Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

  • 22
Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí investoři. Na dobrou architekturu myslí i města a obce, které nechaly v období 2017–2018 zrekonstruovat kino, stanici lanovky či vodárenskou věž.
Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Vodárenská věž a observatoř Praha

Staví se a přestavuje, v procesu se využívají moderní technologie. Je to reakce na rychlý vývoj materiálů a postupů, což se promítá do vzhledu a fungování moderních domů soukromé i veřejné sféry. Architekti a designéři mají v rukou víc nástrojů, jak být kreativní. 

„Znovu jsem si potvrdil, že máme architekty a stavby, jež unesou přísné mezinárodní srovnání. Škoda jen, že u nás nepořádáme víc mezinárodních architektonických soutěží. 

Tím pádem tu nevznikají významné veřejné budovy, které se časem stávají ikonami moderní architektury a zároveň jsou silným lákadlem pro turisty. Je jasné, že významné stavby ovlivňují kulturu země, mají světový přesah. Chybí nám odvaha k nekonvenčním krokům, a tak fanoušci architektury najdou snad jen pražský Tančící dům,“ konstatuje Luděk Rýzner, autor ročenky Česká architektura 2017–2018.

Celkem bylo přihlášených dvě stě devět zajímavých a realizovaných staveb. Luděk Rýzner zahrnul velký počet veřejných budov, což vysvětluje: „Žádnou kategorii jsem nepreferoval. Rodinný dům je ovšem záležitostí jen několika lidí, jimž ovlivňuje život. Veřejná stavba má pro danou lokalitu širší význam. Jsem rád, že této oblasti se věnuje větší pozornost. V poslední době se také debatuje o takzvané udržitelnosti, hledají se cesty energetické nezávislosti staveb na veřejných sítích, projektují se smart města, smart domy, smart byty. Sleduji to s dávkou rezervovanosti, domnívám se, že i přes tento trend by neměl ze života a práce zmizet zdravý selský rozum. Ten byl naštěstí součástí mnoha staveb, které jsem zvolil.“

Deset vybraných staveb

1. Stanice lanovky

Stanice lanovky Pustevny. Turistický cíl a výchozí bod výletů po hřebenech...

Kde: Pustevny
Autor: Kamil Mrva, Václav Kocián (Kamil Mrva Architects) 

Turistický cíl a výchozí bod výletů po hřebenech Beskyd se dočkal komfortního zázemí lanovky, nové restaurace s panoramatickým výhledem (býval tu jen bufet) a infocentra. 

Architekti citlivě začlenili novostavbu k nedalekému secesnímu hotelu Maměnka (chráněná památka) od architekta Dušana Jurkoviče, použili přírodní kámen pro obklad spodní části budovy a dřevo na podpůrné trámy a členěný strop restaurace.

Stará stanice slavné lanovky v Beskydech šla k zemi

28. května 2016

2. Rekreační dům

Rekreační dům Mladá Vožice. Na pozemcích bývalého hospodářského dvora a zámku...

Kde: Mladá Vožice
Autor: Jan Nedvěd (Jan Nedvěd architekti) 

Na pozemcích bývalého hospodářského dvora a zámku vyrostl atypický podlouhlý objekt poskládaný z trojice námořních přepravních kontejnerů. Dva z nich mají na fasádě přiznaný industriální trapézový plech, třetí architekt zabalil do šedého, pocitově měkčího „kožichu“ z nastříkané PUR pěny. Odstín sladil s rámy velkoformátových oken. Rodina tuto část objektu využívá k bydlení, dům vytápějí dvě tepelná čerpadla.

3. Chalupa v CHKO

Chalupa v CHKO Jizerské hory. Uprostřed vznikl průběžný „golem“ – jádro s...

Kde: Jizerské hory 
Autor: Stanislav Fiala (Fiala + Němec, Praha) 

Tvary tradiční architektury a místní materiály (dřevo a kámen), to jsou zásadní pilíře třípodlažní novostavby. Dům nahradil zchátralou horskou boudu na jižním svažitém pozemku se vzrostlými stromy, studánkou a hromadou kamenů. Autor projektu originálně spojil dvě sedlové střechy, jeden ze štítů je prosklený. Pásy oken umožňují výhled do okolí, uprostřed vznikl průběžný „golem“ – jádro s hygienickým zázemím, schodištěm a relaxační zónou.

4. Mateřská škola

Mateřská škola Vratislavice. Zděná stavba s fasádou z poloprůsvitného...

