Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Mezi dvě roubenky postavili skleněný dům jako hold českým sklářům

Výjimečná sklářská tradice, výjimečné řešení rekonstrukce i interiéru. Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru oslovuje odborníky i veřejnost nejen v Česku, ale po celém světě.

„Klient zakoupil dvě historické roubenky v centru Nového Boru s úmyslem přestavět je na sídlo firmy, které by navázalo na silnou sklářskou tradici a spojilo sklo a světlo současným jazykem,“ popisují autoři projektu, architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský ze studia ov-a.

Lasvit Glass Facade - střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně vyvinuté skleněné tašky.

Domy byly historicky sklářskými dílnami, chovala se v nich hospodářská zvířata, bydlelo se v nich. Během dvou set let existence prošly pestrým stavebním vývojem. Sídlila zde i druhá nejstarší sklářská škola v Českých zemích. Nakonec byly prohlášeny kulturními památkami.

„Stávající památkově chráněné domy doplnily dva nové, které vycházejí z proporcí typických v místě. Tvar domů je abstrahován do jednoduché formy obdélného půdorysu zastřešeného valbovou střechou. Dvůr obklopený původními stavbami i soudobou architekturou se stává chráněnou rajskou zahradou pro odpočinek i práci. Ze strany obrácené od náměstí vznikl průchod pro veřejnost,“ popisují architekti.

Jejich projekt v soutěži Interiér roku 2019 zvítězil v kategorii Interiér roku – Somfy (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Domy plné světla

Skleněný dům nahradil zděný krček, který dříve propojoval historické stavby. Má střechu pokrytou speciálně vyvinutými skleněnými střešními taškami (Lasvit Glass Facade), z nichž je i plášť předsunutý o 30 centimetrů od izolační fasády, skleněné tašky nese hliníková konstrukce.

Tašky vycházejí z proporce a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu, textura skleněné šablony je odvozena z lomu plátů břidlice. Byly vyvinuty ve spolupráci Lasvitu a firmy TGK.

Dům je středem sídla firmy, kavárnou i jednacím prostorem. Uvnitř jej obklopují police sloužící jako knihovna a sklad vzorků. Skleněné elementy v policích prozařuje denní světlo, po setmění jsou podsvícené a září ven.

Skleněný dům slouží i jako vzorkovna a výstavní síň.

Dva historické památkově chráněné domy č. p. 170 a 171 byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy.

Bylo nutné odstranit zateplení z vnější strany, na obvodovou zeď byla použita hliněná omítka. Napadené trámy architekti nechali vyměnit za nové, naopak zachovali i kratší, zdravé části trámů. Architekti se snažili zachovat maximální počet historických prvků.

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřen do krovu, doplněn o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové výrobky.

Pro zobytnění podkroví se použily nadkrokevní izolace. „Podkrovní prostory jsme ponechali pokud možno volné. Podlaha na terénu stojí nově na provětrávaných tvarovkách, v patře byly osazeny suché skladby na novodobé násypy, která zajišťují prostor pro vedení sítí i zlepšení akustiky,“ vypočítávají architekti.

V zadní části pozemku stojí kolmo k ulici černý dům. Skrývá v sobě třípodlažní, třináct metrů vysoký prostor otevřený do krovu, doplněný o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové lustry i další artefakty.

Střecha i plášť jsou z černých cementových šablon. Konstrukci lze v budoucnu, pokud to bude potřeba, přestavět na kanceláře.

Budoucnost sídla

Čtyři domy propojuje cesta podél dvora, která je doplněna zastaveními a zákoutími společných prostorů. Do skleněného domu se vstupuje přes akustické krčky, do černého domu skleněným „tunelem“. Ve dvoře budou na podzim vysazeny stromy.

Na opravené čtyři domy navazuje další dům do náměstí, kde se plánuje kavárna pro veřejnost a několik kanceláří. Celý blok s vnitřní zahradou by měl uzavřít šestý dům, jeho přesné určení ukáže čas.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

„Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy,“ dodávají na závěr Štěpán Valouch a Jiří Opočenský.

Do šestého ročníku soutěže Interiér roku mohou architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit realizace vzniklé v tomto roce už od 1. 11. 2020. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2021.

Vítězové budou vyhlášeni jako obvykle na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. 5. 2021.

  • Nejčtenější

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předělali pět místností za pět dní. Tomu se říká splněný sen

Marta s Václavem se pustili do rekonstrukce podkroví, aby zde připravili ložnici pro syna. Jenže krátce poté Václav...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Dokonalou atmosféru Štědrého dne vykouzlila i díky bodláku a eukalyptu

Hřejivé teplo domova je vysněný ideál vánočních svátků. Místo čarování s okázalým luxusem si stačí pohrát s přírodními...

Na pražských Petřinách se skvěle žije, pochvaluje si architekt Červenka

Architekt Ondřej Červenka si rád představuje, jak by různé stavby či místa změnil. Ale na Petřinách, kde žije už 15 let...

Klid a dárky do bytu na poslední chvíli najdete v galeriích s designem

Fronty, zácpy, plná parkoviště. Poslední dny před Štědrým večerem dokážou pěkně pocuchat nervy hlavně těm, kteří...

Jak se české židle z Bystřice dostaly na vrchol, kde jsou dodnes

Někdo rekapituluje, co dobrého udělal za poslední rok, jsou ovšem i tací, co mohou zhodnotit výsledky za posledních 160...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...