Chybějící návštěvníky vynahrazuje šimpanzům ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo...

Chybějící návštěvníky vynahrazuje šimpanzům ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo Brno vzájemné pozorování na plátně, na němž běží internetový přenos. | foto: Simona Jiřičková, Safari Park Dvůr Králové

Šimpanzi ze dvou zoo se pozorují přes internet, chlubí se třeba krmením

  • 9
Kouzlo internetového přenosu poznávají šimpanzi v zoologických zahradách v Brně a Dvoře Králové nad Labem. Vzájemná interakce na dálku jim pomáhá zahnat nudu v době, kdy se kvůli opatřením proti šíření koronaviru nemohou rozptýlit obvyklým pozorováním návštěvníků.

„Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět, který je vlastně moderním enrichmentem,“ zmiňuje ředitel Zoo Brno Martin Hovorka termín pro obohacení a zpestření života tvorů chovaných v zajetí.

S nápadem propojit dvě šimpanzí skupiny živým streamovým přenosem přišli Pavel Cupák a Petr Vídeňský. Nejprve lidoopům promítli děti z mateřské školy, poté už se začali šimpanzi na velkých plátnech před výběhem pozorovat navzájem. 

„Pavla inspirovaly zprávy z televize, že některá zvířata v zoo se v této době mohou občas nudit a napadlo ho jim chybějící návštěvníky alespoň částečně nahradit,“ přibližuje Vídeňský. „Na zajištění přenosu využíváme techniku, která nám jinak slouží pro pořádání kulturních akcí,“ doplňuje Cupák. S projektem pomáhají společnosti Circus Brothers a AV Technika.

Podle prvotního pozorování šimpanzi novou zábavu oceňují. „Už ukázali řadu pozoruhodných projevů. Oblíbený se přenos stal zejména pro samici M, která si často najde chvilku, aby neznámé sousedy zkontrolovala,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart ze Safari Parku Dvůr Králové.

Účastníci experimentu se podle ní snaží dívat za plátno, aby zjistili, co se jim vlastně před očima odehrává. Někdy se také snaží nové tváře kontaktovat. „Někteří jedinci k projekci přinášejí ukázat krmení, snad aby se pochlubili,“ líčí Linhart.

Přenos postupem času omrzí

Vítaný rozruch způsobilo vysílání také v Brně. „Naši šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každý nový podnět je samozřejmě zaujme. Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice,“ odhaluje chovatelka šimpanzů ve zdejší zoo Mariana Hubíková.

Zprostředkování kontaktu zvířat na dálku je přinejmenším v Česku ojedinělé. Jak dlouho potrvá, zatím není rozhodnuto. Může to být týden, dva nebo i déle podle toho, jak dlouho bude šimpanze nová atrakce bavit.

„Co se opakuje, ztrácí atraktivitu. Živý přenos proto záhy nahradíme zase něčím, s čím si šimpanzi budou muset trochu lámat hlavu. A tak stále dokola. Je to hra, která oběma stranám přináší radost,“ oznamuje zooložka Linhart ze Dvora Králové.

Až se lidoopům vzájemné pozorování omrzí, připraví jim jejich chovatelé jinou zábavu v podobě schovávání potravy na nejrůznější místa expozice nebo jejího krájení na malé kousky, aby šimpanzi trávili konzumací co nejvíc času jako v přírodě. Další formou enrichmentu jsou různé hračky nebo hlavolamy.

Mezitím se pozorováním obou skupin šimpanzů mohou potěšit také zájemci u svých počítačů každý den od 8 do 16 hodin, a to zde.