Nález v kostele - prapor a přilba. | foto: Pavla Komárková, MF DNES

Při opravě kostela objevili starodávné prapory

Měla to být jen běžná výměna dlažby v boskovickém kostele svatého Jakuba. Díky ní ale dělníci objevili hrobku, o které nikdo neměl ani tušení. A v ní nečekané "poklady". Odborníci je nyní ošetřují tak, aby je lidé mohli už brzy spatřit na vlastní oči.

"Bylo jasné, že v kostele je jedna hrobka, která sloužila k ukládání potomků rodů, které ve městě panovaly, podobně, jako to bylo i jinde. Když se ale prováděla výměna dlažby a oprava krytu hrobky, zjistilo se, že namísto jedné jsou v kostele hned dvě samostatné hrobky a každá má svůj vlastní vchod," vysvětluje boskovická archeoložka Zuzana Pančíková.

V kostela je další hrobka

K dělníkům se proto přidali pracovníci Národního památkového ústavu i zaměstnanci zdejšího muzea. A pustili se do průzkumu.

"Uvnitř jsme objevili rakev s větším množstvím pozůstatků. Patřily zřejmě potomkům zdejšího rodu Morkovských ze Zástřizl, kteří zde panovali od roku 1567 do roku 1691, kdy jejich rod vymřel. Jejich náhrobky jsou uloženy v presbitáři kostela, teď se našly i kosterní pozůstatky," vysvětlila archeoložka.

Nález v kostele - prapor a přilba.Nález v kostele - prapor a přilba.Nález v kostele - prapor a přilba.

Kosterní pozůstatky podle ní ale původně ležely jinde - v dominikánském klášteře. Ten byl ale zrušen a přestavěn na zámek a zřejmě proto se ostatky ocitly později v kostele.

Objevili vzácný prapor tamních pánů

Kostry ale nebyly největším překvapením. Vedle rakve se totiž našly také dva prapory a železná přilba.

"Vše je tři sta až čtyři sta let staré a jde o opravdu vzácný nález, podobné nálezy lze u nás spočítat na prstech jedné ruky," ujistila archeoložka.

Hodnotu raritního objevu navíc podtrhuje stav vzácných předmětů - hlavně jednoho z praporů. I po více než třech stoletích a navzdory tomu, že prapory ležely v podzemí ve velmi vlhkém prostředí, je totiž stále zřetelně vidět, co znázorňuje.

"Na jednom z praporů se nám zachovala malba, jde totiž o celoplošnou oboustrannou malba na hedvábí znázorňující erb rodu Zástřizlů - helmu, přikrývadla a pštrosí pera. Bohužel druhá tkanina se téměř rozpadla, viditelné jsou jen fragmenty nějakých ornamentů," popsala Pančíková.

Odkud pochází stará helma?

"Vzácný je ale také nález přilby s hřebenem, kterou jsme poslali na konzervaci do brněnského ústavu chemie, zde projde rentgenem a analýzami, které by měly objasnit její původ. Stále totiž není jasné, jak se helma do hrobky dostala," dodala archeoložka.

Nález z kostela - přilba s hřebínkem.

K objasnění původu tak bude třeba dalšího pátrání. Hrobka ležela dlouhá desetiletí netknutě. I když podle záznamů se naposledy otevírala před méně než sto lety, v roce 1912. Podrobné zápisy o akci i o tom, co se našlo, ale chybí.

Nejen helmu ale ošetří, do rukou odborníků už boskovičtí odeslali i oba prapory. Zachovalejší z nich totiž chtějí ve speciální schránce vystavit v místním muzeu.

Prapory uvidí lidé asi až na jaře

"Odeslali jsme je na konzervaci do Prahy, chceme, aby se zachovaly v reálném stavu a aby nepokračovala jejich destrukce. Vrátit by se měly na konci roku, pak ten úplnější vystavíme, totéž plánujeme i s helmou, i když ta se vrátí zřejmě až na jaře příštího roku," dodává Pančíková.

K záchranné akci nakonec pomohlo, že přispěl stát. Muzeum Boskovicka totiž získalo dotaci ministerstva kultury z programu na preventivní ochranu před nepříznivými vlivy prostředí.

Na konzervaci praporů z kostela svatého Jakuba staršího poslalo dotaci 42 tisíc korun, stejnou částkou přispělo i samotné muzeum, které patří městu.

"Pokud se podaří sehnat další peníze, rádi bychom do budoucna vytvořili také repliku praporu," plánovala archeoložka.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit