Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Mezi dvě roubenky postavili skleněný dům jako hold českým sklářům

Výjimečná sklářská tradice, výjimečné řešení rekonstrukce i interiéru. Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru oslovuje odborníky i veřejnost nejen v Česku, ale po celém světě.

„Klient zakoupil dvě historické roubenky v centru Nového Boru s úmyslem přestavět je na sídlo firmy, které by navázalo na silnou sklářskou tradici a spojilo sklo a světlo současným jazykem,“ popisují autoři projektu, architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský ze studia ov-a.

Lasvit Glass Facade, střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně...

Lasvit Glass Facade - střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně vyvinuté skleněné tašky.

Domy byly historicky sklářskými dílnami, chovala se v nich hospodářská zvířata, bydlelo se v nich. Během dvou set let existence prošly pestrým stavebním vývojem. Sídlila zde i druhá nejstarší sklářská škola v Českých zemích. Nakonec byly prohlášeny kulturními památkami.

„Stávající památkově chráněné domy doplnily dva nové, které vycházejí z proporcí typických v místě. Tvar domů je abstrahován do jednoduché formy obdélného půdorysu zastřešeného valbovou střechou. Dvůr obklopený původními stavbami i soudobou architekturou se stává chráněnou rajskou zahradou pro odpočinek i práci. Ze strany obrácené od náměstí vznikl průchod pro veřejnost,“ popisují architekti.

Jejich projekt v soutěži Interiér roku 2019 zvítězil v kategorii Interiér roku – Somfy (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Domy plné světla

Skleněný dům nahradil zděný krček, který dříve propojoval historické stavby. Má střechu pokrytou speciálně vyvinutými skleněnými střešními taškami (Lasvit Glass Facade), z nichž je i plášť předsunutý o 30 centimetrů od izolační fasády, skleněné tašky nese hliníková konstrukce.

Tašky vycházejí z proporce a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu, textura skleněné šablony je odvozena z lomu plátů břidlice. Byly vyvinuty ve spolupráci Lasvitu a firmy TGK.

Dům je středem sídla firmy, kavárnou i jednacím prostorem. Uvnitř jej obklopují police sloužící jako knihovna a sklad vzorků. Skleněné elementy v policích prozařuje denní světlo, po setmění jsou podsvícené a září ven.

Skleněný dům slouží i jako vzorkovna a výstavní síň.

Dva historické památkově chráněné domy č. p. 170 a 171 byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy.

Bylo nutné odstranit zateplení z vnější strany, na obvodovou zeď byla použita hliněná omítka. Napadené trámy architekti nechali vyměnit za nové, naopak zachovali i kratší, zdravé části trámů. Architekti se snažili zachovat maximální počet historických prvků.

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřený do krovu, doplněný o...

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřen do krovu, doplněn o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové výrobky.

Pro zobytnění podkroví se použily nadkrokevní izolace. „Podkrovní prostory jsme ponechali pokud možno volné. Podlaha na terénu stojí nově na provětrávaných tvarovkách, v patře byly osazeny suché skladby na novodobé násypy, která zajišťují prostor pro vedení sítí i zlepšení akustiky,“ vypočítávají architekti.

V zadní části pozemku stojí kolmo k ulici černý dům. Skrývá v sobě třípodlažní, třináct metrů vysoký prostor otevřený do krovu, doplněný o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové lustry i další artefakty.

Střecha i plášť jsou z černých cementových šablon. Konstrukci lze v budoucnu, pokud to bude potřeba, přestavět na kanceláře.

Budoucnost sídla

Čtyři domy propojuje cesta podél dvora, která je doplněna zastaveními a zákoutími společných prostorů. Do skleněného domu se vstupuje přes akustické krčky, do černého domu skleněným „tunelem“. Ve dvoře budou na podzim vysazeny stromy.

Na opravené čtyři domy navazuje další dům do náměstí, kde se plánuje kavárna pro veřejnost a několik kanceláří. Celý blok s vnitřní zahradou by měl uzavřít šestý dům, jeho přesné určení ukáže čas.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

„Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy,“ dodávají na závěr Štěpán Valouch a Jiří Opočenský.

Do šestého ročníku soutěže Interiér roku mohou architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit realizace vzniklé v tomto roce už od 1. 11. 2020. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2021.

Vítězové budou vyhlášeni jako obvykle na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. 5. 2021.

  • Nejčtenější

Václav Upír Krejčí a jeho manželka sami přestavěli chatu uprostřed lesa

Známý bavič Václav Upír Krejčí (64) přestavěl s manželkou Zuzanou chatu vlastníma rukama. Vynaložené úsilí přineslo své...

Ze staré stodoly dokázali mladí architekti vytvořit obytnou chalupu

Pro architekty Filipa Havliše a Davida Zámečníka je hračkou jakýkoli interiér. Bravurně si poradí s novostavbou i s...

Úžasný prostor. Kartářka Kočková žije v domě, který si jako malá namalovala

Premium Kartářka a věštkyně Barbara Kočková žila dlouho v podmínkách, které by slabší povahy jen těžko snášely. Život v...

Byt v centru Chebu byl k pláči. Dnes je to sympaťák plný světla

Památkově chráněná zóna v srdci historického Chebu je jedinečné místo pro bydlení, bohužel se totéž nedalo říci o bytu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stará chata přešla k luxusu. Má zlatou chladničku i mramorové obklady

Když si nedávno mladý norský pár Lenne a Lars koupili chatu z 90. let minulého století, nadchla je hlavně její poloha...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Jeho stavby často připomínají sci-fi filmy. Má totiž rád experimenty

Od konce 70. let dokázal architekt Eric Owen Moss dramaticky změnit tvář města Culver City nedaleko Los Angeles. Oživil...

Hotel z modulů na pilířích stojí přímo nad archeologickým nalezištěm

Vlastnit pozemek ke stavbě hotelu, na němž archeologové objeví „srdce“ jednoho z největších měst římské říše, nepotěší....

Škola plná barev a dřeva dává dětem nečekaný prostor pro hry i pohyb

Když škola dostane jméno Amos, je to už předem velký závazek. Základní škola Amos pro Psáry a Dolní Jirčany si však...

Začalo to linorytem, skončilo nezničitelnými obrazy z betonu

Motivy vyřezané do linolea a surová šedá hmota se staly základem pro betonové obrazy, které manželé Simona a Jiří...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....