Studenti vymysleli plážovou lednici nebo kočárek poháněný sluncem

  17:08aktualizováno  17:08
Solární panely na střechách, u pouličního osvětlení nebo semaforů byly pro studenty Vysokého učení technického v Brně už nuda. Vymysleli tak třeba sluncem dobíjenou plážovou lednici nebo variace na solární nabíječky telefonů.

Student Lukáš Šimala z VUT navrhl dětský kočárek se solárními panely na střeše, který by energii využíval pro pohon kol. | foto: Vysoké učení technické

Zvláštní díla vznikala na kurzu průmyslového designu. Lednici na pláž navrhl student Marek Vávra, vejde se do ní až osm půllitrových plechovek piva.

„Panel v zadní části je možné díky madlu jednoduše nastavit do polohy, při které lednici maximálně zastiňuje a chrání před přímým sluncem. Zároveň získává co největší množství slunečních paprsků pro svůj pohon,“ vysvětlil Vávra. S jeho lednicí by uživatelé mohli vyrazit na pláž či na zahradu.

Jeho kolega Lukáš Šimala navrhl dětský kočárek s panely na střeše, který by energii využíval pro pohon kol.

„Energie se ukládá v akumulátoru v zadní části kočárku. V tomto prostoru může být umístěno elektronické zařízení v průběhu nabíjení. Pohon zadních kol se aktivuje v případě pohybu směrem do kopce. To sníží sílu, kterou musí člověk vyvinout, aby s kočárkem kopec vyjel,“ představil svůj návrh Šimala.

Kapuce, která slouží jako nabíječka

Pokud kočárek zrovna jede po rovince, může rodič využít energii k nabíjení telefonu či tabletu. Mezi studenty bylo toto téma vůbec nejčastější. A nabíječku dokázali zakomponovat do nezvyklých produktů.

Fotogalerie

Například Kateřina Vejrostová navrhla pouzdro, které je složené z pěti solárních panelů. Ty jsou nastavitelné tak, aby mohly svou plochu využít k co největšímu pohlcování světla a přímo tak tablet zásobovat energií. Podle Vejrostové by lidé mohli pouzdro využít třeba při výletech do přírody, ale i v městských parcích.

Na výrobu obalu použila dřevo, filc a magnetické tyčinky. „Panely jsou trojúhelníkovité. Díky tomu je možné tablet nastavit do více než pěti poloh,“ dodala autorka.

Další z návštěvníků kurzu Tomáš Vevera schoval nabíječku do kapuce mikiny. Tu vyrobil z lehké textilie a ohýbatelných solárních panelů.

„Odnímatelná kapuce je připevněna k tričku pomocí zipu. Šňůra kapuce je nahrazena kabelem s micro USB výstupem. Po odepnutí může kapuce sloužit jako částečná ochrana chytrého telefonu či tabletu před slunečními paprsky a teplem, které by mohlo zařízení poškodit. Funkce nabíječky v tomto případě samozřejmě zůstává,“ představil svůj návrh Vevera.

Příštím tématem bude nahrazení plastů

Návrhy vznikly v jarním semestru na fakultě strojního inženýrství v ateliéru průmyslového designu. Studenti v něm pod vedením Anny Vávrové dbali i na to, aby technologie nebyla pouze přídavkem k výrobku, ale jeho nedílnou součástí, která nevyčnívá.

„Studenti často zpracovávají zadání konkrétních firem – ať už se jedná o konceptuální návrhy, nebo technologicky propracovaná řešení. Tentokrát spolupracovali s Aliancí pro energetickou soběstačnost, která se zabývá obnovitelnými zdroji,“ doplnila mluvčí Vysokého učení technického (VUT) Radana Kolčavová.

Kurz bude na VUT pokračovat. V podzimním semestru se studenti zamyslí nad užíváním plastů a jejich nahrazováním ekologičtějšími materiály.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Další z rubriky

Romantika i mráz. V maringotkách v centru Brna bydlí odvážlivci celý rok

Studentka Tereza s přítelem bydlí v maringotce poblíž brněnského výstaviště už...

Samostatnost, romantika, ale i netěsnící dveře a teploty pod bodem mrazu. S tím vším musí počítat obyvatelé maringotek,...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

Najdete na iDNES.cz