Kostel Nejsvětější Trojice ve Vídni-Maueru je vybudován z betonových bloků.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vídni-Maueru je vybudován z betonových bloků. | foto: #SOSBrutalism

Odvážná a provokativní brutalistní monstra je třeba chránit, ne bourat

  • 26
Nebourat, ale chránit. Tento přístup ke stavbám ve stylu brutalismu se rozhodli podpořit v Německém muzeu architektury DAM ve Frankfurtu nad Mohanem. Na jejich celosvětovém přehledu autoři poukazují, že i tento styl má své kvality a místo v dějinách.

Termín brutalismus nevznikl ze slova brutální, ale z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton. V polovině 20. století v něm architekti včetně slavného Le Corbusiera objevili nevšední krásu.

Od 50. do 70. let minulého století proto v řadě zemí vznikaly stavby, na nichž se autoři snažili dát onu krásu na odiv. Přibyly i jiné surově působící materiály. A budovy též dostaly masivní proporce, jež mohou odkazovat až někam ke starověkým palácům, hrobkám či megalitům.

Dnes však tyto stavby mnohdy budí odpor a rozpaky, často jim hrozí zánik. Týká se to i Česka, příkladem je třeba zbouraný obchodní dům Ještěd v Liberci či odsouhlasená demolice pražského Transgasu.

I když obě stavby nejsou úplně typickými příklady brutalismu. Odborníci se proto snaží tento styl u veřejnosti rehabilitovat jako akceptovatelný styl, jehož kvalitní díla je dobré chránit stejně jako u jiných stylů.

Hlásí se k tomu i výstava SOS Brutalismus, která se ve Frankfurtu koná do 2. dubna. Je součástí iniciativy #SOSBrutalism, jež zmapovala už přes 1 000 brutalistních staveb.

Patří k nim třeba katedrála Sacré-Coeur v Alžíru, kostel Nejsvětější Trojice ve Vídni-Maueru, komplex Rozzol Melara v Terstu, univerzita v íránském Šírázu, Divadlo Teresy Carreňové v Caracasu či obytný dům Sirius v Sydney, který měl v roce 2015 namále. Tehdejší ministr pro kulturní dědictví Mark Speakman odmávl prodej pozemku, na kterém chtěl developer postavit 250 luxusních bytů.

Lidé i instituce se odmítli s rozhodnutím smířit a rozhodli se budovu se 79 byty s výhledem na Operu, klubovnou a knihovnou zachránit. Konaly se protestní akce a výzvy, které vyústily v zapsání stavby na seznam kulturních památek Austrálie.

Co je brutalismus

Tento směr zažil vrchol v letech 1950 až 1970. Usiluje o vytvoření vyhraněného obrazu stavby, o jasné zvýraznění konstrukce a materiálu. Záměrně ponechává stavební materiály (obzvláště beton) v surovém stavu, přičemž velké plochy stěn kontrastují se zasklenou konstrukcí nebo s malými okny. Stavby v podobě kvádru mají obvykle svisle členitou fasádu.

Budova Transgasu: ostuda Prahy, nebo perla brutalismu?

1. dubna 2016