Stavovské divadlo se v sobotu večer stalo místem, kde byly předány ceny nejlepším českým designérům. I v jubilejním desátém ročníku rozhodovala o nejlepších projektech Akademie Designu České republiky, složená z českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků.
Z celkem 134 nominovaných postoupili do finále tři autoři v každé kategorii. Výjimku představuje Cena Veřejnosti a Síň slávy, kam letos in memoriam vstoupil nedávno zesnulý Bořek Šípek. Ještě stihl připravit i svou „videovizitku“. Cenu veřejnosti určilo jako vždy hlasování.
Umění i móda
Ocenění Grand designér roku, které získává tvůrce s nejvyšším počtem hlasů napříč kategoriemi, patří módní designérce Liběně Rochové, jinak vítězce v kategorii Módní designér roku za její kolekci Partitury. Nechala se inspirovat tvorbou Milana Grygara.
Modely Liběny Rochové nepodléhají trendům, představují už řadu let nadčasové spojení módy a umění.
Autorka si tak odnesla hned dvě ceny, skleněné objekty se zatavenou ampulkou s vůní, které navrhlo studio Dechem, Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Ti zvítězili v předchozím ročníku soutěže a jako každý vítěz dostali za úkol vytvořit ceny pro nejlepší designéry v následujícím roce. Ceny byly vyrobené ve spolupráci se sklárnou Moser.
Ceny pro vítěze CGD 2015, skleněné objekty se zatavenou ampulkou s vůní, navrhlo studio Dechem, Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Ti zvítězili v předchozím ročníku soutěže. Ceny byly vyrobené ve sklárnách Moser.
Skleněné objekty jsou opravdu unikátní, každý má svou vlastní barevnou kombinaci i tvar. Ampulka s vůní je vsazena do vybroušené „špule“ s vrtaným otvorem pro malý magnet, kterým parfém na skle drží. Vůni asi nikdo nebude chtít jen tak použít, bez odlomení horní části ampulky je totiž nedostupná.
A došlo i na nože
Titul Designér roku - Cenu Ministerstva kultury ČR za produktový design získalo studio Olgoj Chorchoj, tedy Jan Němeček a Michal Froněk za kolekce svítidel a poklopů TIM (výrobce Bomma) a za kapesní nože Pocket pro značku Mikov. Tu veřejnost vnímá jako výrobce slavných „rybiček“ či vojenských nožů.
O tom, že svítidla TIM inspirovaná světem Tima Burtona opravdu zaujala, svědčí možná nejlépe fakt, že se už začaly objevovat i jejich plagiáty. Naštěstí velmi špatné.
Vítěz v kategorii Designér roku: Olgoj Chorchoj, za kolekci svítidel TIM (výrobce Bomma) a kolekci kapesních nožů Pocket (Mikov)
Nejlepší designérkou šperku byla zvolena Helena Lukášová, původně sochařka, která vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst. Jejich původ určitě zaujme, vznikly totiž pomocí 3D tiskárny a představují věrné kopie konkrétních částí těl příbuzných autorky.
Mezi grafickými designéry získali vítězství Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990 – 2010.
Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich fotografie architektury a interiérů, zejména pro architektonické studio Mjölk, a dále pak pro společnost Škoda Auto.
Vítězem v kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se stala možná trochu překvapivě společnost Mikov za kolekci luxusních kapesních nožů Pocket, které navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Označení „luxusní“ je na místě, nejmenší nožík totiž přijde na 4 373 korun.
Tradici v nožířství má Mikov opravdu bohatou. Mikulášovice, malé pohraniční městečko ve Šluknovském výběžku, kde Mikov sídlí, byly totiž známé výrobou nožů a nůžek už v 18. století. Vyráběly se zde nože všech druhů a tvarů, tesáky, kordy, šavle, chirurgické břitvy i jiné speciální nástroje.
V kategorii Obchod roku připadlo vítězství nově otevřenému Nanovo v centru Prahy, za jeho celkovou koncepci a zaměření. Zájemci si v obchodě mohou pořídit originální retro nábytek i doplňky.
Objevem roku se stala dvojice designérů Markéta Držmíšková a Petr Hák, kteří získali ocenění již na loňském Designbloku. Titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence, předvedené právě na Designbloku na podzim loňského roku v Průmyslovém paláci v Praze v Holešovicích.
Do Síně slávy byl uvedený designér a architekt Bořek Šípek (více o něm zde). Po Libuši Nyklové, slavné autorce nafukovacích hraček pro firmu Fatra Napajedla či po Janu Kaplickém, se ocenění dočkal in memoriam také autor, který jen před pár týdny (13. února) podlehl zákeřné nemoci.
Předávání ceny tak bylo jediným smutným okamžikem celého slavnostního večera. Za Bořka Šípka převzali cenu jeho synové, Dalibor a Artur, který zavzpomínal na otce nejen jako na skvělého sklářského výtvarníka, ale také jako na skvělého kuchaře, který miloval ostrá jídla.
Tradičně byla udělena také Cena veřejnosti, o které rozhodovali návštěvníci ve výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technickém muzeu nebo na webu czechgranddesign.cz. Nejvíce hlasů získala česká šperkařská značka Belda Factory, která oslavila v loňském roce 100. výročí svého založení, a to za kolekci Český ráj.
Ve stylu glamour
Jinak si však hosté slavnostního předávání cen doslova užívali. Režisér galavečera Thomas Zielinski si totiž zvolil za ústřední téma letošního ročníku glamour. „Chtěl jsem tak oslavit desáté výročí cen Czech Grand Design. Dekáda už něco znamená, ́Ceny ́ se tak pevně ukotvují v historii českého designu. Glamour, flitry, Sinatra, svět showbusinessu, to byly letošní inspirace,“ vysvětluje Thomas Zielinski, česko-německý divadelní režisér.
A dodává: „Pro mě osobně to byl večer rozloučení, protože už v loňské roce jsem oznámil, že desátý ročník předávání Cen Czech Grand Design bude posledním, který budu režírovat. Je to obrovská radost, ale také obrovská zodpovědnost, a tak si myslím, že deset let stačí.“
Moderátor Roman Zach, oblečený do flitrového fraku, který už tradičně ceny moderuje, přidal na konec večera dojemný projev, zhodnocující současné české vizuální prostředí.
Na galavečeru vystoupila také zpěvačka Tonya Graves či tanečnice pod vedením choreografky Jany Burkiewiczové na hudbu Ivana Achera, které doplnilo sólové piano v podání klavírního virtuosa Michala Nejtka.
Generálním partnerem cen je od roku 2006 Česká spořitelna a v letošním roce již popáté se značkou Erste Premier, která poskytuje Grand designérovi roku částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro další ročník.