmi zasloužila statut památky UNESCO.

Uvažovalo se někdy na Ořechovce nebo na Hanspaulce o vzniku nějaké naučné stezky?
To nevím, ale třeba radnice v Praze 6 něco podobného plánuje. Zatím, pokud vím, chystá speciální expozici věnovanou funkcionalistické architektuře obvodu. Ta by měla být v opraveném Skleněném paláci na náměstí Svobody v Bubenči - další krásné moderní stavbě obvodu od architekta R. F. Podzemného. Na Babě měla být také postavena replika dřevěného srubu, který tu kdysi stával jako infocentrum výstavní kolonie. Taková infocentra mají i další kolonie. Teď to nějak vázne, ač byl již hotov projekt profesora Lábuse. Bylo by také hezké, kdyby vyšel průvodce po architektuře této oblasti, která patří v Praze k nejzajímavějším, co se týče moderní architektury, a to nejen té funkcionalistické. A je tu ještě jedna věc, na kterou neupozorňuji poprvé. Profesor Pavel Janák, který zanechal v této oblasti nesmazatelné stopy (byl také třeba architektem Pražského hradu po Plečnikovi a rovněž vynálezcem architektonického kubismu), přišel o svůj hrob na hřbitově u sv. Matěje. To je velká ostuda, kterou však lze jistě snadno napravit. Je hezké, že mu bylo posmrtně loni uděleno čestné občanství Prahy 6, ale bylo by ještě hezčí, kdyby mu bylo možno dát na hrob aspoň kytku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Díky matce Petra Voka vznikl palác a pivovar, dnes perly Českého Krumlova

14. května 2024

Zatímco jména Petra Voka zná v Česku snad každý, jméno Anny z Rogendorfu spíš jen pár milovníků...

Co dělat s problémovými boeingy? Přestavět je na luxusní bydlení

14. května 2024

Světový výrobce letadel Boeing, který se poslední dobou trápí poruchami svých strojů, se může...

Nové luxusní sídlo závodníka Jensona Buttona má vše, co jeho srdce žádá

13. května 2024

Britský závodník a bývalý pilot F1 Jenson Button se stal majitelem opulentního domu v kalifornském...

I když žena miluje industriální styl, může vzniknout útulný interiér

13. května 2024

Podkrovní mezonetový byt začal díky spojení sil majitelky a designérky Kateřiny Pečeňové dýchat...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...