Rychlokurz bydlení: aby ložnice fungovala a děti i skříně měly prostor

  1:00aktualizováno  1:00
Na tom, že zdravý spánek je důležitý, se shodují všichni odborníci. Většinou se přitom zabývají postelí, rošty nebo vhodnou skladbou matrací. I pro samotnou místnost však platí určité zásady, bez nichž by ložnice dobře nesloužila.

Prostor pro spaní ve své základní podobě potřebuje jenom lůžko a nějakou menší odkládací plochu na knížku či sklenici vody. Jeho zařízení je tedy velmi jednoduché. Pokud si spočítáme rozměry dvojlůžka a přístupových komunikací, vyjde nám minimální rozměr ložnice pro dva zhruba 300 × 300 cm (tedy 9 m2), teoreticky by se dal využít i malý koutek s rozměry postele.

Přesto typologické směrnice požadují plochu ložnice pro dva alespoň 12 m2. Není to zbytečný požadavek? Určitě ne, větší plocha je totiž potřebná pro kubaturu vzduchu.

Seriál o bydlení

Zařizujete si byt, nebo jej chcete zrekonstruovat? Nebo chcete být prostě takříkajíc v obraze? Náš devítidílný seriál, který připravila architektka Věra Konečná, vás seznámí se základními informacemi, jež by měl znát každý, kdo se pouští do zařizování nebo rekonstrukce bytu, ale i domu.

Pro zdravý pobyt člověka v místnosti musí mít vzduch optimální vlastnosti: teplotu kolem 22 °C (pro spánek o něco nižší), relativní vlhkost asi 50 %, minimální obsah škodlivých látek, prachových částic a pachů. Samotný člověk produkuje značné množství látek, které škodí jemu i budově: vodní páru, oxid uhličitý a odéry (pachy).

Ložnice jako chemická laboratoř

Lidský organismus při teplotě 25 °C vydává kolem 65 gramů vodní páry za hodinu. Jestliže vodní páru nevyvětráte, kondenzuje na stěnách, které mají nižší povrchovou teplotu než vzduch v místnosti, je příčinou plísní. Škodlivého oxidu uhličitého CO2 vydýcháte kolem 15 litrů za hodinu.

Ložnice 4: ložnice na východní stranu má postel umístěnu tak, aby člověk ležící...

Ložnice 4: ložnice na východní stranu má postel umístěnu tak, aby člověk ležící na pravém boku byl otočen zády k oknu. Pro víkendové pozdější vstávání je okno opatřeno zatemňovací roletou a žaluzií.

Ložnice 4: druhá část prostoru se využívá jako šatna a pracovna. Šatní skříně...

Ložnice 4: druhá část prostoru se využívá jako šatna a pracovna. Šatní skříně nepůsobí tak mohutně, pokud jsou bílé barvy, s prosklenými nebo zrcadlovými dveřmi.

Vydýchaný vzduch už při koncentraci 0,02 % oxidu uhličitého ve vzduchu způsobuje zdravotní potíže: potíte se, jste malátní, může vám být až na omdlení, v noci se přes velkou únavu budíte, nemůžete usnout. Další nebezpečné látky se odpařují z nátěrů, lepidel a stavebních hmot (karcinogenní formaldehyd), nahromaděný prach může být příčinou astmatu (více zde).

Každý člověk v bytě potřebuje alespoň 25 m³ čerstvého vzduchu za hodinu. V menších uzavřených místnostech to znamená větrat tak, aby se vzduch alespoň jednou za hodinu celý vyměnil. Dokud mívala okna netěsné spáry (třeba stará dřevěná okna), vzduch se stačil vyměňovat přirozeným způsobem i bez otevírání. Požadavky na snížení tepelných ztrát nás dovedly k těsným oknům, ale potřeba větrat zůstává stále stejná.

Fotogalerie

Vstávání se sluncem

Při spánku je čerstvý vzduch naprosto nezbytný. Čím menší je místnost, tím rychleji se vydýchá. Plocha 12 m2 a výška místnosti 2,5 m dává objem 30 m3, přitom pro dva lidi bychom potřebovali 50 m3 a každou hodinu otevřít okno...

