Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek).

Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Starostovi Hustopečí hrozí soud kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám

  • 1
O desítky milionů korun by kvůli arbitráži mohly přijít břeclavské Vodovody a kanalizace. Na vině jsou údajně nevýhodné obchodní smlouvy podepsané starostou Hustopečí Lubošem Kuchynkou. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku jej nedávno obvinila policie.

Viní jej z toho, že jako někdejší předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací (VaK) uzavřel před lety nevýhodné obchodní smlouvy na 40 milionů korun. Ty měly neúměrně zatížit majetek společnosti.

Údajně nevýhodné smlouvy se týkaly obřího projektu výstavby čistíren odpadních vod na Břeclavsku za astronomických 1,5 miliardy korun. Spolu s Kuchynkou čelí stejnému obvinění i bývalá místopředsedkyně představenstva VaKu Pavlína Vlková. Oba ale jakákoli obvinění rozhodně odmítají.

"S trestním stíháním nesouhlasíme. Společnosti jsme žádnou škodu nezpůsobili," hájí se oba někdejší vysoce postavení členové představenstva. Hustopečský starosta už také podal stížnost na postup policie.

V arbitráži jde o desítky milionů

Ve hře jsou ale nyní desítky milionů korun. O ty by mohl VaK v právě probíhající arbitráži přijít. "Pokud společnost, která se teď domáhá takzvaného kurzového rozdílu v řádech desítek milionů korun, u soudu uspěje, bude muset prohrané peníze po částech splácet s největší pravděpodobností právě břeclavský VaK," myslí si jeho současný předseda představenstva Jaroslav Parolek.

Zhotovitelská firma, která zakázku tehdy vysoutěžila, podepsala smlouvu v kurzu 28,50 korun za euro. "A teď si nárokuje milionový rozdíl, který postupně způsobil pád kurzu eura," vysvětluje Jaroslav Parolek.

Že by desítky milionů korun museli nakonec uhradit rozhodnutím soudu právě Kuchynka s Vlkovou, jejichž podpisy pod smlouvou figurují, však Parolek považuje za velmi málo pravděpodobné. Z právního rozboru podpisu smlouvy totiž vyplývá, že rozhodovalo představenstvo společnosti.

Spis tohoto trestního stíhání v těchto dnech už leží na stole státního zástupce v Břeclavi a podle Kuchynky i Vlkové nemá nic společného s šetřením korupce v souvislosti s výstavbou čističek před pěti lety.

"Souvisí výhradně s údajně bezdůvodným uzavřením smluv, nikoli s korupcí," ohradila se proti tomu někdejší místopředsedkyně představenstva VaKu.

Kdo za trestním oznámením stojí, ani jeden ze dvou hlavních protagonistů nemá nejmenší tušení. "Podání bylo anonymní," připomněl obviněný hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Podle pozorovatelů kauzy by však za tím mohla být i Kuchynkova nedávná nominace do senátu.

Ať však soud rozhodne jakkoli, lidé z Břeclavska se bát nemusejí. Do ceny vodného a stočného se případná sankce promítnout nesmí.