Pohled na dům z ulice

Pohled na dům z ulice | foto: Ája Bufka

Rodinný dům má sice pět podlaží i výtah, děti však do něj nepatří

  • 24
Pětiposchoďový rodinný dům je v horizontálně vystavěném Los Angeles raritou. V roce 1993 jej v městské čtvrti Studio City navrhl architekt a výtvarník Jeff Tohl. Ve městě, kde neustále hrozí zemětřesení, to byl neuvěřitelný počin.

Na ploše pozemku o velikosti 550 m2 dokázal Jeff Tohl vystavět do výšky budovu s obytnou plochou 300 m2, zbytek patří patiu nahoře v posledním patře a zahradě nad ním.

Pohled ze strany odhaluje atypickou výšku stavby rodinného domu i neobvyklou barevnost.

Propojením stylů, industriálního a řemeslné tradice, vše podpořené kvalitními přírodními materiály, se podařilo vytvořit neobvyklou stavbu.

Díky použití leštěného betonu, syrového železa, neopracovaných dřevěných trámů, parketových podlah z tvrdého dřeva a drsným kamenům vznikla budova, jejíž stavební technologie byla v oblasti rodinných domků ještě nedávno nemyslitelná. Mohly za to především bezpečnostní předpisy týkající se zemětřesení.

Stavba, která předběhla svou dobu

Autor Jeff Tohl dokázal postavit zajímavou stavbu, která i dnes odpovídá požadavkům na moderní bydlení. Co je obzvláště nadčasové u této nemovitosti, jsou velká panoramatická okna, světlíky a šest metrů vysoké stropy, které udržují v domě po celý den jas podobný venkovnímu světlu.

V budově je výtah, čtyři pokoje, tři koupelny, obývací pokoj s barem a kuchyň s jídelnou. Koncepce domu je ideální především pro mladé a kreativní lidi.

Každá ložnice má balkon. K manželské ložnici patří i vlastní koupelna s masážní vanou a navíc s krbem, jako má obývací pokoj. Místnosti v patrech jsou vybaveny vestavěnými skříněmi.    

K bonusům nemovitosti patří také místnost v přízemí se sociálním zařízením, kterou lze transformovat na hudební studio, domácí kino nebo tělocvičnu. Garáž s vysokým stropem nabízí prostor pro dvě auta a nabíjecí stanici pro elektromobily.

Velká panoramatická okna, světlíky a šest metrů vysoké stropy udržují v domě po celý den jas podobný venkovnímu světlu.

Kuchyň s ostrůvkem uprostřed a barem naproti se otvírá na venkovní terasu vybavenou barbecue a pohodovým posezením. Odtud vede přístup na soukromou louku ve svahu nad budovou.

K dalším zajímavostem domu patří nový, vícezónový systém HVAC. (HVAC představuje systém domácího pohodlí zahrnující ústřední vytápění a klimatizaci. Je nezbytný pro udržování tepla v zimě nebo chladu v létě. Celoročně také poskytuje ochranu před alergeny a znečišťujícími látkami).   

Kam děti nepatří

Vzhled budovy byl podřízený tomu, že dům stojí v prudké stráni a z bezpečnostních důvodů není určený pro děti.

Vzájemné propojení jednotlivých podlaží umožňují kromě výtahu a centrálního schodiště i lávky s průhlednou roštovou podlahou.

Ve spodních podlažích jsou ložnice a obývací pokoj, nahoře pod střechou najdete kuchyň, bar a jídelnu. Jejich vzájemné propojení umožňují kromě výtahu a centrálního schodiště i lávky s průhlednou roštovou podlahou připomínající jeřábní můstky z továrních hal.

K „drahokamům“ domu patří i styl krbů vystavěných ze syrových průmyslových panelů. Během let uvnitř zrezivěly a dnes mají patinu různých barev rzi. Tradiční spalování dřeva nahradil plyn. Zabránilo se tak mnoha budoucím problémům, včetně kdysi nepředstavitelným požadavkům na dnešní čistotu ovzduší.

Rozmanitost rostlin na patiu v posledním patře zahrnuje vše, od sochařského tvaru rostliny yucca až po strom Dr. Seuss (Cupressus macrocarpa) v květináči s jedinečnou strukturou kmene a větví. Nechybí ani malá fontánka z několika čedičových sloupků.

Důležitou součásti designu jsou syté barvy kontrastující s okolím. Napodobují atmosféru nedalekého oceánu a pouště. Nezanedbatelným detailem je nádherný výhled z horních pater na údolí San Fernando.

Pohodové posezení najdete na terase v posledním patře.

Není divu, že si nekonformní budovy povšimli i hollywoodští tvůrci. Její exteriéry se díky neobvyklým tvarům a barevnosti objevily v řadě televizních seriálů a reality show.

, pro iDNES.cz