Zdravý a příjemný spánek ovlivňuje také orientace okna ložnice vůči světovým stranám a poloha postele v místnosti. Optimální světovou stranou je východ, ranní slunce člověku dodává příjemnou energii, přitom ještě není příliš horké ani v letních dnech.

Pro člověka pracujícího dlouho do noci by to ale znamenalo předčasné probouzení, pro něj bude vhodnější jižní orientace. Letní jižní slunce stojí vysoko a nesvítí hluboko do dispozice, místnost tedy nadměrně neprohřívá. Nevhodnou stranou je západ, který interiér přehřívá až do večera. V horké ložnici se potom usíná velmi špatně.

Ložnice 3: propojení s pracovním koutem u okna pomocí

Ložnice 3: propojení s pracovním koutem u okna pomocí "japonské" posuvné stěny propouští dostatek světla i do ložnice.

Není-li možná jiná orientace, okna by se měla opatřit venkovní žaluzií. Podle hygienických předpisů nesmí žádná obytná místnost směřovat na sever, vyžaduje se alespoň pár hodin oslunění denně. Kdo má ale rád chladnější vzduch a stín, může mu severní ložnice naopak vyhovovat.

Postel by v místnosti měla být umístěna tak, aby spící člověk neležel hlavou u ochlazované (venkovní) stěny nebo radiátoru. Doporučuje se poloha zády k oknu, někdo však dává přednost výhledu do krajiny přímo z postele. Zde byste se měli řídit vlastními pocity a možnostmi prostoru.

Patří skříně a pracovny do ložnice?

Záleží především na velikosti a proporcích ložnice, na umístění okna a dveří, zda nám optimální polohu postele umožní. Potřebujeme zachovat volný přístup k oknu (větrání) a pohodlný příchod k posteli – boční komunikací šířky alespoň 60 cm z každé strany dvojlůžka.

Minimální potřebné rozměry; celková plocha ložnice je dána také potřebou...

Minimální potřebné rozměry; celková plocha ložnice je dána také potřebou dostatečného množství vzduchu.

Otevírají-li se do průchodu kolem postele dveře, musí se rozšířit minimálně na 80 cm, lépe na 100 nebo i více. S rozšířením uličky také počítejte, pokud navazuje na šatní skříně.

S ložnicí se nejčastěji sdružuje ukládání oděvů a prádla. Šatní skříně jsou hluboké a mohutné, navíc vyžadují prostor pro otevírání a obsluhu. Při posuvných dveřích skříní může být prostor před skříní sice o něco užší, ale skříně jsou zase o 10 cm hlubší kvůli mechanismu dveří (vnitřní hloubka musí zůstat 60 cm pro zavěšení ramínek).

Dnes jsou proto oblíbené samostatné šatny, oddělené od ložnice příčkou nebo alespoň posuvnými dveřmi. Z hlediska úspory plochy byste si měli dobře promyslet, kolik šatních skříní potřebujete a zda se oddělená šatna vyplatí.

Samostatnou šatnu volíme při potřebě větších úložných skříní. Měla by mít vstup...

Samostatnou šatnu volíme při potřebě větších úložných skříní. Měla by mít vstup uprostřed, aby se skříně mohly umístit po obou stranách.

Pro skříně umístěné přímo v ložnici se prostor před nimi sloučí s průchodem k posteli, a tím ušetříte značnou část plochy. Když zvolíte skříně čistě bílé a vysoké až ke stropu, splynou se stěnami a nebudete je vůbec vnímat jako nábytek; zrcadlové dveře místnost opticky ještě zvětší.

Je tedy rozumné hledat taková řešení, aby se plocha domu/bytu využila co nejlépe ve prospěch vlastního bydlení. V rodinných domech se pro úložné prostory mohou vhodně využít například přístupové chodby v rámci soukromé zóny s ložnicí a dětskými pokoji. Ke zřízení oddělené šatny ve stávajících bytech naopak vybízejí místnosti dlouhé a úzké, tzv. "nudle".

Na člověka tento tvar nepůsobí příjemně, část ložnice je navíc špatně prosvětlená. Místnost by se měla rozdělit jednoznačně na dvě kratší, průchod nesmí vytvořit dlouhý tunel.

