Seznamte se s imitacemi materiálů do interiéru. Předčí i originály

aktualizováno 
Mezi módní materiály v interiéru dnes patří sklo, beton či kov. Jenže jejich některé vlastnosti nemusí každému vyhovovat. A tak vznikly „náhražky“, které podle vzhledu od originálu ani nerozeznáte, jejich vlastnosti vás však možná nadchnou.

Dvířka koupelnového nábytku z Glaxxu jsou mnohem lehčí, než kdyby byla ze skla, nebyly potřeba ani speciální panty. A nechybí ani hrana s fasetou v úhlu 45 stupňů. | foto: Trachea

 Na trhu se tak objevil třeba materiál T.board, Glaxx či Fenixx. První z nich „supluje“ kov, druhý sklo a třetí se díky nanopovrchu řadí k novinkám označovaným jako materiály pro třetí tisíciletí.

Na materiál T.board lze díky moderním technologiím natisknout cokoliv, dekor...

Na materiál T.board lze díky moderním technologiím natisknout cokoliv, dekor kovu, rzi i betonu.

Některé vlastnosti mají společné, především snadnou údržbu, odolnost a také snadné opracování a dlouhou životnost.

Odolná rez

„Plech, kovy a metalické dekory jsou dnes v interiérech v kurzu. Jestli však máte strach ze složité manipulace při instalaci nebo z toho, že by se v náročném kuchyňském prostředí špatně udržovaly či mohlo dojít k jejich poškození, nevadí. Využít můžete zdařilou imitaci v podobě materiálu T.board,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea, největšího tuzemského výrobce nábytkových dvířek.

T.board totiž tvoří lehká deska skládající se ze dvou hliníkových vrstev na polyethylenovém jádru. Díky své pevnosti i přesné rovinatosti je ideální volbou například pro dekorativní obkladové panely mezi horními a spodními skříňkami kuchyňských linek.

Nízká hmotnost tohoto materiálu přitom umožňuje snadnou manipulaci i s těmi nejrozměrnějšími deskami, které mohou být ve velikosti až 3 050×1 500 mm.

Fotogalerie

Požadovaný kovový či rezavý vzhled vzniká použitím digitálního UV potisku pomocí technologie označované jako T.Overface. Výsledný „dekor“ je barevně stálý a díky ochranné vrstvě laku také velmi odolný vůči otěru.

„Může tak snadno nahradit materiály, které jsou sice vzhledově velmi atraktivní, ale špatně se udržují a hůře se s nimi manipuluje, jako je třeba plech v různém provedení včetně rzi, surové cihly či beton,“ popisuje Martin Dusík.

Italské sklo, které není sklo

Z produkce italských vývojářů pochází nový materiál Glaxx označovaný také jako organické sklo. Jde o 100% protlačovaný PMMA (polymethylmethakrylát) a vysokopevnostní akrylát smísený se skleněným prachem na nosné MDF desce.

Vzhledem jej nerozeznáte od skla, na rozdíl od kaleného skla, kterého se přece jen někteří lidé bojí, má hned několik výhod. Ani při úderu kladívkem na roh desky se nerozpadne jako sklo, ale především do něj lze třeba i po pěti letech vyříznout otvor na vypínač nebo celou desku upravit přesně na místě podle potřeby (či nerovné zdi). Můžete jej totiž vrtat, frézovat i řezat. To u kaleného skla nelze, na něm nezměníte ani milimetr rozměru.

Hrana dvířek z Glaxxu s fasetou v úhlu 45 stupňů

Hrana dvířek z Glaxxu s fasetou v úhlu 45 stupňů

Pokud chcete Glaxx použít na dvířka, nepotřebujete speciální panty jako u skla, lze jej ohranit jako klasické MDF desky a podobně. Neoformátovaná deska může mít rozměry až 3 050×1 300 mm, ohraněná 3 000×1250 mm.

Glaxx rádi využívají architekti u návrhů kuchyní. Odolává teplotám až 90 stupňů Celsia, nesmí být však vystavený přímému ohni. Za těchto podmínek, a pokud nebude použita v kuchyni plynová varná deska, je možné jej použít jako obklad stěny u kuchyňské linky, protože při vaření není šance desku prohřát na zmiňovanou teplotu.

K jeho destrukci by došlo pouze v případě, kdyby se na hodnotu přesahující 90 stupňů prohřála celá MDF deska, která je nosičem pro Glaxx, to je však při běžném užívání kuchyně nebo domácnosti v podstatě nereálné.

Materiál Glaxx může být i v módním tmavě šedém matu.

Materiál Glaxx může být i v módním tmavě šedém matu.

„Ideálně rovná plocha a designový vzhled podtržený elegantní hranou s fazetou dělá z Glaxxu dobrou volbu jak pro čelní nábytkové plochy, tak i například pro interiérové zástěny či dekorativní obklady stěn,“ říká Martin Dusík.

Extrémní mat s nanočásticemi

Jeden z nejhlubších matů na trhu, sametový vzhled a vysoká odolnost proti běžnému mechanickému poškození. To jsou vlastnosti, které nabízí Fenixx, materiál, který tvoří nanopovrch v kombinaci s podkladem z HPL laminátu.

„Z pohledu užitkových vlastností nanopovrch této materiálové novinky odolává bez problémů vodě, silným nárazům do plochy, extrémním výkyvům teplot i otiskům prstů či působení běžných domácích chemikálií. A když se třeba stane povrch nábytku malířským plátnem vašich dětí, stačí obyčejná nanohoubička a vše je opět čisté,“ popisuje Martin Dusík ze společnosti Trachea, která nový materiál začala používat jako jedna z prvních.

Na nábytek byl použitý odolný materiál Fenixx v matném provedení v bílé a šedé...

Na nábytek byl použitý odolný materiál Fenixx v matném provedení v bílé a šedé barvě, jako obklad pak T.board s dekorem plechu.

Z materiálu Fenixx lze vyrábět nábytek, dekorativní obklady stěn i jiné interiérové aplikace.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Další z rubriky

Domek byl příliš malý. Architekti přišli s fantastickým řešením

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný....

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný. Rodina se rozrostla a potřebovala více...

Čech navrhl unikátní fasádu. Regal House krásně kvete a lapá škodliviny

Londýnský Regal House má na fasádě vertikální zahradu.

Londýnský Regal House, v překladu Královský dům, je tím prvním, co uvidíte, když vystoupíte z metra v Covent Garden. Na...

První mrakodrap v Praze i hotel Horal: proč je veřejnost nemusí

Kolem Motokovu (druhá budova zprava) postupně vyrostly další výškové budovy.

Navrhl skvělé stavby, od mrakodrapů až po hotely nebo sídliště. Názory na jeho tvorbu se však někdy rozcházejí:...

Najdete na iDNES.cz