Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Mezi dvě roubenky postavili skleněný dům jako hold českým sklářům

Výjimečná sklářská tradice, výjimečné řešení rekonstrukce i interiéru. Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru oslovuje odborníky i veřejnost nejen v Česku, ale po celém světě.

„Klient zakoupil dvě historické roubenky v centru Nového Boru s úmyslem přestavět je na sídlo firmy, které by navázalo na silnou sklářskou tradici a spojilo sklo a světlo současným jazykem,“ popisují autoři projektu, architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský ze studia ov-a.

Lasvit Glass Facade, střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně...

Lasvit Glass Facade - střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně vyvinuté skleněné tašky.

Domy byly historicky sklářskými dílnami, chovala se v nich hospodářská zvířata, bydlelo se v nich. Během dvou set let existence prošly pestrým stavebním vývojem. Sídlila zde i druhá nejstarší sklářská škola v Českých zemích. Nakonec byly prohlášeny kulturními památkami.

„Stávající památkově chráněné domy doplnily dva nové, které vycházejí z proporcí typických v místě. Tvar domů je abstrahován do jednoduché formy obdélného půdorysu zastřešeného valbovou střechou. Dvůr obklopený původními stavbami i soudobou architekturou se stává chráněnou rajskou zahradou pro odpočinek i práci. Ze strany obrácené od náměstí vznikl průchod pro veřejnost,“ popisují architekti.

Jejich projekt v soutěži Interiér roku 2019 zvítězil v kategorii Interiér roku – Somfy (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Domy plné světla

Skleněný dům nahradil zděný krček, který dříve propojoval historické stavby. Má střechu pokrytou speciálně vyvinutými skleněnými střešními taškami (Lasvit Glass Facade), z nichž je i plášť předsunutý o 30 centimetrů od izolační fasády, skleněné tašky nese hliníková konstrukce.

Tašky vycházejí z proporce a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu, textura skleněné šablony je odvozena z lomu plátů břidlice. Byly vyvinuty ve spolupráci Lasvitu a firmy TGK.

Dům je středem sídla firmy, kavárnou i jednacím prostorem. Uvnitř jej obklopují police sloužící jako knihovna a sklad vzorků. Skleněné elementy v policích prozařuje denní světlo, po setmění jsou podsvícené a září ven.

Skleněný dům slouží i jako vzorkovna a výstavní síň.

Dva historické památkově chráněné domy č. p. 170 a 171 byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy.

Bylo nutné odstranit zateplení z vnější strany, na obvodovou zeď byla použita hliněná omítka. Napadené trámy architekti nechali vyměnit za nové, naopak zachovali i kratší, zdravé části trámů. Architekti se snažili zachovat maximální počet historických prvků.

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřený do krovu, doplněný o...

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřen do krovu, doplněn o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové výrobky.

Pro zobytnění podkroví se použily nadkrokevní izolace. „Podkrovní prostory jsme ponechali pokud možno volné. Podlaha na terénu stojí nově na provětrávaných tvarovkách, v patře byly osazeny suché skladby na novodobé násypy, která zajišťují prostor pro vedení sítí i zlepšení akustiky,“ vypočítávají architekti.

V zadní části pozemku stojí kolmo k ulici černý dům. Skrývá v sobě třípodlažní, třináct metrů vysoký prostor otevřený do krovu, doplněný o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové lustry i další artefakty.

Střecha i plášť jsou z černých cementových šablon. Konstrukci lze v budoucnu, pokud to bude potřeba, přestavět na kanceláře.

Budoucnost sídla

Čtyři domy propojuje cesta podél dvora, která je doplněna zastaveními a zákoutími společných prostorů. Do skleněného domu se vstupuje přes akustické krčky, do černého domu skleněným „tunelem“. Ve dvoře budou na podzim vysazeny stromy.

Na opravené čtyři domy navazuje další dům do náměstí, kde se plánuje kavárna pro veřejnost a několik kanceláří. Celý blok s vnitřní zahradou by měl uzavřít šestý dům, jeho přesné určení ukáže čas.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

„Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy,“ dodávají na závěr Štěpán Valouch a Jiří Opočenský.

Do šestého ročníku soutěže Interiér roku mohou architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit realizace vzniklé v tomto roce už od 1. 11. 2020. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2021.

Vítězové budou vyhlášeni jako obvykle na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. 5. 2021.

  • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Krásný dům uprostřed ruiny. Rodina se nechala přemluvit a dobře udělala

Manželé koupili zbořeninu viktoriánského domu s přilehlými ruinami v anglické obci Gretton. Oslovili architekta Willa...

S rodinou žije v Dánsku. Vánoce ve sto let staré vile mají i české kouzlo

Premium Markéta a Michell bydlí ve vile hodinu jízdy od Kodaně. Postupně ji proměňují v domov pro rozrůstající se rodinu. Do...

Architekt si nejkrásnější dům postavil sám pro sebe. Podívejte se

Když si architekt Dan Brunn v Los Angeles plánoval vlastní vilu, přál si být obklopen uměním, a ani by ho nenapadlo,...

Z malého pozemku vytěžili maximum. V novém domě jsou všichni šťastní

Malý nárožní pozemek v Novém Dillí vyžadoval hodně fantazie. Majitelé se proto obrátili na studio Architects...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...