Hotel Jalta vyrostl v proluce na Václavském náměstí. Volná parcela zůstala po zbořeném domě, který v roce 1945 zničil sovětský tank.
V hotelu se již při jeho plánování počítalo s protiatomovým krytem, který by prominenty ochránil před bombovým útokem. Masivní betonové zdi měly odolat případnému výbuchu nukleárních zbraní a leteckých bomb.
Ochranu proti biologickým a radioaktivním aerosolům zde zajišťovalo filtrační a ventilační zařízení. Betonové zdi zabrání i případnému radioaktivnímu záření.
Projděte se tajným krytem |
Soběstačný kryt zabral tři podzemní podlaží. V jednom byla vybudována nádrž s pitnou vodou, součástí byly i agregáty.
Následující čekalo speciálně na aktivně činné pohlaváry. V případě jakéhokoliv ohrožení či útoku by se funkcionáři schovali v prvním podzemním podlaží. V poslední části byla nachystaná nemocnice.
O kvalitě provedení krytu mimo jiné svědčí i nemožnost s jeho spletitými chodbami a komorami cokoliv udělat.
V druhém podlaží, které není prozatím přístupné veřejnosti, dochází k určitým technickým opravám, které jsou už po těch letech nutné.
Kryt pokrývá celou plochu hotelu. Do části s operačním sálem se mělo vejít 30 aktivně činných lékařů a sester. Lůžková část by měla stačit pro 250 ukrytých lidí. Nemocnice měla tajný vchod a byla určená pouze pro generální štáb.
Dnes slouží protiatomový kryt jako unikátní vzpomínka a rarita Hotelu Jalta, který, ale není jediným hotelem v České republice, který má protiatomový kryt. Druhým takovým je Hotel Harmony (dříve Hotel Bedřichov) ve Špindlerově Mlýně.
"Nabízíme našim klientům možnost prohlídky, pakliže o to mají zájem. Kryt propagujeme i na našich webových stránkách. Takže samozřejmě není problém jej navštívit," říká Zita Jušková, obchodní ředitelka Hotelu Jalta.
"O návštěvu krytu je obrovský zájem. Jeden pár, který měl před svatbou, chtěl mít v krytu dokonce obřad. To jsme jim ale nedoporučili. Kryt nicméně ke svému účelu nebyl nikdy využit, protože k žádnému válečnému konfliktu nedošlo. Takže nebyl naštěstí potřeba," uzavírá Jušková.
Minulost tajného protiatomového krytu
Kryt vznikl v době, kdy vznikala budova hotelu, straničtí funkcionáři počítali s tím, že zde bude v případě války sídlit vojenský štáb Varšavské smlouvy.
Bunkr byl do roku 1997 pod správou civilní ochrany a v roce 1998 byl hotelu předán do správy. Druhý suterén svým vybavením připomínal luxus horních pater a rozhodně nebyl určený pro neprivilegované.
Z jedné místnosti vede malá šachta do jakéhosi třetího podlaží, kde je vybudována nádrž na pitnou vodu. Kryt byl vyřazen ze sítě protiatomových krytů civilní ochrany v roce 1997.
Kryt má i Hotel Harmony
Píše se rok 1984. V tomto roce, v prostorech bývalé vojenské cvičné střelnice ve svahu Medvědína, začíná výstavba historického i stavebního unikátu. Vojenskou sekcí Státní plánovací komise byl objekt - protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu".
Pět nadzemních podlaží ukrývá kromě mnoha pokojů i dvanáctimetrový bazén, několik jednacích sálů a salónků, ale také řadu utajených chodeb a místností. Čtyři podzemní patra sahají až do hloubky bezmála šestnácti metrů a mezi sebou jsou oddělena místy až třímetrovou vrstvou betonu a pancéřovanými dveřmi. Jde totiž o kompletně vybavený a soběstačný protiatomový kryt, v němž nechybí prostory pro vojenskou nemocnici, operační sály, podzemní heliport a podobně.
V současné době lze již nefunkční kryt navštívit. "Hosté hotelu mohou kryt v případě zájmu navštívit. O prohlídky žádají především turisté z Německa," řekla obchodní manažerka Jitka Hronešová.