Chlapská lesní zašívárna. Perfektní nápad se ukrývá v Čechách

  1:00aktualizováno  1:00
Bez stálého zdroje energie a ze dřeva z nedalekého polomu vznikl na rozhraní středních a jižních Čech tmavý objekt. Stojí ve zvlněném terénu mezi balvany a skrývá se na kraji lesa. Zvláštní vzezření stavby mu dodává krásnou tajemnost.

Vnitřní prostor je zcela opláštěný OSB deskami, které zároveň konstrukci ztužují. Střecha je překrytá dvěma vrstvami asfaltových pásů. | foto: Jan Kuděj

"Klient za námi přišel s myšlenkou udělat v krajině svůj úkryt, "zášivárnu", kde bude nabírat sílu pro náročnou práci v Praze. Vyrazili jsme s ním do kraje mezi středními a jižními čechami, odkud pochází a kam od dětství rád jezdí. Zavedl nás na pozemek uprostřed polí, lesů a luk, plný zvláštních balvanů, do místa odlehlého, a tak trochu zapomenutého," vypráví architekt Petr Uhlík.

Fotogalerie

Kraj nejlépe charakterizují slova kronikáře z blízké vesnice: "Krajina kolem jest tichá a velmi zdravá. Kdo v tuto krajinu zavítá, bývá uchvácen tajemným klidem, jelikož není nikde v okolí žádného průmyslového podniku a lidé se živí hlavně polním hospodářstvím a chovem dobytka."

Stavení jsou v této části Čech většinou dřevěná a krytá slámou, což působí mile a vyvolává to dávné vzpomínky. Lidé jsou zde dle kronikáře pracovití, povahy dobrosrdečné, ducha zbožného a ze žulových balvanů tesají různé potřebné předměty. 

Křišťálová lupa

Magická krajina ve spojení s klientovým záměrem si studio Uhlík architekti okamžitě získala. Z investora se postupem času stal jejich kamarád. 

"Nakonec jsme se rozhodli, že 'útulnu', jak jsme ji později nazvali, postavíme všichni dohromady vlastníma rukama," popisuje průběh realizace Uhlík. Stavební materiál byl předem dán: základem bylo dřevo z blízkého lesa, vše ostatní se řešilo z místních zdrojů i řemeslníků.

Architekti navrhli kompaktní uzavřený blok, který stojí volně v prostoru a jeho zadní část navíc na velkém balvanu. Útulna vypadá jako uzavřený černý objekt z opáleného dřeva. Uvnitř skrývá jeden spojitý vnitřní prostor o rozměrech 3,1 × 5,8 metrů.

Oba prosklené otvory se zavírají velkými okenicemi, ten větší pomocí kladky a...

Oba prosklené otvory se zavírají velkými okenicemi, ten větší pomocí kladky a navijáku s klikou.

Zbytek délky objektu je stupňovitě zvednutý k otvoru směrem do korun stromů a...

Zbytek délky objektu je stupňovitě zvednutý k otvoru směrem do korun stromů a zakončený plochou pro ležení.

Ve vstupní části je volná rovná plocha v délce 2,3 metru s dostačující výškou pro stojícího člověka. Podlouhlá chatka má na konci velkou prosklenou plochu na výhled. Zbytek délky objektu je stupňovitě zvednutý k otvoru směrem do korun stromů a zakončený plochou pro ležení.

Může se hodit

Hledáte také místo pro odpočinek od záležitostí všedního dne? Potřebujete k tomu sehnat vhodný pozemek, chatu nebo chalupu? Vyberte si z naší nabídky rekreačních objektů na Reality.iDNES.cz.

Prostor je to tedy multifunkční. Není určený pouze na přebývání, ale i na menší akce, představení a rozjímání. Pod jednotlivými stupni schodnic je úložný prostor, navíc překlopením jedné z lavic vznikne druhé dvojlůžko.

Oba prosklené otvory se zavírají velkými okenicemi, ten větší pomocí kladky a navijáku s klikou. Pro chladnější období je stavba vybavena malými kamny zaústěnými do plechového komína.

Architekti navrhli kompaktní uzavřený blok, který stojí volně v prostoru a jeho...

