Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se bránit před smogem a prachem: čističkou vzduchu i mokrým hadrem

  1:00
Smog a zima jsou často jako siamská dvojčata. A netrápí jen Ostravsko, kde stát dokonce přispěl na čističky vzduchu pro děti do předškolních zařízení. Je však technika samospasitelná? Odborník tvrdí: musí jít o komplexní přístup.
Čistička vzduchu Oxygen má hlučnost pouhých 27 db, zvládne vyčistit přes 310

Čistička vzduchu Oxygen má hlučnost pouhých 27 db, zvládne vyčistit přes 310 000 litrů čistého vzduchu za hodinu. Kombinuje aktivní uhlíkový filtr pro potlačení pachu s HEPA filtrem, jenž odebírá 99,97 % nebezpečných částic o velikosti pouze 0,3 mikrometry. | foto: Electrolux

Zejména obyvatele velkých měst trápí smog, ale také prach a zápach z hustého silničního provozu nebo průmyslových provozů. Někdy výhled z oken vypadá jako ekologická katastrofa. Co pak?

Výkonné čističky vzduchu sice dokážou odstranit ze vzduchu prach, pyly, bakterie, spory plísní, oxidy dusíku a síry, roztoče, nepříjemné pachy i cigaretový dým, ale je nutné změnit celkový přístup.

"Jsou to střípky do mozaiky, vždy se musí jednat o komplexní přístup," upozorňuje Bohumil Kotlík, vedoucí Národní referenční laboratoře pro vnitřní a venkovní ovzduší ze Státního zdravotního ústavu.

A vypočítává další důležité kroky: "Je nutné pravidelně vytírat, ne zametat, použít vhodnou antistatickou podlahovou krytinu, třeba korek, dohlédnout na to, aby byl v místnosti dostatečně vlhký vzduch, krátce, ale intenzivně větrat, pro alergika pořídit antialergické povlečení a podobně. A také vybrat čističku vzduchu se správnými parametry a umístit ji na správné místo."

I samotného doktora Kotlíka pak překvapila účinnost takzvané zelené stěny. "Z osmi kanceláří jedné firmy byl v sedmi velmi špatný vzduch, v jediné, kde instalovali zelenou stěnu, o kterou se dobře starali, měli nečekaně dobré ovzduší."

Vertikální zelené stěny vyžadují pravidelnou péči, dokážou však výrazně zlepší ovzduší v místnosti - vzorkovna firmy Němec - Luxusní povrchy

Co dýcháme

V tuzemských interiérech bývá desetkrát (ale i vícekrát) horší vzduch než v exteriéru. A protože se člověk nadýchne denně průměrně asi 20 000krát, vdechne do plic spoustu škodlivin, které vyvolávají alergie, únavu, bolesti hlavy i dýchací potíže včetně kašle.

A běda, pokud máte doma nebo v kanceláři kuřáka. Koncentrace respirabilních částic, tedy takových, které lze vdechnout, se zvyšuje až na pětinásobek!

"Malé zákeřné částečky vdechujeme, dostávají se až do plic a v malé míře opět vydechujeme," popisuje doktorka Jana Kratěnová ze Státního zdravotního ústavu. Na drobné částečky (zhruba menší než 5 až 2,5 mikronu) se "lepí" (neboli adsorbují) plynné i kapalné škodliviny.

AquaTrio: cyklónové vysávání nasává prach a nečistoty, zároveň jemný kartáč z mikrovlákna rychlostí 6 700 otáček za minutu smáčený vodou z nádržky odstraňuje nečistoty nebo skvrny na podlaze. Je to "mokré vysávání a vytírání" v jednom. Nevíří se tak prach.

Řešením není rozhodně nechat vyčistit vzduch v místnosti a nevětrat. "Narůstá množství kysličníku uhličitého, větrat se prostě musí," varuje doktor Kotlík.
"Bydlíme nad rušnou a hlavně prašnou křižovatkou na Smíchově, větráme jen na nezbytně nutnou dobu, už kvůli hluku. Teprve poté, kdy jsme začali používat čističku vzduchu, jsem se zbavila neustálých problémů se záněty horních cest dýchacích," říká Petra Vítková.

Jenže s výběrem uspěla až při druhém pokusu, první, kterou si přivezli rodiče ze zahraničí před patnácti lety, byla příliš hlučná a nezvládla vzduch vyčistit. Druhá, čistička Oxygen, má už vestavěné senzory, které reagují na znečištění, takže se sama spustí a po vyčištění opět vypne.

Čistička Oxygen - pro odstranění pachů je potřeba uhlíkový filtr, který zachytává plyny. Přístroj je vybavený pachovým senzorem - když "ucítí" nebezpečné plyny, výfukové plyny či cigaretový kouř, automaticky zvýší výkon.

"Efekt čištění je znát už po dvaceti minutách provozu. Pravidelně se spouští po půl sedmé ráno, kdy začne venku sílit provoz na silnici," dodává Petra Vítková. Přístroj nechává běžet průměrně osm hodin denně, má příkon 35 W, což je srovnatelné se slabou žárovkou.

Ale čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Zatímco v panelácích klesá často až na 20 procent, doporučená vlhkost se doporučuje kolem 35 až 50 procent. "V suchém prostředí se vysušují sliznice a nežádoucí látky vás dráždí ještě víc," vysvětluje Bohumil Kotlík.

Zvlhčovače vzduchu lze podle něho klidně nahradit starým receptem: vlhkými prostěradly a ručníky, protože kvalitní zvlhčovač by měl odpařit kolem osmi až devíti litrů vody denně. Je velmi skeptický vůči různým fontánkám a podobným zvlhčovačům, protože kapacitně nestačí a navíc bez pečlivého čištění mohou být jen zdrojem nežádoucích řas a dalších mikroorganismů.

Jak a kam umístit čističku

Čistička se má používat v uzavřené místnosti, nepatří do místností průchozích nebo stále otevřených. Doporučené místo pro umístění je mezi oknem a dveřmi na stěně, například na nižší skříňce, aby vzduch mohl cirkulovat. Výstup čistého vzduchu směřujeme do dýchací zóny. Má mít indikátor zanesení filtru, hlučnost 40 dB a méně.

Vzduchový výkon přístroje (udává se v množství produkovaného čistého vzduchu  CADR v m3/h, čím je číslo vyšší, tím lépe) musí odpovídat velikosti místnosti. To znamená, že by měl za hodinu převýšit minimálně 1,5krát objem místnosti, lépe však dvakrát až třikrát (pro alergika). Dnešní přístroje zvládají odstranit až 99 procent: prach, pyly (až do rozměru 0,01 - pro představu: je to desetitisícina průměru lidského vlasu, 1 = 1/1000 mm), bakterie, spory plísní, roztoče, části zvířecí srsti (takzvané detrity), chemické látky uvolňované ze syntetických materiálů, cigaretový kouř i další alergeny.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...