Strážníci v Brně zabavili rudé prapory zakázaných mladých komunistů

  7:50aktualizováno  18:05
Tři rudé prapory se srpem, kladivem a nápisem Komunistický svaz mládeže zabavili strážníci prvomájovým demonstrantům na Moravském náměstí v Brně. Soud nedávno hnutí zakázal, proto jej není možné takto propagovat, zdůvodnili zásah. V Praze v podobném případě policisté nezasáhli.

Strážníci prapory KSM zabavili. (1. května 2008) - Komunisté demonstrovali na brněnském Moravském náměstí. Vlajky s logem zakázaného Komunistického svazu mládeže jim strážníci zabavili. | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

"Tři velké vlajky a množství samolepek propagujících zakázaný Komunistický svaz mládeže jsme zabavili z důvodu porušení zákona. Případ bude řešit přestupková komise, které jsme vlajky předali," řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková.

Podle ní proběhlo zabavení praporů poklidně, příznivci mladých komunistů nekladli odpor a nechali se legitimovat. Příznivci radikální levice protestovali alespoň slovně, zabavení symbolů pokládají za křivdu a nespravedlnost.

"Není trestné chodit s nápisem Komunistický svaz mládeže nebo se srpem a kladivem. Jedině kdybych na tom praporu měl napsáno, že usiluji o celospolečenské vlastnictví výrobních prostředků, tak by to byl nelegální prapor," řekl člen vedení organizace David Pazdera. Sám nosil jeden z praporů, proto se bude zodpovídat z přestupku.

Oslavy na Moravském náměstí se zúčastnilo několik stovek lidí, většina z nich v důchodovém věku. Řečníci odmítli umístění amerických radarových základen v Evropě a kritizovali sociální politiku vlády.

Proti příznivcům levice zde protestovala asi desetičlenná skupinka mládeže, která upozorňovala na zločiny komunismu. Na tričkách měli napsaná jména obětí politických procesů.

V Praze se mladí komunisté sešli také, policie proti nim ale nezasáhla. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek řekl, že komunistická akce na pražském Výstavišti se konala na pronajatém a přesně vymezeném prostoru a nešlo tudíž o veřejnou propagaci zakázaného svazu.

"Situace by se samozřejmě změnila, kdyby lidé s takovým transparentem vyrazili do ulic," řekl Bernášek.

V podvečer oznámil, že vše bylo v pořádku. "V současné chvíli je hotovo vyhodnocení dokumentace a právní rozbor, ze kterého je zřejmé, že vyvěšením praporu nebyla naplněna skutková podstata žádného trestného činu ani přestupku."

Slaví i odboráři a ČSSD, zatím v klidu
Ostatní srazy v Brně proběhly v klidu. Brněnští odboráři se již tradičně sešli na hradě Špilberku pod názvem akce Práce má svůj svátek.

"Je to taková veselice. Vystoupili Renegáti a Maxim Turbulenc,“ uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Na hradě se slavilo od jedné odpoledne do šesti do večera.

Příznivci ČSSD První máj strávili na oslavách na brněnské přehradě.

. KOMUNISTICKÝ SVAZ MLÁDEŽE

Komunistický svaz mládeže rozpustilo ministerstvo vnitra v říjnu 2006, jeho rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze.

Důvodem byl program, v němž svaz například uváděl, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.

V rozhodnutí o rozpuštění KSM soud uvedl, že sdružení vyvíjí činnost, jejímž cílem je porušovat ústavu a zákony. Text byl podle ministerstva neslučitelný se základními demokratickými principy. Svaz přesto pokračuje v činnosti. Nedávno měl sjezd a proti zrušení se brání kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Další z rubriky

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Milicionáři a členové SNB řádili před 50 lety v Brně jako komanda nacistů

21. srpna 1969 se postavili policejní složky, milicionáři i armáda v Brně proti...

Byl to den, kdy Češi v ulicích válčili sami proti sobě. 21. srpen 1969 je sice ve stínu událostí z předešlého roku, na...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz