Téměř 560 metrů čtverečních velký dům je rozdělen do dvou zón. První z nich,...

Téměř 560 metrů čtverečních velký dům je rozdělen do dvou zón. První z nich, přízemí, patří technickému a praktickému zázemí domu a především práci. | foto: Elizabeth Felicella

Manželé chtěli pouze novou kuchyň. Nakonec museli přestavět celý dům

  • 18
Rezidence v New Canaanu ve státu Connecticut od amerického architektonického studia Specht Harpman vznikla z původně nudného domku z 50. let. Majitelé chtěli původně jen modernější kuchyni, ale architekti je přesvědčili, že nejlepší bude totální rekonstrukce.

Dvacetitisícový New Canaan v Connecticutu stojí na špici žebříčku amerických měst s nejbohatšími obyvateli. Atmosféru tradičního maloměsta s idylickými předměstími bez poskvrnky si oblíbili i filmaři. Vznikly zde slavné Stepfordské paničky nebo Nouzový východ s Kate Winsletovou a Leonardem DiCapriem. New Canaan není jen luxusní filmovou kulisou a útočištěm smetánky, ale také muzeem architektury.

Může se hodit

Pořiďte si dům podle vašich představ. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Do moderní architektury v New Canaanu se zamilovali také manželé Nada a Avery Stirrattovi. Dvojice špičkových marketérů se dlouho rozhodovala mezi několika stavbami od známých architektů. Dům, který si nakonec pořídili, nenavrhl žádný světový tvůrce a původní majitelé mu dokonce v šedesátých a sedmdesátých letech zasadili ránu v podobě ne zcela povedených přístaveb.

Prohlédněte si skvělý dům

Učaroval jim však velkorysou parcelou a krásnou polohou na vrcholku zalesněného svahu. Nada a Avery se chtěli do domu nastěhovat co nejdříve.

Oslovili proto newyorské studio Specht Harpman, aby jim pomohlo zmodernizovat pouze kuchyňskou část, která jejich potřebám nevyhovovala.

Majitelé kanceláře, Scott Specht a Louise Harpmanová, dům navštívili a objevili až příliš mnoho dalších slabin, které by bydlení mohly znepříjemňovat. Nakonec se jim podařilo manžele přesvědčit, že bude lepší rekonstrukci neodkládat a pustit se do ní rovnou.

Scott a Louisa vytvořili dvoupatrový dům, který mnohem více počítá se začleněním přírody do interiéru než původní stavba. Romantickou zahradu vytvořilo krajinářské studio Gunn. Nejsou to jen velkoryse prosklené stěny, ale i plně vybavená venkovní kuchyně s obývacím pokojem, která sousedí s odkrytým bazénem.

"Z cesty, která se vine pod domem, se zdá, jako kdyby celý dům ležel přímo v korunách stromů, včetně kuchyně s krbem pod širým nebem," napsal iDNES.cz jeden z architektů projektu, Brett Wolfe.

Koupelnu od konferenčního studia s barem dělí jen prosklená stěna.

Jesse Carrier a Mara Millerová ze studia Carrier & Co zařizovali například i dům pro Annu Wintourovou, šéfku amerického Vogue.

Klidná zákoutí a šumění korun stromů rozhodně nevybízí majitele jen k relaxaci a rozjímání. "Nada a Avery ještě nezaložili rodinu a užívají si toho zatím plnými doušky. Zejména právě venkovní prostor přizpůsobili na míru večírkům a oslavám, které doma často pořádají," dodává Wolfe.

Téměř 560 metrů čtverečních velký dům je rozdělen do dvou zón. První z nich, přízemí, patří technickému a praktickému zázemí domu a především práci. Manželé jsou velmi vytíženi a často pracují z domova, proto je zde komfortní pracovna a studio s barem, určené pro neformální schůzky s kolegy i klienty.

Patro domu je o poznání soukromější. Je zde obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, ložnice, knihovna s čítárnou, posilovna a dva hostinské pokoje, se kterými se do budoucna může počítat i jako s dětskými pokoji. V domě jsou celkem čtyři koupelny.

Nada a Avery venkovní prostor přizpůsobili na míru večírkům a oslavám, které doma často pořádají.

Interiéry domu vznikly ve spolupráci s newyorskými designéry Jesse Carrierem a Marou Millerovou ze studia Carrier & Co, o jejichž věhlasu svědčí i skutečnost, že si je na zařízení vlastního domova vybrala i slavná Anna Wintourová, šéfka americké mutace módního magazínu Vogue.

Designéři se drželi minimalistické linie stavby a dům zařídili jednoduchým nábytkem na míru a vybavením renomovaných značek, jako jsou například B&B Italia, Calvin Klein Home nebo Gandia Blasco, doplněným o osvědčené kousky od Ludwiga Miese van der Rohe, Vernera Pantona nebo Eero Saarinena. Keramika a sanita pochází od firem Hansgrohe, Kohler a Ann Sacks.

Domu svědčí i tlumená pudrová barevnost, ve které se opakují tóny bílé, černé a hnědé. Pokoje osvětlují především zabudovaná LED bodová svítidla, pouze prostoru jídelny dominuje zavěšený skleněný lustr.

Designéři se drželi minimalistické linie stavby. Dům zařídili jednoduchým nábytkem od renomovaných značek, jako jsou například B&B Italia nebo Calvin Klein Home.

Venkovní kuchyně je plně vybavená a slouží vždy, když mají majitelé větší společnost.

S jednoduchostí zařízení se manželé naprosto ztotožnili. Doslova revoluci pro majitelku Nadu znamenala ložnice. Do ní designéři navrhli celoplošný koberec, okna nechali zakrýt bohatými závěsy a látkový potah ze lnu dostalo i manželské lůžko.

"Naposledy jsem spávala v pokoji s kobercem ode zdi ke zdi jako dítě," řekla Nada magazínu Architectural Digest s tím, že se tomuto řešení zprvu velmi bránila, protože jí připadalo nemoderní. Na záměr architektů však přistoupila a dnes je tomu vděčná. Textil a bohaté textury látek dokázaly ve skleněném domě vytvořit vskutku útulnou atmosféru, aniž by došlo na plytké hromadění doplňků a vršení zbytečností.

, pro iDNES.cz