Do Dušiček zbývá ještě týden, na hřbitovech už začíná být rušno

  12:36aktualizováno  12:36
Zapálit svíčku za zesnulé se v příštích dnech na jižní Moravě vydají desítky tisíc lidí. Ačkoliv by Dušičky měly být především vyjádřením úcty k mrtvým, cestování k hrobům blízkých každoročně přináší i nepříjemnosti s dopravou nebo krádežemi.
Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek).

Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Zloději nejčastěji kradou auta na velkých parkovištích u hřbitovů nebo rozbíjejí okénka a vybírají z vozů cennosti. Mnohdy je lákají tašky viditelně umístěné na sedadlech. Berou ale například i kabelky, které si návštěvníci hřbitova odloží na okraji hrobu a přestanou si je hlídat," popisuje krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Brněnští policisté do terénu vyšlou speciální hlídky, které by měly střežit hřbitovy a hlavně přilehlá parkoviště. Zároveň budou policisté řídit dopravu u brněnského Ústředního hřbitova, největšího v Česku, kde očekávají největší nápor.

Tramvaje pojedou častěji, cestování bude bez objížděk

Hladké přepravě Brnem vyjde vstříc i Dopravní podnik města Brna. "Očekáváme zvýšenou poptávku po dopravě směrem k Ústřednímu hřbitovu, proto od neděle do 2. listopadu posílíme spoje linek číslo 2 a 5," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová.

V neděli přibudou od 8:30 do 18 hodin posilové spoje na linku 2 a na linku 5 Dopravní podnik vypraví větší soupravy.

V následujících pracovních dnech pak bude linka 5 jezdit od 8:30 do 18 hodin dvakrát častěji než obvykle. "V důsledku tohoto opatření se změní i garantované časy odjezdů nízkopodlažních vozidel oproti běžnému jízdnímu řádu," upozornila Škrancová.

"Řidiči musejí tento víkend i další týden v centru počítat s celkově zvýšeným provozem a mírným zdržením, ale větší komplikace by snad nastat neměly," míní mluvčí policie Vedrová.

Její odhad potvrzuje i František Šenk z brněnské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. "Ti, co pojedou autem, by se v Jihomoravském kraji neměli setkat s žádnými výraznými silničními komplikacemi a zdrženími. Uzavírky na některých silnicích jsou, ale ve valné většině případů jde o uzavírky jednoho pruhu nebo o semafory, nikde nejsou objížďky," uvedl.

Hřbitovy ohlídají strážníci i policisté v civilu

V pohotovosti jsou kvůli návalům tisíců lidí na hřbitovech i strážníci. V Hodoníně budou hroby i parkoviště před hřbitovem následujících devět dnů po celou otvírací dobu kontrolovat hlídky městské policie.

"Vloni jsme díky hlídkování nezaznamenali žádný případ vykradení auta ani krádeže dušičkové výzdoby z hrobů," řekl šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

V Břeclavi se na největší nápor kvůli Dušičkám chystají až od 31. října. Zajíždět na hřbitovy pak budou několikrát denně do 4. listopadu. "Počet strážníků nám neumožňuje vyčlenit hlídky pouze na hlídání hřbitovů," vysvětlil jejich břeclavský mluvčí Zdeněk Novák.

Kromě hřbitova v Bratislavské ulici a městského hřbitova musí totiž ohlídat případné okrádání návštěvníků či kradení dušičkové výzdoby i v místní části Poštorná a ve Staré Břeclavi.

Do terénu vyrazí také kriminalisté v civilu. "Dušičkovému týdnu výkon naší služby rozhodně přizpůsobíme," naznačila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová, že se mezi hroby budou pohybovat strážci zákona "v utajení".

Delší otvírací doby

Náporu návštěvníků se přizpůsobí i správci hřbitovů v kraji. Ty brněnské jsou od pátku až do 4. listopadu otevřeny denně od 7 do 19 hodin, od dalšího dne už se otevírací doba o dvě hodiny zkrátí. Dušičkovému provozu se přizpůsobí také Centrální hřbitov ve Znojmě, druhém největším krajském městě.

"Provozní doba je tady od sedmi ráno do sedmnácti hodin, ovšem v době Dušiček neoficiálně zavíráme bránu v osmnáct hodin i později," upřesnil zaměstnanec hřbitova Karel Jelen. Na zbylých osmi znojemských hřbitovech je nepřetržitý provoz, a návštěvníky tak nic neomezuje.

Provozní doba se prodlužuje také v Břeclavi. "Od soboty až do Památky zesnulých mohou lidé přicházet již od šesti hodin. Brány hřbitovů se pak zavřou ve 21 hodin," upřesnila Klára Pyskatá z břeclavské správy hřbitovů.

Dokonce do 22 hodin budou lidé moci zapalovat svíčky za své zesnulé a přinášet dušičkovou výzdobu na hřbitov v Hodoníně. "Od pondělí 5. listopadu bude už ale otevírací doba pouze od 7 do 17 hodin," uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Najdete na iDNES.cz