Pokud chceme dlouhou úzkou místnost šatnou zkrátit, rozdělení by nemělo...

Pokud chceme dlouhou úzkou místnost šatnou zkrátit, rozdělení by nemělo vytvořit tunel, ale dva prostory s příjemnou proporcí.

Do větší ložnice lze kromě skříní umístit také pracovní stůl, pokud noční činnost nebude rušit spícího partnera. Řešení musí respektovat denní režim obou manželů. Dnes si mladí lidé pořizují častěji notebooky než velké počítače, není tedy problém využívat klidné pracovní místo v ložnici přes den a v noci usednout třeba k prázdnému jídelnímu stolu.

Lékaři však rozhodně nedoporučují používání laptopu v posteli, v ložnici nevidí rádi ani pracovní kouty (více zde). Samostatnou pracovnu je vhodné zřídit pro případy, kdy jeden z partnerů pracuje doma často či dokonce trvale.

Dětský pokoj není jen ložnice

Dost často se setkávám s případy, že rodiče si zvolí větší z ložnic pro sebe a dvě děti dostanou místnost mnohem menší. Dospělí přitom chodí do ložnice pouze spát, zatímco školáci a studenti ve svém pokoji tráví i značnou část denní doby. Umístit do malé místnosti dvě postele, psací stoly a úložný nábytek na oděvy, knihy, školní potřeby a hračky není vůbec jednoduché.

Zkuste se nad dětským pokojem zamyslet z pohledu delšího časového období, prochází totiž největšími změnami z celého bytu. Děti rychle rostou a jejich potřeby se neustále vyvíjejí. Pokoj by měl růst stejně rychle. Neznamená to však, že každý druhý rok musíte kupovat nové vybavení. Stačí na změny myslet dříve, než se nábytek vůbec pořídí.

Postele palandy mají

Postele palandy mají "dospělácký" rozměr, po odstranění plátěné stěny se prostor využije na další úložné skříňky.

Palanda s částečným překrytím lůžek dovolí vytvořit pod horní postelí bunkr....

Palanda s částečným překrytím lůžek dovolí vytvořit pod horní postelí bunkr. Stačí vložit rám na upevnění plátěné stěny s oknem a dvířky na zip.

Maličké děti do dvou tří let dětský pokoj téměř vůbec nevyužívají, vyžadují totiž neustálý kontakt s rodiči (a také dozor), své hračky si stěhují do obývacího pokoje, kde by měly mít vhodný kousek volné plochy.

Do dětského pokoje v počátcích postačí postýlka, přebalovací pult a skříňky na ukládání oblečení, dětské kosmetiky, hraček. Když si už v této době vytvoříte jasnou koncepci, jak se bude pokoj vyvíjet, můžete rovnou nakoupit úložný nábytek, který se uplatní také v dalších letech. Nesmí to být ale speciální nábytek "pro miminka", ten bývá nepoužitelný, navíc také hodně drahý.

Spánek, hry i učení v jednom

Od tří let si dítě začíná hrát samo nebo se sourozencem ve svém pokoji. To je vhodný věk také na novou postel (nejlépe rovnou s rozměry pro dospělé) a stůl na kreslení. Pokoj se tedy zaplní, i když by potřeboval co nejvíce volného místa na podlaze – na stavění kostek, na dráhy pro autíčka a vláčky. Optimální je využít nábytek pro více funkcí.

Vývoj dětského pokoje: předškoláci potřebují velkou postel a stoly na kreslení,...

Vývoj dětského pokoje: předškoláci potřebují velkou postel a stoly na kreslení, přitom dostatek místa pro hry s využitím fantazie.

Běžným omylem rodičů je představa, že děti potřebují pokoj pestrý, plný barev a ryze dětských motivů. Dětem se barevnost na první pohled líbí, ale při dlouhodobém pobytu v takovém pokoji bude na jeho psychiku přílišná pestrost působit dráždivě. Vůči stálým vzruchům je citlivější ještě více než dospělý člověk, potřebuje naopak uklidňující prostředí, kde se může soustředit. Nejsilnější stimulací při hrách bude vlastní fantazie.

