Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Zbourat? Zlín rozhodne o dalších dvou unikátních baťovských budovách

  14:17aktualizováno  14:17
Zlínský stavební úřad zahájil řízení o demolici budov s číslem 24 a 26 v baťovském areálu. Podle statika ohrožují veřejnost. Památkáři a architekti varují, že zbouráním ztratí areál historickou hodnotu. Majitel budov tam chce postavit velké komerční centrum.

Demolici budovy číslo 25 v baťovském areálu ve Zlíně (na snímku) už úředníci posvětili, firma Cream se snaží zvrátit jejich nesouhlas i u dvou sousedních budov. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Budujeme velký Zlín, bouráme minulé století, provádíme regulační plán. Tři baťovská hesla jsou na cihlové budově s číslem 24 nepřehlédnutelná. Hlásá je obrovský plakát, který připomíná dobu, kdy firma Baťa budovala ve Zlíně unikátní tovární areál.

Fotogalerie

Za pár měsíců možná památkově chráněný areál tvořící srdce Zlína ztratí svou tvář, výjimečnou v celé Evropě. A to kvůli hrozícímu bourání tří budov.

"Samozřejmě, že to bude velká ztráta a celkový charakter z urbanistického i architektonického hlediska to jistě ovlivní," varovala Jana Spathová z Národního památkového ústavu.

Budovy podle stavebního úřadu ohrožují zdraví a bezpečnost

Zlínský stavební úřad totiž zahájil řízení o demolici dvou továrních budov. Mají číslo 24 a 26. O zbourání té, která stojí mezi nimi a má číslo 25, rozhodli úředníci už loni na podzim. Teď mají stejné důvody.

"Současný stav budov ohrožuje zdraví a bezpečnost osob," vysvětlil vedoucí stavebního odboru zlínského magistrátu Petr Skácel.

Budovy jsou ve špatném stavu, říká majitel

Část baťovského areálu vlastní firma Cream. Sídlí v 34. budově a rekonstruuje například 32. budovu, do které se přestěhuje pošta z centra města. Místo 24., 25. a 26. budovy, které koupila v roce 2009, chce postavit velký komerční komplex. "Bude to jen k dobru celého areálu," říká ředitel firmy Martin Jarolím.

V tom se však lišíte od architektů, kteří tvrdí, že tím areál ztratí hodnotu. Vy si to nemyslíte?
Ne. Není důvod v areálu stavět něco podobného, co už tady je. Řešili jsme to s renomovanými architekty, kteří pracují a žijí mimo Zlín.

Proč ke stejnému využití nenavrhli stavby replik baťovských budov?
Protože si myslíme, že je dobré přinést do areálu změnu. Do původní podoby se zrekonstruovalo už dost budov. Krajský úřad, Baťův institut a další. My bychom rádi přinesli něco nového, ale zároveň citlivého. Je čas, aby se tady prosadili i mimozlínští architekti.

Ale obrovská budova, která zastaví jednu z pravidelných ulic, přece není moc citlivá. Nemyslíte?
Podle půdorysu jde o jednu budovu, to je pravda. Ale má tři věže, které na historickou podobu areálu odkazují. Zmizí dvě uličky a propojí se podobně, jako je teď propojená 14. a 15. budova.

Proč je nutné budovy zbourat?
Naše posudky jsou jasné. Všechny tři objekty jsou podle statika ve stejném stadiu degradace. I když ve 24. a 26. budově byly hlinitanové cementy, které narušují nosné konstrukce, použité v jiném rozsahu než u 25. budovy. V havarijním stavu jsou také.

Pokud se rozhodne o demolici, jak dlouho vám bude trvat?
Projekt už máme připravený, takže zhruba čtyři měsíce.

Počítáte i s variantou, že úřad nařídí zabezpečení budov tak, aby nikoho neohrozily?
Budovy jsou maximálně zabezpečené už teď. Jsou ve špatném stavu a nechceme, aby se v nich někdo zranil. Proto jsou oplocené.

