V Brně vznikne památník obětem holokaustu. Po 65 letech

  17:24aktualizováno  17:24
Trvalo pětašedesát let, než se město Brno rozhodlo postavit památník celkem třinácti tisícům brněnských Židů, kteří se nevrátili z nacistických vyhlazovacích táborů.

Erika Bezdíčková, fotografie před Osvětimí. | foto: Archiv Eriky Bezdíčkové.

Zatím tuto etapu historie připomínala jenom deska umístěná na budově základní školy na Merhautově ulici 37, odkud "v letech 1941 – 1942 odvlekli na smrt 9 397 židovských občanů", jak zní pamětní nápis.

"K myšlence postavení památníku všech brněnských židovských obětí mne přivedla účast na pravidelné tryzně za oběti holokaustu v synagoze na Skořepce, kam jsem byl pozván," prozradil iniciátor "řádného" pomníku, náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Za Tugendhat vděčíme židům

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)"Uvědomil jsem si, že máme dluh, který už dál nesmíme nechat nesplacený. Už proto, že Brno bylo vždycky nejen české a německé, ale i židovské, což dokazují památky nejen v podobě vily Tugendhat, kterou se sice zcela samozřejmě chlubíme, ale u níž zapomínáme, že je rovněž dědictvím po našich židovských spoluobčanech," dodává náměstek.

Vila Tugendhat

Tento týden požádal Daniel Rychnovský oficiálně brněnskou židovskou obec o vyjádření k navrhovanému místu pro postavení památníku, jímž by mohl být park na náměstí 28. října.

"Předseda brněnské židovské obce Pavel Fried soudí, že je to místo sice dobré, ale prostranství velké. A peníze budou stačit jen na památník malý. Bude třeba rozhodnout, co s tím," usmívá se Erika Bezdíčková, která jako mladé děvče prošla nacistickými koncentráky a dnes jezdí se svými vzpomínkami do škol u nás i v zahraničí.

Brno by nemělo zapomínat

Do konce letošního roku by měla skončit i soutěž na podobu památníku, kterou v nejbližší době vypíše a měl by financovat brněnský magistrát. "Právě budeme vybírat členy návrhové komise, která rozběhne soutěž o podobě památníku. Co bude symbolizovat, se musí vymyslet obzvlášť citlivě, protože toto téma je spojeno s velkým utrpením," myslí si náměstek Rychnovský.

O financování pomníku rozhodnou nakonec všechny zainteresované strany včetně židovské obce. "Věřím, že se v Brně najdou i soukromí sponzoři, když jde o takové množství brněnských občanů, kteří se po válce už nevrátili, ale před ní přispěli k povznesení města v architektuře, filozofii, umění i v mnoha dalších odvětvích," věří Erika Bezdíčková.

"Brno se pyšní, že je metropolí na světové úrovni, a já si myslím, že k tomu rozhodně patří nezapomínat," dodává.

"Ani po válce holokaust neskončil..."

Brno se od středověku pyšnilo i tím, že je město velmi tolerantní a vstřícné ke všem svým obyvatelům. Takže se v něm už nesetkáváte s projevy antisemitismu?
S přímými útoky se tady nesetkáváme. Naopak, když máme každoročně v dubnu den, kdy si připomínáme památku šoa (židovské označení holocaustu – pozn. red.) a v synagoze je tryzna, přicházejí na ni nejen oficiální představitelé, ale mnoho lidí zvenčí, kteří se jen dozvěděli, že něco takového pořádáme. Nevím ani o nikom z naší komunity, kdo by měl kvůli svému židovství potíže.

Vy sama, která jste prošla Osvětimí i dalšími koncentráky, kde vám zavraždili skoro celou rodinu, utekla jste z pochodu smrti a vůbec si všechno odnesla dnes nepředstavitelným způsobem, však o rasismu jistě víte své. Chodíte svůj příběh i dnes, ve svých skoro osmdesáti letech, vyprávět do škol?
Ano, zrovna příští týden konečně navštívím španělské gymnázium v Brně-Bystrci, kam mne už několikrát zvali. Ani všechno nemůžu stihnout. Pátého března pak končí v Redutě projekt Národního divadla Brno kolem opery Deník Anny Frankové od Grigorije Frida, v jehož rámci si budu povídat s mladými lidmi, kteří se zde účastnili různých workshopů.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Najdete na iDNES.cz