Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. října 2020 Michaela

Nejlepší interiér roku 2019: architekti vsadili na dřevo a minimalismus

Pravidlo, že pokud architekt navrhuje dům i vybavení interiéru, vede k nejlepšímu výsledku, se v případě domu v pražských Jinonicích maximálně potvrdilo. Projekt tak velmi zaslouženě vyhrál nejen v kategorii Novostavba soutěže Interiér roku 2019, ale stal se také s převahou absolutním vítězem.

Přitom tvůrci návrhu, Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová z Atelieru 111 architekti, neměli vůbec jednoduché podmínky. Jak vysvětlila při předávání cen jedna z autorek, komplikované bylo už samotné místo, nestabilní svah v úzké ulici, na němž stál starý opuštěný dům či spíše slepenec „oblepený“ neuváženými přístavbami, které převyšovaly původní přízemní objekt.

Původní dům s přístavbami

Původní dům s přístavbami

„Soubor těchto drobných stavení, vyskládaných ve svažité zahradě, byl ve velmi zanedbaném, neobyvatelném stavu. V návrhu jsme ponechali pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice. Skrze ni je možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, rozprostírajícího se ve dvou nových hmotách,“ objasňují autoři svůj přístup k projektu.

Spojení starého s novým

Přání vytvořit něco nového na komplikované lokaci bylo ovšem zcela na místě: klidné, až ospalé prostředí pražských Jinonic nabízí na jedné straně pohodu až vesnického charakteru, na druhé jste stále v Praze s potřebnou dopravní infrastrukturou i veškerým potřebným zázemím.

Architekti pojali svůj návrh tak, aby rodina získala dostatečný prostor, ale i soukromí. „Nejvyšší část jsme věnovali dětem. Všechny obytné prostory, včetně dětských podkrovních pokojů, mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, od ulice odcloněnou vlastním domem,“ vysvětlují architekti.

Starou a novou část tak spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detaily, s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí.

Když dominuje dřevo

Po vstupu do interiéru je jasné, že v celém prostoru převažuje dřevo, dub a smrk, vše ve své přírodní podobě. „Zachovanou přízemní hmotu s hlavním vstupem do domu jsme obnažili až na původní cihlu a vložili do ní silný prvek točitého schodiště. Bílá kovová konstrukce je vyložena dubovým obkladem. Spojovací chodba, skrze jejíž prosklený strop můžeme vnímat celé navržené souhmotí, je se zbývajícím prostorem sjednocena dubovou podlahou,“ popisují tvůrci.

Hlavní obytná místnost je otevřena až do krovu. Dominuje jí svítidlo Tim ze sklárny BOMMA.

Prostor a až impozantní lehkost nabízí hlavní obytná místnost otevřená do krovu, jehož vlašské krokve se stávají významným interiérovým prvkem. Takzvaný vlašský krov se používá u nízkých střech.

Důraz na klid a soukromí je vidět i na pracovním zákoutí s výhledem do ulice, které lze oddělit posuvnou stěnou z bělené biodesky. Smrková biodeska se pak propisuje celým interiérem i v dřevěné stěně s knihovnou a především o patro výše v dětských pokojích s vlastní půdičkou na hraní. Pokud se v interiéru domu objevují obklady a dlažby, sjednocuje je hexagonální tvar.

O letošním ročníku

Návrh architektů Jiřího Weinzettla, Barbory Weinzettlové a Veroniky Indrové si odnesl ze slavnostního předávání cen soutěže Interiér roku 2019 na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum v Centru současného umění DOX 22. září 2020 (původní březnový termín se musel kvůli koronaviru posunout) hned dvě ocenění.

Atelier 111 architekti zvítězil v kategorii Novostavba a pak za nejvyšší celkový počet bodů, který mu udělila mezinárodní odborná porota, si odnesl i hlavní cenu.

Ceny, které navrhlo studio Dechem, Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, vyrobila sklárna BOMMA. Vázy s hmotností 13 kilogramů jasně ukázaly, proč patří čeští skláři stále ke světové špičce.

Točité schodiště má bílou kovovou konstrukci vyloženou dubovým obkladem.

Točité schodiště má bílou kovovou konstrukci vyloženou dubovým obkladem.

Odborná porota pod vedením profesora Jiřího Pelcla vybírala v pátém ročníku soutěže už z 218 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což je největší počet přihlášených v historii soutěže Interiér roku. Je to jediná akce, kde se společně utkávají architekti a designéři z České i Slovenské republiky.

Autoři projektu

Atelier 111 architekti vznikl v roce 2007. Tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Veronika Indrová, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, zakladatel ateliéru.

V posledních letech se studio zaměřuje především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství našich měst. Funguje v Praze a v jižních Čechách. Jeho achitekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.

Autor:
  • Nejčtenější

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Rekonstrukce bytu 2+1 pro mladou ženu se zvládla i s nízkým rozpočtem

Slunný byt s rozlohou 58 metrů má dispozici 2+1. Pro svoji starší dceru jej před lety koupila maminka. Poté, co se Soňa...

Chtěli moderní dům, ale z klasických materiálů. Teď jsou nadšeni

Stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou, takovou měl představu mladý manželský pár s dvěma dětmi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ložnice je po proměně k nepoznání. Zdobí ji sprcha i tajné umyvadlo

Střešní apartmán s výhledem na Prahu potřeboval změnu. Noví majitelé toužili po ložnici, jejíž součástí je sprcha a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Dům pro babičku má 65 metrů čtverečních. Báječné překvapení čeká uvnitř

V Argentině vyrostl dokonalý dům pro ženu v seniorském věku, která si může na dvorku v prosklené privátní oáze...

Kostel Marie Restituty na sídlišti v Brně plánoval architekt 30 let

Futuristický kostel odrážející nebe vyrostl na brněnském sídlišti Lesná v ulici Nezvalova. Letos dokončená budova je...

Ze zaprášené kupole na střeše je exkluzivní byt s nádherným výhledem

Moderní a energické barvy, kvalitní materiály, dokonalé průhledy a hravé detaily na každém kroku. Interiér apartmánu v...

Designblok ve znamení vášně. Ta je letos jeho hlavním tématem

Bývalý konvent Gabriel Loci v Praze 5 se od 7. do 11. října proměnil na galerijní prostor, aby mohl přivítat už...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Vendula Pizingerová porodila. Manžel si přál syna, ona dceru

Vendula Pizingerová (48) se na sociálních sítích pochlubila šťastnou novinkou. Opět se stala maminkou. Syn, kterého má...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Apple představil iPhone 12. Má čtyři varianty, nejlevnější je velmi malý

Apple v úterý třináctého října večer konečně představil očekávanou čtrnáctou generaci iPhonu. Nejprve přišel na řadu...