Svatý kopeček u Mikulova je vyhledávanou destinací turistů i snoubenců,...

Svatý kopeček u Mikulova je vyhledávanou destinací turistů i snoubenců, svatebčané však nedodržují pravidla ohledně povolení vjezdu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Místo stepi vyleštěná skála. Turisté a auta svatebčanů ničí Svatý kopeček

  • 61
Ještě před deseti lety na vrcholu Svatého kopečku v Mikulově vítr vlnil trávu, ze které vykukovaly žluté květy vzácného pryskyřníku. Dnes je tam pouze holá skála. Oblíbené místo trpí pod přívalem turistů i pneumatikami aut svatebčanů.

Auta na Svatý kopeček u Mikulova nesmí. Dokonce i když dělníci opravovali církevní stavby na jeho vrcholu, část materiálu nosili nahoru pěšky.

Ke svatebčanům ale byli ochránci přírody vždy benevolentní. Ostatně romantičtější místo pro obřad snad v kraji ani najít nejde. Právě tady se odehrávala třeba také dvojitá svatba ve filmu s vinařskou tematikou Bobule 2.

Kdo však na obřad na místě s překrásným výhledem pomýšlí v letošním roce, měl by místo svatebních lodiček investovat do pořádných tenisek.

Správa chráněné krajinné oblasti Pálava, která uděluje výjimky pro vjezd na kopeček autem, přitvrdí. S podmínkami, jaké s povolením souvisí nyní, si totiž lidé příliš hlavu nelámou.

„V loňském roce svatebních obřadů opět přibylo a s většinou z nich byla spojena žádost o povolení vjezdu,“ říká Jiří Matuška ze Správy CHKO Pálava. Jakmile však svatebčané souhlas získali, přestala je ochrana přírody zajímat.

„Například vyrazili na Svatý kopeček autem několik dní před povoleným termínem, a to pouze kvůli zjištění, jak se na kopec vlastně dá vyjet. Jindy se zase automobil až sedmkrát nahoru a dolů otočil, aby vyvezl většinu pozvaných, přestože povolení bylo vydáno pouze na jednu cestu pro nevěstu s ženichem,“ poukazuje na prohřešky návštěvníků.

Trávníky s pryskyřníkem jsou zcela zdupané

Každý otisk pneumatik přitom dává zabrat tomu, o co ochránci přírody na Svatém kopečku pečují. Na jeho svazích roste druhově pestrá skalní step s mnoha chráněnými rostlinami. Když se k autům připočítají davy lidí i cyklistů, je to pro destinaci, která je přírodní rezervací a od letoška i národní kulturní památkou, pohroma.

Výsledek je patrný na první pohled. „Tam, kde před deseti lety rostl trávník, je dnes na skálu sešlapaný povrch,“ potvrzuje šéf Správy CHKO Pálava Jiří Kmet. Kolem kaple svatého Šebestiána podle něj rok od roku více degraduje stepní porost, jenž je jedním z důvodů, proč má Svatý kopeček status přírodní rezervace.

Omezení vjezdu aut je tak prvním krokem, jak situaci zlepšit. „Těch několik desítek aut svatebčanů za rok by samo o sobě nepředstavovalo takový problém. Ale v kombinaci s velkým počtem turistů zapříčiňují ústup původní stepní vegetace,“ podotýká Kmet.

Na křížové cestě, která je nejfrekventovanější trasou na Svatý kopeček, loni čidlo sčítající kolemjdoucí zaznamenalo na 130 tisíc unikátních návštěvníků.

„Pokud srovnáme, jak byl Mikulov navštěvován před deseti lety, vyjde na Svatý kopeček zhruba dvojnásobek lidí než tehdy. A tomu odpovídá i stav vegetace na vrcholové plošině,“ vysvětluje šéf mikulovských ochránců přírody Kmet. Dřív na vrcholku kopce rostly pěkné trávníky s pryskyřníkem illyrským. Ty jsou dnes úplně zdupané.

Poplatek za svatbu se zvýšil na 15 tisíc

Od loňského roku mají ochránci přírody na vrcholu kopečku pět párů monitorovacích plošin. Srovnávají plochy, které jsou stále pod atakem turistů, a jiné, jež oplotili klecí a vyhradili je k regeneraci. „Už nyní je vidět obrovský rozdíl. Je neuvěřitelné, jak se trávník dokáže zvetit, pokud sešlap vyloučíme,“ podotýká Kmet.

Znemožnit přístup na kopeček pěším návštěvníkům je přirozeně nemožné. Krokem ke zlepšení situace je tak alespoň omezení počtu aut. A možná i svateb. K tomu ostatně přispěla také mikulovská radnice, která od letošního roku za svatební obřad na tomto místě stanovila poplatek ve výši závratných 15 tisíc korun.

Auta trápí ochránce přírody napříč všemi chráněnými územími. Své o tom vědí třeba i v národním parku Podyjí.

„Daleko větší problém máme s nelegálními vjezdy do národního parku u jiných návštěvníků než u svatebčanů,“ potvrzuje mluvčí národního parku David Grossmann.

Takoví řidiči můžou dát přírodě pořádnou ránu, třebaže mají pocit, že jedním průjezdem nic nezkazí. „Když vjedou do první zóny, plaší chráněná zvířata. Nebo v lokalitě, kde je velká migrace hadů, mohou přejíždět vzácné hady,“ podotýká.