Zemanův stav musí vyhodnotit znalec onkologie, rozhodl brněnský soud

  12:43aktualizováno  14:50
Kvůli nutnosti vypracování zdravotnického posudku odročil Městský soud v Brně projednávání žaloby prezidenta Miloše Zemana na bývalého radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka. Ten před dvěma lety před volbami napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

Hrad tvrzení odmítl a Bartíka z hnutí Žít Brno zažaloval kvůli ochraně osobnosti. Žádá omluvu a pět milionů korun. Podal i trestní oznámení, které policie už dříve odložila.

Fotogalerie

Soudce Radek Malenovský projednal se stranami možnost smíru ještě před přednesením žaloby. Z rozpravy vyplynulo, že kdyby žalobce upustil od peněžní satisfakce a přijal omluvu, strana žalovaného by to zvážila.

Zemanův advokát Marek Nespala v přestávce vyjednal s Hradem snížení požadavku z pěti milionů na čtyři miliony pouze pro případ smíru. „Kvůli závažnosti případu, protože jde o extrémní zásah do ochrany osobnosti, samotná omluva nestačí. Podle našeho názoru je pan Bartík recidivista v oblasti fake news,“ prohlásil Nespala.

Pro Bartíka však taková podoba smíru byla nepřijatelná. Omluvil se za formu, jakou své tvrzení zveřejnil, dodal ale, že za samotnou informací si stojí.

„Uvědomuju si, že forma nebyla z hlediska důstojnosti a lidskosti zcela v pořádku, mrzí mě to a omlouvám se. Nikoliv však za informaci samotnou,“ uvedl Bartík.

Podle Nespaly je to sice vstřícný krok, ve věci ale nejde o formu, nýbrž o obsah. Informaci označil za lživou a dehonestující.

Nespala novinářům ještě před začátkem soudu řekl, že „věštba“ mluvila o tom, že měl prezident Miloš Zeman zemřít do tří až sedmi měsíců, což se nestalo. Proto předpokládá, že Bartík za tvrzení, u kterého neuvedl zdroj, dostane trest. Případná vysouzená částka by podle Nespaly posloužila na dobročinné účely.

Po provedení listinných důkazů, především textů a záznamů z médií, odročil soudce případ na neurčito. Chce ustanovit znalce z oboru onkologie, který by vypracoval zdravotní posudek, zda Miloš Zeman skutečně trpěl či trpí rakovinou, či nikoliv.

„Pokud má pan Zeman čisté svědomí, neměl by mít problém předstoupit před lékaře a podrobit se vyšetření. Pak je ten závěr okamžitě jasný. Pokud ale svědomí čisté nemá, vyšetření odmítne a proč asi,“ podotkl Bartík.

Soud obdržel žalobu v listopadu 2017. Věc ale na žádost Hradu přerušil, dokud se nevyřeší trestní oznámení pro podezření z pomluvy. To ale policie loni v prosinci odložila.

Bartík vybírá peníze na milionový spor se Zemanem. Tvrdil, že má rakovinu

Prezidentská kancelář si na to neúspěšně stěžovala u dozorujícího státního zástupce. Na prezidentův podnět podal proti rozhodnutí státního zástupce stížnost k Nejvyššímu soudu bývalý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Nejvyšší soud ale stížnost zamítl jako nepřípustnou.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Tehdy to zdůvodnil tím, že mají lidé právo vědět, jak na tom Zeman je.

Později informace z internetu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu na Zemana i na svoji osobu. Zeman byl v té době prezidentem a ve volbách obhajoval mandát.

Autoři: ,

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Další z rubriky

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Olympia slaví dvacet let. Teď cílíme na gastronomii, říká ředitel Pazour

Jan Pazour šéfuje od roku 2011 brněnské Olympii za provozovatelskou firmu ECE...

Už dvě dekády chodí zákazníci za nákupy i zábavou do obřího obchodního centra Olympia. Od otevření se drží na špici...

Tetuje šest let, dostal se až do New Yorku a klienty má na dva roky dopředu

Třicetiletý Igor Mitrenga tetuje necelých šest let, ale už uspěl ve světě....

Deset let kreslil graffiti po zdech, než si uvědomil, že jeho tvorba brzy opadá nebo ji někdo přemaluje. Třicetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz