Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mezi dvě roubenky postavili skleněný dům jako hold českým sklářům

Výjimečná sklářská tradice, výjimečné řešení rekonstrukce i interiéru. Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru oslovuje odborníky i veřejnost nejen v Česku, ale po celém světě.

„Klient zakoupil dvě historické roubenky v centru Nového Boru s úmyslem přestavět je na sídlo firmy, které by navázalo na silnou sklářskou tradici a spojilo sklo a světlo současným jazykem,“ popisují autoři projektu, architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský ze studia ov-a.

Lasvit Glass Facade - střechu i fasádu skleněného domu pokrývají speciálně vyvinuté skleněné tašky.

Domy byly historicky sklářskými dílnami, chovala se v nich hospodářská zvířata, bydlelo se v nich. Během dvou set let existence prošly pestrým stavebním vývojem. Sídlila zde i druhá nejstarší sklářská škola v Českých zemích. Nakonec byly prohlášeny kulturními památkami.

„Stávající památkově chráněné domy doplnily dva nové, které vycházejí z proporcí typických v místě. Tvar domů je abstrahován do jednoduché formy obdélného půdorysu zastřešeného valbovou střechou. Dvůr obklopený původními stavbami i soudobou architekturou se stává chráněnou rajskou zahradou pro odpočinek i práci. Ze strany obrácené od náměstí vznikl průchod pro veřejnost,“ popisují architekti.

Jejich projekt v soutěži Interiér roku 2019 zvítězil v kategorii Interiér roku – Somfy (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Domy plné světla

Skleněný dům nahradil zděný krček, který dříve propojoval historické stavby. Má střechu pokrytou speciálně vyvinutými skleněnými střešními taškami (Lasvit Glass Facade), z nichž je i plášť předsunutý o 30 centimetrů od izolační fasády, skleněné tašky nese hliníková konstrukce.

Tašky vycházejí z proporce a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu, textura skleněné šablony je odvozena z lomu plátů břidlice. Byly vyvinuty ve spolupráci Lasvitu a firmy TGK.

Dům je středem sídla firmy, kavárnou i jednacím prostorem. Uvnitř jej obklopují police sloužící jako knihovna a sklad vzorků. Skleněné elementy v policích prozařuje denní světlo, po setmění jsou podsvícené a září ven.

Skleněný dům slouží i jako vzorkovna a výstavní síň.

Dva historické památkově chráněné domy č. p. 170 a 171 byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy.

Bylo nutné odstranit zateplení z vnější strany, na obvodovou zeď byla použita hliněná omítka. Napadené trámy architekti nechali vyměnit za nové, naopak zachovali i kratší, zdravé části trámů. Architekti se snažili zachovat maximální počet historických prvků.

Třináct metrů vysoký prostor „černého domu“ je otevřen do krovu, doplněn o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové výrobky.

Pro zobytnění podkroví se použily nadkrokevní izolace. „Podkrovní prostory jsme ponechali pokud možno volné. Podlaha na terénu stojí nově na provětrávaných tvarovkách, v patře byly osazeny suché skladby na novodobé násypy, která zajišťují prostor pro vedení sítí i zlepšení akustiky,“ vypočítávají architekti.

V zadní části pozemku stojí kolmo k ulici černý dům. Skrývá v sobě třípodlažní, třináct metrů vysoký prostor otevřený do krovu, doplněný o jeřábovou dráhu, aby se zde mohly testovat a prezentovat nové lustry i další artefakty.

Střecha i plášť jsou z černých cementových šablon. Konstrukci lze v budoucnu, pokud to bude potřeba, přestavět na kanceláře.

Budoucnost sídla

Čtyři domy propojuje cesta podél dvora, která je doplněna zastaveními a zákoutími společných prostorů. Do skleněného domu se vstupuje přes akustické krčky, do černého domu skleněným „tunelem“. Ve dvoře budou na podzim vysazeny stromy.

Na opravené čtyři domy navazuje další dům do náměstí, kde se plánuje kavárna pro veřejnost a několik kanceláří. Celý blok s vnitřní zahradou by měl uzavřít šestý dům, jeho přesné určení ukáže čas.

V roubenkách bylo zachováno maximální množství původních trámů.

„Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy,“ dodávají na závěr Štěpán Valouch a Jiří Opočenský.

Do šestého ročníku soutěže Interiér roku mohou architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit realizace vzniklé v tomto roce už od 1. 11. 2020. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2021.

Vítězové budou vyhlášeni jako obvykle na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. 5. 2021.

  • Nejčtenější

Vlastními silami si předělal maringotku za padesát tisíc na super zázemí

21. května 2024

Tatér Tomáš, rodák ze Slovenska, si před několika lety pořídil za padesát tisíc korun vyřazenou...

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalová legenda Ladislav Vízek má rodinné útočiště v Dolních Chabrech

22. května 2024

Neexistuje fotbalový fanoušek, který by neznal jméno Ladislav Vízek. Legenda, jež se do historie...

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ve Vraném si postavili jednoduchý dům 5+kk. Skvělé je koupací jezírko

23. května 2024

Dům ve Vraném nad Vltavou stojí na konci zástavby, zapadá do okolí, ale zároveň se od něj do určité...

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

Na mimořádném domě pracoval jedenáct let. V bílém klenotu se můžete vyspat

28. května 2024

Bělostný dům ze 70. let se velmi těžko popisuje. Stojí v Texasu, majitel Dalton Bloom na něm...

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

Školka ve Varnsdorfu pro 50 dětí je asi nejkrásnější ve Šluknovském výběžku

27. května 2024

Nová mateřská školka ve Varnsdorfu elipsovitého tvaru má vnitřní atrium a multifunkční sál. Vše...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...