Kde: Vratislavice
Autoři: Petr Stolín, Alena Mičeková (ateliér Cube Love) 

Zděná stavba s fasádou z poloprůsvitného sklolaminátu na dřevěném roštu je inspirovaná prací japonského architekta Takaharu Tezuky. Dvě třídy jsou umístěné do úzkých modulů spojených jednopodlažním krčkem s jídelnou, kanceláří či šatnami. Chráněný prostor vnitřního atria pokračuje na terasu a vnější ochozy. Protože se v interiéru potkávají různě vysoké prostory, je škola prolézačkou, která umožňuje pohyb a hru.

5. Loděnice

Loděnice Praha. Na cípu Císařské louky zakotvila žlutá archa. Ve skutečnosti...

Kde: Praha
Autoři: Pavel Joba, Jakub Havlas, Jan Hájek (Atelier M1 architekti) 

Na cípu Císařské louky zakotvila žlutá archa. Ve skutečnosti jde o renovaci a přístavby původní loděnice ACS Dukla. Objekt z roku 1997 se proměnil na centrum profesionálních veslařů a kanoistů určené pro celodenní trénink na suchu i na vodě. Starší železobetonovou konstrukci staticky zesílila injektáž, fasáda z vlnitého plechu je zateplená silnou vrstvou izolace.

6. Vodárenská věž a observatoř

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Kde: Praha 
Autor: Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel, Martin Stoss (Petr Hájek Architekti) 

Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes obklopená bytovými domy. Po rekonstrukci však opět „vidí do dálek“. V objektu zůstaly zachované původní prvky, například fládrované okno z 19. století nebo dveře z různých období 20. století, nově přibyla moderní hliníková okna. V nejvyšším místě je dnes společenský sál, zpřístupněný je ochoz. Do stávajících prostor se podařilo dostat nové funkce, které převážně slouží vzdělávacím účelům.

Dominanta Letné, vodárenská věž, je po rekonstrukci opět jako nová

22. května 2018

7. Pivovar

Pivovar Horní Malá Úpa. Rekonstrukce krkonošské boudy očistila objekt od nánosů...

Kde: Horní Malá Úpa
Autoři: Petr Kolář, Aleš Lapka (ateliér ADR) 

Budova s vůní piva – rekonstrukce krkonošské boudy očistila objekt od nánosů četných přístaveb z druhé poloviny minulého století a k bývalé rekreační Družbě (původní Tippeltova bouda z roku 1911) přidala provoz moderního minipivovaru Trautenberk, přespat zde může 130 hostů.

Fasáda respektuje tradiční horskou architekturu, přístavba je jasně čitelná. Restaurace záměrně nepůsobí rustikálně, je zařízená nábytkem na míru, svítidla jsou repasovaná.

8. Penzion

Penzion Mikulov. Rekonstrukce domu z 16. století (barokně-renesanční základ) v...

Kde: Mikulov 
Autoři: Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser (ateliér ORA) 

Rekonstrukce domu z 16. století (barokně-renesanční základ) v bývalé židovské čtvrti na úpatí zámeckého kopce byla pro architekty výzvou. Na jedné straně zachovali středověký půvab stavby s malým atriem, na druhé dovnitř umístili novou funkci – provoz penzionu i prostor pro bydlení jeho majitele, znovu se využívají původní sklepy pod domem. V interiéru jsou recyklované trámy, vápenné omítky a nábytek na míru.

Starobylý Štajnhaus zachránili v Mikulově

3. září 2017

9. Werichova vila

Werichova vila Praha. Dům u kanálu Čertovka pochází z roku 1797, kdy ho nechala...

Kde: Praha, ostrov Kampa 
Autoři: Marek Tichý, Jana Přibylová, Klára Tichá, Magdalena Kurfürstová (ateliér Tichý Kolářová) 

Dům u kanálu Čertovka pochází z roku 1797, kdy ho nechala postavit rodina Nosticů. Je ovšem spojený i se jménem Jana Wericha, který tu bydlel až do své smrti v roce 1980. Rekonstrukce oživila příběhy, magickou atmosféru místa i přilehlý pozemek, který je součástí parku Kampa.

Zrekonstruovaná Werichova vila na Kampě čeká na návštěvníky

31. března 2017

10. Kino

Kino Planá u Mariánských Lázní. Původní zděný objekt kina v památkové zóně byl...

Kde: Planá u Mariánských Lázní 
Autoři: Simona Ledvinková, Barbora Buryšková, Pavel Buryška (XTOPIX Architekti) 

Původní zděný objekt kina v památkové zóně byl postavený v takzvané akci Z koncem 50. let minulého století. Díky nedávné přestavbě město získalo další prostory pro kulturní využití. Architekti naplno využili nabízenou plochu, navrhli dva vzájemně propojené kinosály, do budovy přibyla kavárna se šatnou. Vstupní prostor s foyer se pomocí francouzských oken otevřel přímo do náměstí.