„Měli jsme pocit, že tady chybí expozice pro člověka, jenž chce poznat minulost Brna, ale nemá na to příliš času. Navíc v zahraničí toto bývá běžné,“ vysvětluje ředitelka Turistického informačního centra Brno (TIC) Jana Janulíková, jež chce ohromit nejen turisty, ale i místní.
Lidé se dozvědí, kde se vzal brněnský drak a proč visí na staré radnici nebo z jakého důvodu se zvoní poledne už v jedenáct hodin. Velká pozornost je věnovaná také třicetileté válce jak v Brně, tak v evropském měřítku. Návštěva sklepa je podle autorů díky jisté nadsázce s humorem vhodná pro různé věkové kategorie.
Aby byla zachována historická věrohodnost, vytvořil koncepci výstavy historik Michal Konečný. Ilustrátorka Veronika Vlková se zase postarala o animaci pověstí. Příběhy jsou podpořeny působivými světelnými a zvukovými efekty od studia Visualove.
„Vrchol výstavy najdou lidé na samotném dně sklepa, kde zažijete, jaké to bylo, když město v roce 1645 obléhali Švédové. Je to velmi silné,“ podotýká Konečný. Návštěvníci se ocitnou i na středověkém tržišti, kde si můžou prohlédnout předměty, které tu kdysi někdo nechal.
Čeští turisté se vrátili, zahraniční ještě ne
Dalším netradičním prostorem, kam se návštěvníci mohou podívat, je podzemní kryt Denis pod katedrálou sv. Petra a Pavla, který se otevřel na přelomu minulého roku. Je to bývalý protiatomový kryt postavený těsně po druhé světové válce. „Vše jsme zcela záměrně zanechali v původním stavu. Uvidíte syrový pohled na to, jak prostor vznikl,“ přibližuje Janulíková.
Z průvodce Brnem je bestseller, zastupitelé se od výroků v něm distancují |
TIC na začátku turistické sezony také vydal čtvrtý díl autentického průvodce s jedenácti autorskými texty. Podle Janulíkové se centrum ve spolupráci s městem snaží každý rok nabídnout něco nového a zároveň rozvíjet silná témata, na něž se daří nalákat návštěvníky.
Minulý rok se podařilo dosáhnout u českých turistů podobných statistik jako před pandemií covidu, nicméně stále chybí zahraniční turisté. Právě ty se TIC snaží přilákat zpět.