První mrakodrap v Praze i hotel Horal: proč je veřejnost nemusí

aktualizováno 
Navrhl skvělé stavby, od mrakodrapů až po hotely nebo sídliště. Názory na jeho tvorbu se však někdy rozcházejí: odborníci je chválí, veřejnost občas zatracuje.

Kolem Motokovu (druhá budova zprava) postupně vyrostly další výškové budovy. | foto: Profimedia.cz

Zdeněk Kuna, autor prvních pražských mrakodrapů, ale také krkonošského hotelu Horal a dalších významných staveb, zemřel ve věku 93 let . Patřil k předním představitelům české architektonické scény 60. a 70. let.

Podle návrhů Zdeňka Kuny vznikly například stometrová budova Motokovu (nyní City Empiria) na Pankráci či objekt Strojimportu na pražských Vinohradech (dnes Palác Vinohrady). Tato budova vycházela z idejí a realizací Miese van der Rohe, odborníci ji řadí mezi nejvýznamnější československé architektonické počiny druhé poloviny 60. let 20. století.

Budova Motokovu, dnes City Empiria, má výšku 104 m.

Budova Motokovu, dnes City Empiria, má výšku 104 m.

Kuna zde s kolegy Olivierem Honke-Houfkem a Zdeňkem Stupkou použili jako jedni z prvních architektů u nás skleněné závěsové panely. Stavbu v letech 1967 až 1971 realizovala italská firma, do té doby nevídaná záležitost.

A právě možnosti, které jiní neměli, začala veřejnost architektu Kunovi časem vyčítat. 

Motokov byl nejvyšší stavbou v Československu

Budovu podniku zahraničního obchodu Motokov dokončenou v roce 1977 navrhl Zdeněk Kuna opět se svými kolegy z projektového ústavu, zase ji stavěli Italové. Stavba plzeňského rodáka vysoká 104 metry patří i dnes v Česku k nejvyšším, ve své době jí patřila dokonce první příčka. Ironicky se mrakodrapu přezdívalo „Kunojem“.

Má výrazný pětiúhelníkový půdorys, průčelí doplňují závěsné prosklené stěny v modrém odstínu. Spodních 17 podlaží směrem vzhůru mírně ustupuje, dalších osm podlaží je však lehce předsazeno a nakloněno opačným směrem. Po stranách jsou betonové svislé hmoty, prostorově odsazené oproti proskleným stěnám. Dnes nese označení City Empiria.

Fotogalerie

Zdeněk Kuna je společně s kolegy podepsaný i pod krkonošským hotelem Horal z roku 1977. Historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha stavbu hodnotí velmi kladně: „Jde o vynikající ukázku pozdního modernismu v české architektuře, výborně zvládnutou kompozičně a přes velikost budovy výborně zapadající do horského prostředí.“

Přesto tento hotel označila laická veřejnost v anketě iDNES.cz za nejhrůznější stavbu Krkonoš. Jenže Horal doplatil spíš na svůj „socialistický původ“ než na kvalitu, jako ostatně i řada jiných staveb. Kvalitu hotelu Horal oceňuje i Česká komora architektů: „Za významné počiny Zdeňka Kuny jsou rovněž považovány největší poválečný horský hotel Horal ve Špindlerově Mlýně nebo Československý zastupitelský úřad v Miláně,“ uvedla komora. 

Autorům se podařilo „rozbít“ stavbu do několika odlišně tvarovaných hmot. Střídání předstupujících a ustupujících ploch a tvarů, ale i kontrastní odlišení různých materiálů působí i dnes velmi kultivovaně a respektuje krajinu, do níž je stavba zasazena.

Hotel Horal tvoří několik odlišně tvarovaných hmot.

Hotel Horal tvoří několik odlišně tvarovaných hmot.

Problém se zdrženlivým hodnocením staveb Zdeňka Kuny bývá někdy v tom, že ho režim považoval po okupaci Československa po roce 1969 za „stranicky spolehlivého“, podílel se na rozpuštění původního Svazu architektů. Později tvrdil, že mu šlo o kvalitní architekturu, že nikomu neublížil, že chtěl dělat svou práci, nechtěl patřit mezi ty, kteří kvůli svým názorům museli od rýsovacího prkna odejít...

Od roku 1974 řídil Krajský projektový ústav Praha a asi osm stovek projektů. Později se stal předsedou svazu architektů. Od roku 1973 do roku 1989 vedl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Praha ateliér užitné architektury. Mezi lety 1993 a 2008 byl pak členem České komory architektů.

Se svými spolupracovníky se podílel i na revitalizaci východní tribuny Strahovského stadionu či na citlivé novostavbě Omnipolu v historické části Nového Města v Praze.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Katastrofa jí změnila život. Vrátila se domů a vytvořila nádherný ráj

Portorikánka Sylvia se po takřka dvou dekádách vrátila na rodnou půdu a...

Patnáct let jezdila Sylvia na karibský ostrov Vieques, kde odpočívala od hektického New Yorku, do kterého se...

Malý byt s tepelným čerpadlem majitel zrekonstruoval za čtyřicet dní

V obývacím pokoji se dá pohodlně odpočívat, je tu i malý jídelní kout....

Rekonstrukce malého pražského bytu pod střechou trvala pouhých čtyřicet dní. Majitel Tomáš Iľko si navrhl úpravy, které...

Rekonstrukce bytu, kde se snadno bouralo. Zmizel průchozí pokoj

Prostor mezi nosným sloupem a stěnou vyplňují otevřené police. Kuchyň je tak...

Mladý pár si pořídil své první bydlení ve starším domě. Byt byl v původním stavu, čekal na kompletní rekonstrukci....

Julia Robertsová bydlí v zeleném ráji s jurtou, úly a skate parkem

Druhý menší dům, který sousedí s původním sídlem, herečka koupila za 6,84...

Slavná americká herečka Julia Robertsová má jako většina hollywoodských hvězd zálibu v realitách. Nemovitosti nakupuje,...

Další z rubriky

Jako ve snu. Legendární hotel Praha ožívá v unikátní monografii

Nakladatelství BiggBoss vydalo publikaci Hotel Praha. Věnovaná je jedné z...

Výjimečná stavba s pohnutou historií a tragickým koncem. Legendární dejvický hotel Praha opět ožívá ve stejnojmenné...

České soběstačné domy šetří vodu a jsou nezávislé na dodávkách elektřiny

Studenti měli za úkol navrhnout na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý...

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve...

Ubytování v kampusech láká stále více studentů

Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co...

Dnešní vysokoškoláci mají o studentském bydlení jiné představy než dřívější generace. Stále více jich proto volí...

Krásná Studánka
Krásná Studánka

Hejnická, Liberec - Liberec XXXI-Krásná Studánka
15 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz