Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

  1:00aktualizováno  1:00
Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou přírodu z postele, od jídelního stolu i z pracovny. Přestavbu původní montované dřevostavby považují za své životní dílo.

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo nedaleko Osla. | foto: Skapa

Plastický chirurg Marius Barstad letos oslaví šedesáté třetí narozeniny, stejně jako jeho žena Bente Egerová, obchodnice s módou. Manželé se před deseti lety přestěhovali do velmi luxusního bytu v centru Osla s vlastním krytým bazénem a privátním výtahem, aby na stará kolena měli všechno při ruce a bez starostí.

Fotogalerie

Časem ale zjistili, že se jim takový život nelíbí a raději než každodenní vysedávání po kavárnách zpomalí a dopřejí milované fence Belle víc prostoru na řádění na čerstvém vzduchu.

Vybrali si populární poloostrov Snaroya, který leží kousek od Osla a nabízí skutečný komfort severského bydlení u moře bez kompromisů. Sami si dnes užívají každého dne plnými doušky. V nedalekém přístavišti, které sdílí s další desítkou sousedů, kotví svou novou loď a se stejně naladěnými kamarády podnikají procházky po pobřeží.

Manželé koupili obyčejnou vesnickou montovanou dřevostavbu ze sedmdesátých let minulého století, která ovšem stála na atraktivním místě a uprostřed krásné zahrady. Odvážná přestavba proměnila skromný domek v moderní městskou vilu s venkovním bazénem.

Ihned po koupi domku se roztočila obří kola milionových položek. Dům stál v přepočtu takřka padesát milionů korun a luxusní přestavba manžele vyšla na dalších třicet šest milionů korun. Důvod, proč si nechali na výsledku tak záležet, je prostý - žádné další bydlení už neplánují, a tak si chtěli splnit všechna celoživotní přání, jako třeba vysněný pracovní kout s výhledem do zeleně zahrady. 

Majitelé si pochvalují spolupráci s mladým týmem architektonického studia Skapa. Přestavbu jim svěřili do péče před čtyřmi lety. K pětici tvůrců, kteří nasbírali i přes svůj nízký věk celou řadu zkušeností v Evropě i Americe, se dostali díky doporučení od známých.

Autoři využili dva druhy dřeva, které si společně výborně rozumí a definují celkové vyznění domu: severoamerický cedr a sibiřský modřín. Cedr využili na plochu celé fasády, zatímco z modřínu jsou vyrobeny terasy, včetně té okolo bazénu.

Na návrzích do nejmenšího detailu s architekty spolupracoval i sám majitel Marius Barstad. Z jeho pera vzešla podoba minimalistického plotu i nápad s bazénovou terasou. Ač je venkovní bazén v Norsku vzácností, manželé jej využívají od brzkého jara do pozdního podzimu. Těší i jejich dvě vnučky, které prarodiče v domě hojně navštěvují.

Původní podoba montované dřevostavby

Původní podoba montované dřevostavby

Tři sta padesát metrů čtverečních prosvětlila obrovská posuvná okna a otevřela domov blíž přírodě. Interiéry jsou zařízeny elegantně, a ač jsou výsostně luxusní, nepůsobí řvavě ani kýčovitě. Kombinují přírodní materiály a neutrální barevné tóny, hrají si s moderním betonem i retro nábytkem z poloviny minulého století.

Kuchyň má velkorysý ostrůvek z leštěné oceli a vybavení od značky Bulthaup. Jen kuchyně je stála v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Na devět set tisíc korun vyšlo čistě jen vybavení koupelen a dubové podlahy stály 350 tisíc korun.

Dvě kuchyně, jídelny a obývací pokoje nejsou v domě náhodou. Druhé „srdce“ domova využívají majitelé zejména v létě, nebo k příležitostným večírkům a rodinným oslavám. V pavilonu, jak oddělené části domu přezdívají, se kouří doutníky, kterým manželé rádi holdují.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Další z rubriky

Začít s výchovou dětí ke vkusu k bydlení lze odmala

Domeček pro panenky se vždycky hodí...

Už posedmé si děti a jejich rodiče mohou vybrat zajímavé kousky do dětských pokojů, nábytek, hračky, bytové doplňky a...

Open House o víkendu zdarma zpřístupní osmdesát unikátních staveb v Praze

Festival Open House Praha veřejnosti zpřístupní 80 zajímavých pražských budov a...

Festival Open House je největší architektonickou akcí na světě. Letos se do ní už popáté zapojí i Praha. Cílem je...

Žižkovská restaurace vznikla místo dvou bytů, obchodu a sklepa

Prostor restaurace SOU100 na Žižkově vznikl vybouráním příček a spojením dvou...

Vytvořit na pražském Žižkově v činžovním domě z konce 19. století zajímavý interiér restaurace spojením sklepa, dvou...

Najdete na iDNES.cz