Architekti navrhli kompaktní uzavřený blok, který stojí volně v prostoru a jeho zadní část navíc na velkém balvanu.

Magická krajina ve spojení s klientovým záměrem si studio Uhlík architekti...

Magická krajina ve spojení s klientovým záměrem si studio Uhlík architekti okamžitě získala.

Základní nosnou kostrou útulny je trámková konstrukce, která vznikla ve spolupráci s místními tesaři. Vně je celá obita prkny s polodrážkou a následně opálenými. Materiál pro prkna i trámky je vytěžený z majitelova blízkého polomu.

Vnitřní prostor je zcela opláštěný OSB deskami, které zároveň konstrukci ztužují. Střecha je překrytá dvěma vrstvami asfaltových pásů. Odvodnění obstarává na šikmo uložený ocelový L profil, který je zároveň v části nad velkým oknem konzolou pro osazení vodicích kol kladky.

Všechny ocelové prvky připravil dle dokumentace architektů zámečník z blízké vesnice. Stavbu majitel a architekti smontovali během několika prodloužených víkendů mezi podzimem 2012 a jarem 2013.

Uhlík architekti

Architektonická kancelář Uhlík architekti vznikla v roce 2009 rozdělením ateliéru UM založeného Petrem Uhlíkem a Martinem Matiskou v roce 2001. Poskytuje komplexní služby od studie po autorský dozor při realizaci. Zabývá se všemi oblastmi architektury: od urbanismu přes novostavby a rekonstrukce až po interiér a design.

"Chceme dělat lepší prostředí pro život. Cíl se zdá prostý: postavit jednoduchý, chytrý, perfektně fungující dům, s dobrým prostorem, za rozumné náklady, ve kterém se budou lidé dobře cítit. Dům dobře zasazený do okolního prostředí. Není však jednoduché toho dosáhnout. Dům se vlivem překotného vývoje technologií hodně proměňuje, komplikuje. Už jen všechny části udržet pohromadě, v rovnováze, je nesnadný úkol. Najít odpovídající formy pro nové potřeby, materiály a technologie a přitom udržet to podstatné z minulosti."

Autor:

Nejčtenější

Místo na Slovensku si dům postavila raději v Rakousku. A je spokojená

Podlahu na terase s integrovaným grilem tvoří dřevěný masiv, který příjemně...

Za hranice Slovenska přivedli majitelku domu příbuzní. Dcera s rodinou ji přemluvila, ať si stejně jako ona postaví dům...

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Jak se staví sen pro mámu a pětiletého syna, který miluje černou barvu

Také obývací pokoj pojali designéři převážně v šedé, černé a antracitové barvě.

Od šestnácti pracovala Andrea jako modelka, jezdila po světě. Stesk po domově ji přivedl zpět domů. Dostudovala, začala...

Dům v prudkém svahu má i tělocvičnu, slouží rodině se čtyřmi dětmi

Podlaha z olejovaného dubu v bílošedém odstínu je částečně kryta kusovými...

Kousek opodál tu v rodinném domku žila Hana pětadvacet let. Po narození čtvrtého dítěte však začalo být rodině doma...

Byt už osm let skvěle slouží. Majitelka rekonstrukci dokonale promyslela

Mansardový byt na Montmartru se stal domovem a ateliérem mladé módní návrhářky.

Květiny vyrůstají ze stěny, světlo po kapkách dopadá ze stropu na podlahu kuchyně, kde se chodí po duze. Podkrovní...

Další z rubriky

Důmyslné úložné prostory vyřešily všechny problémy. Rodina je nadšená

Nápad, jak využít velkokapacitní skříňovou soustavu jako tradiční bytové jádro,...

Pětičlenná rodina McDougalových bydlí v historickém domě na předměstí San Francisca. Dlouhá léta toužili manželé po...

Plovoucí plošina od architektů nabízí zážitkovou dovolenou na vodě

Punta de Mar je plovoucí plošina s minimalistickým architektonickým designem,...

Vadí vám stísněné lodní kabiny na lodi, a přesto byste rádi trávili dovolenou na vodě? Tak proč nevyzkoušet plovoucí...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Najdete na iDNES.cz