Investor se proto rozhodl zařídit interiér obývacího pokoje a dalších místností s pomocí architektky Markéty Šafferové, která dostala jasné zdání: obývací pokoj v přízemí proměnit na společenskou reprezentativní místnost, v patře pak vytvořit soukromou zónu v prostoru s kamny a s již zařízeným kuchyňským koutem.
Autorka svůj návrh přihlásila do soutěže Interiér roku (o výsledcích soutěže více zde).
Zadání klienta
„Z architektonického pohledu bylo v přízemí třeba dokončit zařízení pokoje, vybaveného zatím pouze sedacím koutem s osvětlovacími prvky, navrhnout nábytek a vyladit barevnost místnosti pomocí tapet, látek a designových prvků,“ popisuje architektka Šafferová.
Komplikaci představovala pouze délka stěny obdélníkové místnosti, bylo třeba ji vhodně rozčlenit a vytvořit pocit čtvercové místnosti.
Pokud jde o druhé podlaží, tady měl majitel představu soukromé zóny. Limitujícím prvkem byla postavená kamna a také kuchyňský kout. S ohledem na protáhlý tvar obytné místnosti se muselo opět vyřešit její členění.
„Návrh komplikovalo i osazení oken proti sobě, klient tak byl vystaven vnějším pohledům, domy jsou zde blízko od sebe,“ upřesňuje Markéta Šafferová.
Zvolila proto stínění pomocí textilií a vhodně doplnila volné stěny. Respektovala také přání zákazníka, který si přál umístit v prostoru velkou televizi. „Vzhledem k úzkému prostoru pro sledování televize jsem navrhla stěnu vybavenou zakřivenou obrazovkou,“ říká architektka.
Její pozornosti „neunikl“ ani studentský pokoj dospívající dívky. Hlavním zadáním zde byla dekorace stěn a oken. Textilní doplňky včetně koberce mají dotvořit atmosféru v zadaných odstínech hnědé a béžové barvy.
Záludnosti interiéru a použité materiály
Obytné místnosti jsou kvůli maximálnímu využití prostoru domu poměrně dlouhé. Pomocí členění a optických klamů se autorce projektu podařilo navodit dojem místností blížících se čtvercovému půdorysu.
„Dům se využívá jako chalupa. S přihlédnutím k tomu jsem se snažila obohatit prostor zařízený v moderním duchu i jemným odkazem na bydlení na chalupě. Rekreační ráz napomáhá navodit třeba skleněná stěna s motivem dřeva a kamenné obložení komína a stěny za obrazem z živých rostlin,“ popisuje Markéta Šafferová.
Odraz místnosti ve skleněné stěně v prvním podlaží napomáhá optickému rozšíření dlouhého prostoru a zdvojuje exkluzivní výhled z francouzských oken do zahrady.
Po konzultaci s majiteli bylo sklo opatřené digitálním tiskem. Skleněná stěna o velikosti 2,6 × 1,7 m se odvolává svým motivem vyskládaného dřeva k rekreačnímu využívání stavby. Staré nařezané trámy svým rázem a barevností dřev připomínají i historii tohoto domu.
Prosvětlený prostor před okny doplňuje dýhovaný nábytek se skleněnými horními deskami. Mobilita a organické tvary nábytku společně s odrazy ve sklech podporují lehkost prostoru před prosklenou stěnou dělící interiér od exteriéru.
Olivová dýha je mořena jen na některých kusech nábytku tak, aby zůstala čitelná její exotická kresba. Propojení mezi tmavým nábytkem, doplňujícím svou barevností stávající vybavení, a světlým nábytkem představuje rohová knihovna, která využívá mořených a nemořených ploch dřeva.
Ve druhém podlaží člení místnost na jednotlivé zóny obklad vytvořený z kamenných pásků na stěně za komínem i na stěně mezi obývacím a kuchyňským koutem.
Komunikační linie v provozním prostoru zpříjemňuje živý vertikální obraz z pokojových rostlin. Výrazná kresba dýhy zebrano použitá na nábytku v horizontálním i vertikálním směru prostor opticky rozšiřuje.
„Stejný efekt se podařil i využitím vodorovných pruhů na záclonových posuvných panelech. Na druhé straně jsou ze stejného důvodu nad kuchyňskou linkou použité římské rolety. Také koberec položený napříč prostorem před velkou TV stěnou opticky rozšiřuje prostor,“ vypočítává architektka.
Dívčí pokoj disponuje rohovými okny, které doplnily pásy voálových záclon na průběžné tvarované kolejnici. Tapeta s výrazným vzorem v odvážné kombinaci s textilními doplňky odkazuje na mládí. K pocitovému zklidnění místnosti pak slouží jednobarevné polštáře a koberce.
Soutěž Interiér rokuV rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v šesti kategoriích. Předsedou poroty je prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. Jiří Pelcl. Hlavním mediálním partnerem soutěže je iDNES.cz a pořadatelem Institut bytového designu. S nejzajímavějšími soutěžícími (nejen s vítězi) postupně seznamujeme čtenáře až do vyhlášení dalšího ročníku soutěže na stránkách Bydlení iDNES.cz Více o soutěži zde. Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů, restaurací a podobně. Do dalšího ročníku soutěže lze zasílat přihlášky od 4. 10. 2016. Tentokrát se mohou hlásit také architekti ze Slovenské republiky s projekty, které byly realizovány na Slovensku. |