Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Stavba filharmonie změní celé Holešovice, zvládli ji i studenti

Těžko najít aktuálnější téma pro 14. ročník studentské architektonické soutěže Central Group, než je Vltavská filharmonie. A zároveň také obtížnější, protože zadání kombinovalo architekturu, urbanismus i sofistikovanou problematiku provozu koncertních sálů.

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled z Hlávkova mostu | foto: Archiv studentské soutěže Central Group

Zadání soutěže se potkalo s vyhlášením oficiální mezinárodní soutěže, do které se přihlásilo 115 architektonických studií z 25 zemí světa, z nichž 15 postoupilo do finále, pět týmů pořadatelé vyzvali sami. Zvítězilo dánské studio Bjarke Ingels Group.

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled od Vltavy

Studentských prací bylo sice výrazně méně, ale přesto ti nejlepší se s vítěznými Dány v mnohém shodli. Třeba v tom, že i oni svůj koncept propojili s řekou a řešili nejen stavbu, ale i veřejný prostor pro setkávání lidí. A samozřejmě se inspirovali v historii Prahy, která své nejdůležitější hudební a divadelní scény spojuje právě s blízkosti Vltavy.

A kdo zvítězil mezi studenty? První místo, odměna sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru významného českého architekta Josefa Pleskota patří Matěji Štěpánkovi z Fakulty architektury ČVUT Praha.

„Samotné zadání byla velká výzva, o které vypovídaly už předsoutěžní studie, které se následně staly východiskem pro oficiální mezinárodní soutěž na Vltavskou filharmonii. Zároveň ze zadání byla cítit jistá svoboda návrhu ve smyslu detailu jeho zpracování, a tak si myslím, že úroveň složitosti si nakonec každý tvůrce mohl sám nastavit tak, aby mu zadání vyhovovalo,“ říká vítěz Matěj Štěpánek.

Nová filharmonie, nová čtvrť

Stavba Vltavské filharmonie není jen projektem jedné, byť velmi významné budovy, jejíž náklady se už dnes odhadují na šest miliard korun. Měla by se zároveň stát centrem v místech, která představují jeden z největších a nejvýznamnějších brownfieldů, kde by měla vzniknout nová čtvrť Bubny-Zátory pro přibližně 25 tisíc obyvatel, pro něž se postaví přibližně jedenáct tisíc bytů.

Vltavská filharmonie by měla dát prostor jak milovníkům klasické hudby, tak každodenně vítat návštěvníky z celé Prahy i světa na nejrůznějších akcích, koncertech i v kavárnách a nabídnout jim také výhled na panorama Prahy.

I to byla vlastně kritéria požadovaná porotou studentské soutěže, která u návrhů posuzovala originalitu, komplexní architektonické řešení, výtvarnou a grafickou úroveň a srozumitelnost.

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, pohled z Hlávkova mostu

„Oceňujeme tradicionalistické klasicizující řešení, které je ovšem promyšlené, provedené v dobrých proporcích a vytváří příjemné prostředí. Rozdělením provozu do čtyř samostatných objektů dává vznik nové piazzetty, která má žádanou společenskou funkci. Objekty jsou tvarově minimalistické, avšak kultivované a vycházejí částečně i z genia loci industriálních Holešovic-Bubnů a celé Prahy,“ tak znělo závěrečné hodnocení vítězného studentského návrhu Matěje Štěpánka.

V porovnání s umírněným návrhem budoucího mladého architekta působí projekt dánského studia Bjarke Ingels Group velmi odvážně. Ale jaká bude konečná schválená podoba, to si zatím nikdo netroufne říci.

„Zarazily mě zejména střešní terasy, které působí velice přístupně,“ upozornil v Rozstřelu pro iDNES.cz architekt Petr Kučera. „Protože si uvědomte, že jsme v Čechách, kde bývá specifické podnebí. Často prší a v zimě mrzne. Ale přitom mají podobu nakloněné roviny. Takže když zaprší nebo bude sněžit, tak to na nich může hodně klouzat, což může být nebezpečné.“

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, pomocí teras se lze dostat až na vrchol stavby

Petr Kučera varoval také před rigidními normami, které byly mnohdy schválené už před řadou let a ne vždy odrážejí současné technologie.

Tato omezení naštěstí nemusel řešit Matěj Štěpánek, vítěz studentské soutěže, kterému se dánský projekt velmi líbil: „Na vítězném návrhu se mi nejvíce líbí práce s veřejným prostorem v několika výškových rovinách a idea, že kdokoli bude mít možnost vystoupat na vrchol takto významné stavby.“

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled západní

Tři nejlepší jsou z ČVUT Praha

Za nejlepší zpracování návrhu stavby získal Matěj Štěpánek od Central Group 100 tisíc korun a může se těšit na stáž ve studiu AP ATELIER předního českého architekta Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh byl oceněný 50 tisíci korunami a třetí místo 25 tisíci.

Výsledky studentské architektonické soutěže:

1. místo (100 tisíc Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota) – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury

2. místo (50 tisíc Kč) – Matouš Pluhař, Martin Holman, Ondřej Pecháček, Jonáš Staníček, ČVUT Praha – Fakulta architektury

3. místo (25 tisíc Kč) – Max Fleischmann, Ondřej Fiedler, ČVUT Praha – Fakulta architektury

2. místo - Matouš Pluhař, Martin Holman, Ondřej Pecháček, Jonáš Staníček, ČVUT Praha – Fakulta architektury – pohled z Hlávkova mostu

Úroveň všech studentských návrhů v soutěži byla podle porotců vysoká. Ocenili, že se autoři zabývali širšími vztahy, vzhledem k umístění v cenné lokalitě na břehu Vltavy, nedaleko historického centra a potenciální budoucí zástavby v oblasti brownfieldu s plánovaným rozvojem. Studenti podle poroty překvapivě dobře zvládli i složité řešení provozu Vltavské filharmonie.

