Manželé chtěli pouze novou kuchyň. Nakonec museli přestavět celý dům

  1:00aktualizováno  1:00
Rezidence v New Canaanu ve státu Connecticut od amerického architektonického studia Specht Harpman vznikla z původně nudného domku z 50. let. Majitelé chtěli původně jen modernější kuchyni, ale architekti je přesvědčili, že nejlepší bude totální rekonstrukce.

Téměř 560 metrů čtverečních velký dům je rozdělen do dvou zón. První z nich, přízemí, patří technickému a praktickému zázemí domu a především práci. | foto: Elizabeth Felicella

Dvacetitisícový New Canaan v Connecticutu stojí na špici žebříčku amerických měst s nejbohatšími obyvateli. Atmosféru tradičního maloměsta s idylickými předměstími bez poskvrnky si oblíbili i filmaři. Vznikly zde slavné Stepfordské paničky nebo Nouzový východ s Kate Winsletovou a Leonardem DiCapriem. New Canaan není jen luxusní filmovou kulisou a útočištěm smetánky, ale také muzeem architektury.

Může se hodit

Pořiďte si dům podle vašich představ. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Do moderní architektury v New Canaanu se zamilovali také manželé Nada a Avery Stirrattovi. Dvojice špičkových marketérů se dlouho rozhodovala mezi několika stavbami od známých architektů. Dům, který si nakonec pořídili, nenavrhl žádný světový tvůrce a původní majitelé mu dokonce v šedesátých a sedmdesátých letech zasadili ránu v podobě ne zcela povedených přístaveb.

Prohlédněte si skvělý dům

Učaroval jim však velkorysou parcelou a krásnou polohou na vrcholku zalesněného svahu. Nada a Avery se chtěli do domu nastěhovat co nejdříve.

Oslovili proto newyorské studio Specht Harpman, aby jim pomohlo zmodernizovat pouze kuchyňskou část, která jejich potřebám nevyhovovala.

Majitelé kanceláře, Scott Specht a Louise Harpmanová, dům navštívili a objevili až příliš mnoho dalších slabin, které by bydlení mohly znepříjemňovat. Nakonec se jim podařilo manžele přesvědčit, že bude lepší rekonstrukci neodkládat a pustit se do ní rovnou.

Scott a Louisa vytvořili dvoupatrový dům, který mnohem více počítá se začleněním přírody do interiéru než původní stavba. Romantickou zahradu vytvořilo krajinářské studio Gunn. Nejsou to jen velkoryse prosklené stěny, ale i plně vybavená venkovní kuchyně s obývacím pokojem, která sousedí s odkrytým bazénem.

"Z cesty, která se vine pod domem, se zdá, jako kdyby celý dům ležel přímo v korunách stromů, včetně kuchyně s krbem pod širým nebem," napsal iDNES.cz jeden z architektů projektu, Brett Wolfe.

Koupelnu od konferenčního studia s barem dělí jen prosklená stěna.

Koupelnu od konferenčního studia s barem dělí jen prosklená stěna.

Jesse Carrier a Mara Millerová ze studia Carrier & Co zařizovali například i...

Jesse Carrier a Mara Millerová ze studia Carrier & Co zařizovali například i dům pro Annu Wintourovou, šéfku amerického Vogue.

Klidná zákoutí a šumění korun stromů rozhodně nevybízí majitele jen k relaxaci a rozjímání. "Nada a Avery ještě nezaložili rodinu a užívají si toho zatím plnými doušky. Zejména právě venkovní prostor přizpůsobili na míru večírkům a oslavám, které doma často pořádají," dodává Wolfe.

Téměř 560 metrů čtverečních velký dům je rozdělen do dvou zón. První z nich, přízemí, patří technickému a praktickému zázemí domu a především práci. Manželé jsou velmi vytíženi a často pracují z domova, proto je zde komfortní pracovna a studio s barem, určené pro neformální schůzky s kolegy i klienty.

Patro domu je o poznání soukromější. Je zde obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, ložnice, knihovna s čítárnou, posilovna a dva hostinské pokoje, se kterými se do budoucna může počítat i jako s dětskými pokoji. V domě jsou celkem čtyři koupelny.

Nada a Avery venkovní prostor přizpůsobili na míru večírkům a oslavám, které...

Nada a Avery venkovní prostor přizpůsobili na míru večírkům a oslavám, které doma často pořádají.

Interiéry domu vznikly ve spolupráci s newyorskými designéry Jesse Carrierem a Marou Millerovou ze studia Carrier & Co, o jejichž věhlasu svědčí i skutečnost, že si je na zařízení vlastního domova vybrala i slavná Anna Wintourová, šéfka americké mutace módního magazínu Vogue.

Designéři se drželi minimalistické linie stavby a dům zařídili jednoduchým nábytkem na míru a vybavením renomovaných značek, jako jsou například B&B Italia, Calvin Klein Home nebo Gandia Blasco, doplněným o osvědčené kousky od Ludwiga Miese van der Rohe, Vernera Pantona nebo Eero Saarinena. Keramika a sanita pochází od firem Hansgrohe, Kohler a Ann Sacks.

Domu svědčí i tlumená pudrová barevnost, ve které se opakují tóny bílé, černé a hnědé. Pokoje osvětlují především zabudovaná LED bodová svítidla, pouze prostoru jídelny dominuje zavěšený skleněný lustr.

Designéři se drželi minimalistické linie stavby. Dům zařídili jednoduchým...

Designéři se drželi minimalistické linie stavby. Dům zařídili jednoduchým nábytkem od renomovaných značek, jako jsou například B&B Italia nebo Calvin Klein Home.

Venkovní kuchyně je plně vybavená a slouží vždy, když mají majitelé větší...

Venkovní kuchyně je plně vybavená a slouží vždy, když mají majitelé větší společnost.

S jednoduchostí zařízení se manželé naprosto ztotožnili. Doslova revoluci pro majitelku Nadu znamenala ložnice. Do ní designéři navrhli celoplošný koberec, okna nechali zakrýt bohatými závěsy a látkový potah ze lnu dostalo i manželské lůžko.

"Naposledy jsem spávala v pokoji s kobercem ode zdi ke zdi jako dítě," řekla Nada magazínu Architectural Digest s tím, že se tomuto řešení zprvu velmi bránila, protože jí připadalo nemoderní. Na záměr architektů však přistoupila a dnes je tomu vděčná. Textil a bohaté textury látek dokázaly ve skleněném domě vytvořit vskutku útulnou atmosféru, aniž by došlo na plytké hromadění doplňků a vršení zbytečností.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Všichni chtějí žít v Tel Avivu. Nejlepším řešením bytové krize je demolice

Bude Tel Aviv soutěžit s Dubají, kterou proslavily skoro kilometrové...

Autobus projíždí z jižního do severního Tel Avivu. Zatímco sever je plný předzahrádek, trávníků a stromů, tady na jihu...

Nejlepší stavby se koncentrují v Praze, podívejte se na některé z nich

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek...

Do užšího výběru na Českou cenu za architekturu nominovala mezinárodní porota čtyřiatřicet děl ze 186 přihlášených....

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Najdete na iDNES.cz