Origami Wall získala mezinárodní ocenění Red Dot Award v kategorii Prosuktový...

Origami Wall získala mezinárodní ocenění Red Dot Award v kategorii Prosuktový design 2022 za systém venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90. | foto: Archiv

Místo záhonů či zdi můžete mít originální tvarovky na pěstování čehokoli

  • 2
Mladým autorům, Jaroslavu Juřicovi a Jiřímu Bužkovi, se podařilo vyřešit dvě věci najednou. Jejich Origami Wall řeší opěrnou zeď i vertikální zahradu najednou. Jejich chytrý nápad jim přinesl nejvyšší ocenění, a to Red Dot Award v kategorii Produktový design 2022.

Poprvé svůj nápad prezentovali na Designbloku v roce 2020. „Origami Wall vznikla jako reakce na absenci dostupného a kvalitního řešení opěrné zdi a vertikální zahrady v jednom. Během první sezony začala zeď fungovat jako malá laboratoř, pěstírna. Začali jsme zjišťovat, k čemu všemu ji lze využít. Charakter prolamování stejně tak jako variabilita jejího využití jí daly jméno Origami,“ vysvětluje designér Jaroslav Juřica.

Systém W90 je prémiové řešení vertikální zahrady pro interiér i venkovní fasády.

A dodává: „Když jsme systém poprvé představili, byl vystavený ještě jako prototyp W55 pro stavbu okrasné zdi a zpevnění svahu. Pozitivní ohlas, který jsme zde měli, nás inspiroval k vývoji zelené stěny W90, kterou lze aplikovat jako čistě vertikální řešení i do interiéru.“

Variabilní prvky

Jednotlivé prvky tvoří tenkostěnné betonové odlitky. Betonová směs byla navržena přímo na míru, aby zajišťovala pevnostní a hydrofobní vlastnosti. Vše řeší jednotlivé prvky, které umožňují variabilní práci se svahem či vertikální zahradou včetně závlahy, vnitřních a vnějších rohů i koncových prvků.

Systém skládání tvarovek navrhli autoři tak, aby půdorysně trojúhelníkový výřez nevytvářel žádný srážkový stín, využívá tak přirozené dešťové zavlažování. Osazený květináč zároveň zajišťuje překrytí spodní tvarovky, aby se eliminovalo rychlé vysoušení zeminy.

Tvarovka je ze zadní strany maximálně otevřená tak, aby kořeny mohly volně prorůstat do svahu, a nebyly tak zatíženy nadměrným množství vody. Pro pěstování náročnějších rostlin a kontrolovaného pěstování je systém uzpůsobený i pro instalaci kapkové závlahy.

Navíc oproti běžným zeleným stěnám systém pracuje s geometrií, která vytváří rostlinám svůj autonomní prostor, brání tak případnému množení škůdců mezi rostlinami navzájem.

Origami Wall vznikla jako reakce na absenci kvalitního řešení opěrné zdi a vertikální zahrady v jednom.

Rostliny lze také obměňovat podle ročních období, takže stěna může být neustále „zelená“. Lze je třeba na zimu přemístit do skleníku, zastřihnout, obměňovat nebo i doplnit podle sezony.

„S oblibou říkáme, že Origami dává rostlinám svobodu a prostor se projevit, ať jde třeba jen o kedlubnu. Kde mohou jiné rostliny působit jako plevel, ve stěně Origami naleznou plnohodnotnou podporu ukázat svou krásu,“ říká architekt Jiří Bužek.

Rozměry jednotlivých prvků (cm): základní modul: š:380 × v 270 × h 222, horní okraj (412), sklon 55°

Osazení rostlin v jednotlivých tvarovkách lze i měnit podle ročního období, takže mohou být „zelené“ po celý rok.

Autoři

Jiří Bužek – architekt zabývající se architekturou a urbanismem, zakladatel architektonického studia Vajka, které se pohybuje od drobných projektů, interiérů přes veřejný prostor až po rozsáhlé developerské projekty.

Jaroslav Juřica – průmyslový a produktový designér má za sebou švédskou School of Industrial design v Lundu, stáže v holandském studiu Demakersvan nebo v programu NASA S.T.A.R. design. Profesně se etabloval v rámci vlastního design studia například realizacemi pro značku TON nebo výrobce koloběžek YEDOO, za něž získal mezinárodní ocenění.