Jak to dopadne?

Zda dostane Praha novou budovu filharmonie do deseti let, jak se plánuje, však ještě nikdo neví. Výsledky mezinárodní soutěže na podobu Vltavské filharmonie musí nejdříve schválit zastupitelstvo hl. m. Prahy, v červnu se bude jednat o smlouvě na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace s vítězem a získání potřebných povolení k zahájení stavby.

3. místo – Max Fleischmann, Ondřej Fiedler, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled z Hlávkova mostu

Během roku 2026 by měl být vybrán zhotovitel stavby, stavební práce mají začít v roce 2027, s dokončením nové filharmonie se počítá v roce 2032.

Jenže konečné řešení má ještě řadu otazníků, od souhlasu, schválení výjimek či úprav podle případných požadavků. A také budou na podzim volby, což může ovlivnit spoustu věcí. Lze jen doufat, že se nezopakuje případ Kaplického knihovny.

Ateliér Bjarke Ingels Group

Studio založil v roce 2006 Bjarke Bundgaard Ingels (*1974). Skupina patří ke světové špičce, tomu odpovídá řada ocenění i realizovaných velkých staveb. Má pobočky v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu. Vedle architektů v něm pracují i designéři nebo teoretici, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. BIG má dnes kolem 400 zaměstnanců.

Ve své práci využívají průkopnické technologie, často popírají tradiční konvence, typickým příkladem je Amager Bakke, moderní spalovna odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka a zájemcům nabízí i lezeckou stěnu, LEGO House v dánském městě Billund připomínají kostičky známé stavebnice nebo budova Méca (Maison de l’Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) ve francouzském Bordeaux.

Z jejich projektů je velmi známý například obytný komplex 8 House, VIA 57 West na Manhattanu, sídlo Google North Bayshore (navržené společně s Thomasem Heatherwickem) či park Superkilen. V New Yorku kromě projektu VIA 57 West BIG vyhrál i soutěž o návrh po hurikánu Sandy na zlepšení odolnosti Manhattanu proti povodním.

Bjarke Ingels začínal svou kariéru u Rema Koolhaase v Kanceláři pro metropolitní architekturu v Rotterdamu. V roce 2001 se vrátil do Kodaně, kde společně s belgickým kolegou z OMA Julienem de Smedtem založili architektonickou kancelář PLOT. Po úspěchu domů VM v Ørestadu v Kodani, kde se inspirovali Le Corbusierovým konceptem Unité d’Habitation a navrhli dva obytné bloky ve tvaru písmen V a M (při pohledu z oblohy), se definitivně etabloval mezi světovou špičku. V roce 2011 vyhlásil The Wall Street Journal Ingelse inovátorem roku v oblasti architektury a v roce 2016 ho časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí.

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, interiér

Líbí se vám více návrh dánského studia, nebo studenta ČVUT?

Líbí se vám více návrh dánského studia, nebo studenta ČVUT?
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. června 2022. Anketa je uzavřena.
Autor:
  • Nejčtenější

Antonín Panenka má dům v Nespekách. Pochvaluje si výbornou hospodu

Antonín Panenka (73) si za svou kariéru získal srdce fotbalových nadšenců po celém světě. Možná právě proto, že býval...

Při opravách propadal beznaději. Po dvou letech se konečně krásně vyspí

Seriál S bratrem jsme už jako malí kluci chatařili. Tehdy jsme k tomu ale neměli vztah. Povinné víkendy s rodiči se nám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uklízení milují. Je to pro nás relax, říkají mladí herci. Ukázali, jak bydlí

Premium Když se Kateřina Marie Fialová a Kryštof Krhovják během zkoušení inscenace Petr Pan dali dohromady, začali shánět...

Z chaty se stal soběstačný dům, který rodinu zachránil před pandemií

Nejnovějším projektem Studia Schicketanz pod vedením Mary Ann Schicketanz je udržitelný dům s výhledy na Tichý oceán....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhadný rodinný dům skrývá pod zvláštní střechou pořádné překvapení

Osvícený majitel nového rodinného domu, který vyrostl ve španělské provincii Murcia, svěřil podobu svého obydlí...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Splnili si sen o luxusním domově. Krásné bydlení nabídli i ostatním

Moderní vila vyrostla v portugalském městě Cartaxo a říká se jí Saramaga. Tak se jmenovala místní porodní bába, která...

Geniální nápad z Brna. Prstenec chladí, stíní a v noci svítí na cestu

Brněnské studio KOGAA navrhlo mobilní veřejné prostranství, které přináší do rozpálených měst stín a příjemný chládek.

Opravy vzdala, dům zbořila a postavila nový. Bylo to nejlepší rozhodnutí

Mladá výtvarnice si na kopci za městem přestavěla stoletý dům na svébytnou moderní vilku s keramickým ateliérem. O...

Cukrárna, kde si můžete dopřát designový i chuťový zážitek najednou

V Česku se design v pohostinství nejdříve „vetřel“ do hospod a restaurací, pak přišly na řadu bary a vinařství, nakonec...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...