V Olešnici na Blanensku začíná ve středu lyžařská sezóna

  18:35aktualizováno  18:35
Na svahu v Olešnici už leží 40 centimetrů umělého sněhu. Ve středu proto lyžařský areál přivítá první nadšence. Další v pořadí chtějí být v Hlubokém u Kunštátu. Jinde vlekaři čekají na sněžení a sezony se spíš obávají, sněžná děla totiž nemají.

Přípravy na zahájení sezony na svahu lyžařského areálu v Olešnici (5. prosinec 2011). | foto: Filip FojtíkMF DNES

"Provoz můžeme spustit, nasněženo máme 40 centimetrů. Všechno zařízení, které se na léto demontovalo, už je zpět, navíc má dojít ještě k dalšímu ochlazení," popsal provozovatel olešnického vleku Lubomír Rek. Jako jednomu z mála lidí v kraji mu radost udělala i inverze. "Díky ní jsme měli celý den teploty kolem minus tří až minus šesti stupňů. Oproti normálu jsme tak na výrobu sněhu vyčerpali asi jen třetinu vody," pochválil si Rek úsilí posledních dvou týdnů.

Lyžování na Blanensku

  • Ski-areál zahajuje sezonuve středu. Sjezdovka o délce půl kilometru s převýšením 100 metrů bude v provozu od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin, o víkendu a prázdninách od 8 hodin
  • Lyžaři si letos poprvé mohou vybrat mezi bodovými a časovými jízdenkami na vlek.
  • Koncem týdne začnou zasněžovat i v Hodoníně u Kunštátu. Provoz by mohli zahájit do Vánoc.
  • V ostatních skiareálech jsou závislí na přírodním sněhu, pokud nenapadne v dostatečném množství, vleky se nerozjedou v Hlubokém u Kunštátu, v Nedvědicích ani v Blansku-Hořicích.

Sezonu spouští naplno, i když kvůli ověření provozuschopnosti areálu raději v týdnu. Lyžovat se v Olešnici bude už od středy každý den až do 21 hodin. Zatím ale pojede jen hlavní vlek, poma a dětský vlek vozící zdarma malé děti se budou postupně dosněžovat.

Milovníci sjezdování se navíc mohou těšit na novinky. "Vylepšený je bufet v horní části sjezdovky, postavená je zde nově pevná bouda a slunná terasa s výhledem na svah, v plném rozsahu pojede i restaurace ve spodní části, zlepšilo se i zázemí pro lyžařskou školu, máme zde novou kancelář a odpočívárnu pro instruktory," vyjmenoval olešnický vlekař.

Olešnici dohánějí v Hodoníně u Kunštátu

Letošní novinkou je také zavedení časových jízdenek na vlek, ty bodové zůstávají ale souběžně v platnosti a každý si může vybrat, která varianta je pro něj výhodnější. "Výše vstupného zůstává stejná jako poslední čtyři roky, naopak chceme rozšířit služby o Senior pasy, slevy budeme poskytovat lyžařům od 60 let věku," slíbil Rek.

Na paty by olešnickým rádi šlapali v Hodoníně u Kunštátu. Sjezdovku dlouhou 550 metrů by zde měli začít zasněžovat koncem tohoto týdne. "Do Vánoc bychom chtěli spustit provoz," doufá provozovatel Josef Kšica. I hodonínští letos vsadili na novinky a vylepšení. Lyžaři se dočkají rozšíření zázemí, ohřívárny i zvětšení vyhřívaného bufetu.

"V provozu budou nově dvě webkamery a lyžovat budeme za staré ceny 10 korun za jízdu, dětský vlek bude zdarma," potvrdil Kšica.

V ostatních areálech čekají na přírodní sníh

O poznání nejistější je sezona ve zbylých ski areálech na Blanensku. V Hlubokém u Kunštátu sněžná děla nemají vůbec a nové investice blokují složitá jednání s majiteli pozemků.

Skiareál Olešnice

"Loni se nám nepovedlo jezdit vůbec, doufám, že letos to bude lepší. Technika je připravená, hotové máme provozní revize, když napadne sníh, můžeme hned spustit vleky," tvrdí předseda Ski Clubu Kunštát Pavel Hájek.

Na Hořicích se zase oklepávají z loňské sezony, v níž kvůli zasněžování pitnou vodou nabyli ztrátu téměř čtyři sta tisíc korun. "Letos budeme mít překlenovací sezonu, všechno je připravené, čekáme na připojení vody a elektřiny, zasněžovat ale budeme alespoň tak, aby fungovala lyžařská Tygří školka. Jinak doufáme, že nasněží," potvrdil správce Ski Areálu Hořice Leoš Magda.

Hotové jsou projekty na zbudování nového parkoviště, zázemí pro lyžaře i přívodu vody na zasněžování ze Starého Blanska. Domluvit se ale nejdříve musejí spolumajitelé areálu, kdo a jak milionové investice zaplatí.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Najdete na iDNES.cz