Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

  1:00aktualizováno  1:00
Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou přírodu z postele, od jídelního stolu i z pracovny. Přestavbu původní montované dřevostavby považují za své životní dílo.

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo nedaleko Osla. | foto: Skapa

Plastický chirurg Marius Barstad letos oslaví šedesáté třetí narozeniny, stejně jako jeho žena Bente Egerová, obchodnice s módou. Manželé se před deseti lety přestěhovali do velmi luxusního bytu v centru Osla s vlastním krytým bazénem a privátním výtahem, aby na stará kolena měli všechno při ruce a bez starostí.

Fotogalerie

Časem ale zjistili, že se jim takový život nelíbí a raději než každodenní vysedávání po kavárnách zpomalí a dopřejí milované fence Belle víc prostoru na řádění na čerstvém vzduchu.

Vybrali si populární poloostrov Snaroya, který leží kousek od Osla a nabízí skutečný komfort severského bydlení u moře bez kompromisů. Sami si dnes užívají každého dne plnými doušky. V nedalekém přístavišti, které sdílí s další desítkou sousedů, kotví svou novou loď a se stejně naladěnými kamarády podnikají procházky po pobřeží.

Manželé koupili obyčejnou vesnickou montovanou dřevostavbu ze sedmdesátých let minulého století, která ovšem stála na atraktivním místě a uprostřed krásné zahrady. Odvážná přestavba proměnila skromný domek v moderní městskou vilu s venkovním bazénem.

Ihned po koupi domku se roztočila obří kola milionových položek. Dům stál v přepočtu takřka padesát milionů korun a luxusní přestavba manžele vyšla na dalších třicet šest milionů korun. Důvod, proč si nechali na výsledku tak záležet, je prostý - žádné další bydlení už neplánují, a tak si chtěli splnit všechna celoživotní přání, jako třeba vysněný pracovní kout s výhledem do zeleně zahrady. 

Majitelé si pochvalují spolupráci s mladým týmem architektonického studia Skapa. Přestavbu jim svěřili do péče před čtyřmi lety. K pětici tvůrců, kteří nasbírali i přes svůj nízký věk celou řadu zkušeností v Evropě i Americe, se dostali díky doporučení od známých.

Autoři využili dva druhy dřeva, které si společně výborně rozumí a definují celkové vyznění domu: severoamerický cedr a sibiřský modřín. Cedr využili na plochu celé fasády, zatímco z modřínu jsou vyrobeny terasy, včetně té okolo bazénu.

Na návrzích do nejmenšího detailu s architekty spolupracoval i sám majitel Marius Barstad. Z jeho pera vzešla podoba minimalistického plotu i nápad s bazénovou terasou. Ač je venkovní bazén v Norsku vzácností, manželé jej využívají od brzkého jara do pozdního podzimu. Těší i jejich dvě vnučky, které prarodiče v domě hojně navštěvují.

Původní podoba montované dřevostavby

Původní podoba montované dřevostavby

Tři sta padesát metrů čtverečních prosvětlila obrovská posuvná okna a otevřela domov blíž přírodě. Interiéry jsou zařízeny elegantně, a ač jsou výsostně luxusní, nepůsobí řvavě ani kýčovitě. Kombinují přírodní materiály a neutrální barevné tóny, hrají si s moderním betonem i retro nábytkem z poloviny minulého století.

Kuchyň má velkorysý ostrůvek z leštěné oceli a vybavení od značky Bulthaup. Jen kuchyně je stála v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Na devět set tisíc korun vyšlo čistě jen vybavení koupelen a dubové podlahy stály 350 tisíc korun.

Dvě kuchyně, jídelny a obývací pokoje nejsou v domě náhodou. Druhé „srdce“ domova využívají majitelé zejména v létě, nebo k příležitostným večírkům a rodinným oslavám. V pavilonu, jak oddělené části domu přezdívají, se kouří doutníky, kterým manželé rádi holdují.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Místo na Slovensku si dům postavila raději v Rakousku. A je spokojená

Podlahu na terase s integrovaným grilem tvoří dřevěný masiv, který příjemně...

Za hranice Slovenska přivedli majitelku domu příbuzní. Dcera s rodinou ji přemluvila, ať si stejně jako ona postaví dům...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Jak se staví sen pro mámu a pětiletého syna, který miluje černou barvu

Také obývací pokoj pojali designéři převážně v šedé, černé a antracitové barvě.

Od šestnácti pracovala Andrea jako modelka, jezdila po světě. Stesk po domově ji přivedl zpět domů. Dostudovala, začala...

Další z rubriky

Ceny Czech Grand Design 2018 znají vítěze. Ovládly je ženy

Absolutní vítěz, Grand designér roku – Cena Erste Premier a Módní designér...

Už po třinácté byly uděleny ceny nejlepším designérům a výtvarníkům. Cenám za rok 2018 vládly ženy, z deseti (včetně...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Pritzkerovu cenu za architekturu získal Arata Isozaki. Ovlivnila ho válka

Arata Isozaki, Katarské národní kongresové centrum

Pritzkerovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za architekturu, letos získal japonský architekt Arata...

Najdete na iDNES.cz