Vinaři na jižní Moravě vábí turisty i na moderní architekturu

  9:22aktualizováno  9:22
Vinaři na jihu Moravy vymýšlejí stále nové marketingové nápady. Patří k nim neotřelé vinárny či moderní etikety lahví. Vinařství začala sázet třeba na výraznou architekturu. Futuristické prvky, které se lépe dostanou do povědomí, jim totiž podle odborníků na marketing mohou přivábit zákazníky.

Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou. | foto: Repro MF DNES

Ti průraznější jihomoravští vinaři v tvrdé konkurenci pochopili, že pouhá komentovaná ochutnávka vín ve sklípku a k tomu nakrájený eidam nestačí.

"Moravští vinaři čelí stále většímu konkurenčnímu tlaku, proto se snaží zaujmout kromě svých jedinečných produktů i vnějšími marketingovými znaky. V moderních budovách jsou kromě dokonalých technologií na řízené kvašení také restaurace, ubytování a třeba i wellness. Menší vinaři se už nebojí odvážnějších etiket, mnozí mají originální lahve a na nich šroubovací zátky, které si pomalu získávají sympatie konzumentů," myslí si expert na vinařskou problematiku a marketing Miloš Černohorský (čtěte více zde).

Efektní vlna, pasivní hotel nebo lustr jako vzducholoď

Ten spolu s architektem Martinem Bukolským nedávno navrhl jedinečný architektonický projekt, který na přelomu podzimu a zimy bude lákat milovníky vína do Mikulova.

Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou.

Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou.

Z vinárny U Konšelů, která patří progresivnímu Vinařství Volařík, začne za pár týdnů vyrůstat moderní nadčasový hotel. "Tento futuristický projekt bude zcela ojedinělý. Vinice bude totiž téměř prorůstat do interiéru objektu a ten má být zároveň symbolem terénní vlny pod Pálavou," přiblížil jeden z dvojice autorů Martin Bukolský.

Na "kosmickou" architekturu přímo ve vinici vsadil přitom po vinařstvích Sonberk a Gotberg na Břeclavsku i vinař Jan Ivičič. Jako majitel vinného sklepa U Jeňoura provozuje v Prušánkách na Hodonínsku jediný pasivní hotel v Česku.

"Naše nabídka tvoří uzavřený okruh. Degustace vína, ubytování v pasivním hotelu a také stoprocentně domácí česká a moravská kuchyně, od vlastní udírny až po cukrářskou výrobu," uvedl Ivičič.

Současnou architekturu zvolilo také nedávno vyhořelé Nové vinařství z Drnholce. "Sázíme na moderně pojatý interiér degustační místnosti, designové prvky jako prosklené stěny od renomovaných sklářů a třeba i snadno zapamatovatelný futuristický lustr ve tvaru vzducholodě," přiblížil šéf vinařství Marek Špalek.

Jediné wellness centrum a bowling mezi vinicemi nabízí zase rozsáhlé Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku. Areál je ale navzdory trendům vystavěný ve stylu selského baroka.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Největší nebezpečí číhá na řidiče v Brně, může za to i stres z uzavírek

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Nejnebezpečnější silnice z celé republiky má podle České pojišťovny Brno. Experti říkají, že za to může hodně aut,...

Najdete na iDNES.cz