Nově zrekonstruovaný byt býval nejprve zahradním altánem, zvyklým na večírky a...

Nově zrekonstruovaný byt býval nejprve zahradním altánem, zvyklým na večírky a slavnosti. | foto: Atelier Tao + C

Ze zahradního altánu je super garsonka s létající postelí pro odvážné

  • 23
Šanghajská garsonka, která vypadá jako optimistický, moderní a světlý byt pro tvůrčí mladou dvojici, byla původně altánkem v zahradě vily ze 30. let. Sídlo patřilo francouzským podnikatelům. Nový režim dům změnil na bytovku se společným zázemím. Proměny se v roce 2018 ujalo studio Atelier Tao + C.

Lidský, obchodní i tvůrčí mumraj. Zrychlený život, který je bez ustání plný novinek a změn. Taková je Šanghaj, jedno z největších měst světa. Luxus v podobě tiché a klidné oázy evropského střihu, uprostřed zenově uklidňující zelené zahrady, není dopřán každému.

Mladému kreativnímu páru se podařilo získat přízemí starého zahradního altánu, který za pomoci čtveřice architektů proměnili na garsoniéru s neobvyklým uspořádáním o celkové velikosti 42 metrů čtverečních.

Do projektu se příliš zájemců nehrnulo. Předchozí užívání mnoha vlastníky zanechalo na domě šrámy, špatná úroveň hygieny v těchto sdílených domácnostech byla známá, stejně jako minimální možnost soukromí. Noví majitelé však udělali všechno pro to, aby nový domov nepřipomínal nic z těchto neslavných dob.

Dominantou, která dala tvář celému bytu, je velkorysá prosklená stěna. Ta je vzpomínkou na doby dávno minulé, kdy byl domek zahradním altánem. Bleděmodře natřené rámy skleněných tabulek jsou největší dekorací bytu. Čtyřicet dva metrů čtverečních je zařízeno a vybaveno velmi promyšleně a na milimetr přesně. Hlavním použitým materiálem je snadno zpracovatelná a levná překližka, ze které je na míru vyrobený téměř veškerý nábytek.

Víceúrovňová překližková vestavba v garsoniéře změnila ráz bytu a definovala místo pro úložné prostory, lázeň i kuchyň. Po kovovém žebříku, sladěném s okenními rámy, lze vystoupat do pracovní zóny s psacím stolem a do postele, která se odvážně vznáší uprostřed bytu.

Pod postelí je malý jídelní koutek, koupelnu (toaletu se sprchou) od zbytku bytu odděluje jen skleněná stěna a bílý sprchový závěs. Druhá cesta do vestavěného patra vede po schodišti lemujícím stěnu nad nerezovou kuchyňskou linkou.

Architekti s úctou využili nejen velkorysého prvku zahnutého okna, ale také renovované dlažby na podlaze, která se v Šanghaji dodnes běžně používá ve veřejných parcích a zahradách. V obývací části přibyl sedací retro nábytek, zbytek garsoniéry je vybaven velmi skromně, v přírodních barevných odstínech a bez křiklavých kontrastů. 

, pro iDNES.cz