Připomeňte si svoje dětství: pokud vám paměť dobře slouží, určitě si vzpomenete, jak snadno jsme si vytvářeli "bunkry" – třeba pouhým přehozením deky přes stůl. Děti hledají soukromé pelíšky, kam rodičům mohou, ale nemusí povolit vstup.

Autorka seriálu

Ing. arch. Věra Konečná
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT Praha, věnuje se převážně problematice bydlení, publicistice a propagování architektury, je členkou grantové komise Nadace české architektury.

Kromě projekce pracovala v odborných časopisech o architektuře a časopisech o bydlení. Pořádá soutěže pro studenty architektury, vede kurzy bydlení pro laickou veřejnost a provozuje vlastní internetový časopis na téma architektura bydlení.

Vybudovat dětem hernu plnou bunkrů, šplhadel, klouzaček a prolézaček je jistě skvělé, ale docela pracné a nákladné. Za další tři roky se z dítěte stává školák a začíná se cítit velkým, téměř dospělým. Před svými kamarády se za dětský nábytek začne stydět.

Navíc potřebuje psát úkoly, připravovat se na vyučování, začne ho zajímat počítač. Pracovní místo s kvalitní židlí je najednou potřebnější než klouzačka.

Protože dětské pokoje nebývají příliš velké, bylo by dobré využít víceúčelově především postele, které zabírají nejvíce místa. Právě tady je možnost vybudovat "dětské hřiště", které ale funkčně nezestárne a později jej lze proměnit pro potřeby školáků nebo studentů.

Pro ukládání oblečení se už od miminka mohou využít klasické bílé skříně a...

Pro ukládání oblečení se už od miminka mohou využít klasické bílé skříně a knihovny bez dětských ozdob. Do knihovny se osadila dvířka jako prádelník, volná pole oživí barevné krabice.

Stejná sestava s využitím pro školáky: barevné krabice se snadno nahradí dvířky...

Stejná sestava s využitím pro školáky: barevné krabice se snadno nahradí dvířky a zásuvkami na školní pomůcky.

Postele a matrace

Fotografie, články a diskuse věnující se problematice postelí a zdravotních matrací.

Ještě snadněji se z regálu na hračky může stát studentská knihovnička. Stačí zvolit tvarově jednoduchý a barevně neutrální nábytek, který se doplní podle věku třeba barevnými krabicemi na hračky a později zásuvkami na školní potřeby. Jednoduchý nábytek bývá přitom podstatně levnější než ten dětský. A pokud zvolíte dražší, vyrobený z ekologických materiálů třeba na zakázku, bude dítěti sloužit od miminka až do odchodu z domova.

Konkrétní problémy svých ložnic, šaten a dětských pokojů můžete s architektem konzultovat na kurzech bydlení, kde se dozvíte i další potřebné informace.

V případě opačného pohlaví vyžadují děti kolem puberty soukromí. I v maličkém...

V případě opačného pohlaví vyžadují děti kolem puberty soukromí. I v maličkém pokoji lze vytvořit intimní koutky, když se sloučí více funkcí – třeba postel a pracovní stůl.


Návrh 1 a 2: Ing. arch. Lukrécia Lachmanová, Ing. arch. Marek Lachman 

Návrh 3: MgA. Lenka Křemenová, MgA. David Maštálka / A1Architects
www.a1architects.cz

Návrh 4: Ing. arch. Věra Konečná

Návrh 5: Ing. arch. Ivana Dombková

Návrh 6: Ing. arch. Pavel Plánička, Ing. arch. Matěj Páral, Ing. Bruno Panenka 

ávrh 7:MgA. Lenka Křemenová, MgA. David Maštálka

Návrhy dětských paland: Ing. arch. Věra KonečnáAutoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Další z rubriky

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Dubaj má další architektonickou perlu: stavbu v podobě zlatého rámu

Stavba připomíná zlatý rám.

V Dubaji najdete řadu unikátních staveb. Patří mezi ně i rozhledna Dubai Frame s výškou 150 metrů v podobě „zlatého...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Najdete na iDNES.cz