Zbourat domy postavené ve 30. letech minulého století chce jejich vlastník, firma Cream, které patří část pozemků a budov v baťovském areálu. Místo nich by měla postavit komerční a obchodní centrum. Firma předložila stavebnímu úřadu už dříve statické posudky, které říkají, že všechny tři budovy jsou ve špatném stavu. A jsou zralé na zbourání.

Stavební úřad nechal tyto materiály posoudit nezávislým soudním znalcem. S ním se také letos na jaře vydali pracovníci magistrátu přímo na místo. A znalec vydal jasný závěr.

"Konstrukce budov je ve stavu, kdy unese sebe, ale žádné další zatížení," tlumočil Skácel. "Pokud přijde větší vítr nebo sníh, nemusí to zvládnout," zdůraznil.

Hygiena, hasiči nebo odbor kultury zlínského magistrátu teď mají posledních pár dní na to, aby k demolici dali své stanovisko.

Stojí za záchranu, míní památkáři

Jaké bude, zatím není jasné. Když se o bourání mluvilo loni, u budov 24 a 26 s ním odbor kultury nesouhlasil.

"Což ale neznamená, že jejich stav není neúnosný," upozornila vedoucí odboru Kateřina Pešatová.

Památkáři s demolicí nesouhlasí už několik let. "Byla by to definitivní ztráta funkcionalistického unikátu," zdůraznil zlínský projektant Vít Kolmačka, podle něhož budovy rozhodně stojí za záchranu.

Stavební úřad by měl rozhodnout během několika týdnů. Buď řekne, že je třeba budovy zbourat, nebo je zabezpečit tak, aby nikoho neohrožovaly.

V případě demolice už má majitel připravený projekt. "Do čtyř měsíců od rozhodnutí by budovy byly dole," prohlásil pro MF DNES ředitel firmy Cream Martin Jarolím. Pak začne vyřizování kolem stavby nové budovy.

Právě to, jak by měla vypadat, kritizují někteří zlínští architekti. Místo tří budov oddělených ulicemi má totiž vzniknout jediný velký komplex o rozloze 25 krát 85 metrů. Vysoký bude 30 metrů, což podle architektů naruší celý areál.

Autor:
  • Nejčtenější

Co lze udělat ze staré chalupy. Rozpadlé usedlosti vdechli nový život

Zrekonstruovat starou usedlost na penzion není až tak neobvyklé. Ovšem proměnit venkovskou usedlost se stodolou a...

Vyhrává ten, kdo má chatu v přírodě. Podívejte se, které jsou na prodej

Zájem o chaty a chalupy neustává. O rekreační nemovitosti je velký zájem a na realitním trhu se dlouho neohřejí....

Chtěli bydlet ve staré stodole, nakonec museli postavit její repliku

Moderní, nebo přestavěný venkovský dům? Je to půl na půl. Ondřej žije s rodinou v replice hospodářského stavení z roku...

Majitel domu se neštítil ničeho. Chtěl nás za každou cenu vystěhovat

Prožila jsem si perný rok. Bojím se, že přijdu o byt. S majitelem domu jsem totiž ve válečném stavu. Splašky v bytě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prosluněný půdní byt si prosadila manželka, architekt vše doladil

„Více světla,“ tak znělo přání jedné brněnské rodiny při projektování půdní vestavby. Výsledný efekt větších a...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Brasília slaví 60 let. Úchvatné město postavil Kubitschek za tři roky

Hlavní město Brazílie oslavilo po internetu 21. 4. šedesáté výročí svého založení. Brasílii nechal postavit brazilský...

Pes, husa i slon. Neuvěřitelné budovy přitahují návštěvníky jako magnet

Vydejte se s námi za neuvěřitelnými domy z celého světa, které se značně liší od normálu. Stavby v podobě zvířat slouží...

Bill Gates utratil miliardu korun za sídlo u oceánu. Počkal si na slevu

Luxusní sídlo v Del Mar nedaleko San Diega v Kalifornii si pořídili Bill a Melinda Gatesovi za 43 milionů dolarů, v...

Postavili si neuvěřitelný dům vedle svého rýžového pole. Jsou šťastní

V japonském městě Tojama ve stejnojmenné prefektuře se architekti ze Studia Velocity pokusili spojit bydlení, práci a...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...