Přehrada vydrží čistá pět let, možná déle, naznačil on-line šéf Povodí Moravy

  19:36aktualizováno  13. května 14:57
O Brněnské přehradě, ale i nádržích a řekách v Povodí Moravy se se čtenáři iDNES.cz bavil jeho generální ředitel Miroslav Duda. "Povodí Moravy se na nádrže s pitnou vodou dívá jako na zásadní potřebu k životu na naší planetě," upozornil mimo jiné v on-line rozhovoru.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mezi prvními padla otázka týkající se rizik spojených s vypouštěním Brněnské přehrady.

"Z hlediska vodohospodářského žádná mně známá. Riziko ale například spatřuji v pohybu osob na obnažených březích, kde může dojít k poranění od předmětů, které byly ukryty pod hladinou, eventuálně například z nálezů munice z válečného období," odpověděl Miroslav Duda.

on-line rozhovor

Odpovědi generálního ředitele Povodí Moravy Miroslava Dudy čtěte - ZDE.

"Máte nějaký vliv na to, aby obce nad Brněnskou přehradou neznečišťovaly řeku nad nádrží?" ptal se například čtenář podepsaný jako Vysočina. "Nepřímý, ale máme," reagoval ředitel Povodí Moravy.

"Provádíme průběžně monitoring přitékajících vod a na základě něho upozorňujeme příslušné orgány na případný problém," doplnil Duda.

Rybáře Martina zase zajímaly ryby v nádrži u brněnské Bystrce. "Detailní skladbu nové rybí obsádky neznám, ale mělo by jít o převahu dravé ryby, která ‚nerozrývá‘ dno, tím pádem neuvolňuje dusík a fosfor, který je základní živinou pro rozmnožování sinic. Jestli některé ryby odlovené z přehrady budou směřovat i do Svratky, nevím," informoval Duda.

Zásadní otázku položil Ondra, který se "generálního" zeptal: "Dobrý den, na jak dlouho si myslíte, že pomůže vyčištění přehrady od sinic?" "Lepší situace bude trvat minimálně pět let. Celkově je projekt postaven tak, aby to trvalo mnohem déle..." naznačil host iDNES.cz.

"Sinice jsou i v balené vodě"

Povodí Moravy spravuje čtyřmiliardový majetek státu, stanovuje záplavová území a staví hráze. A bude také ze dna brněnské nádrže sbírat mušle, které by jinak na suchu zahynuly.

"Největší omyl, když se mluví o Brněnské přehradě, je hovořit o boji se sinicemi. Sinice tady jsou už čtyři miliardy let a další miliardy let tady budou. Jsou i v balené vodě, jen je tam tak jedna na litr. Nedá se s nimi bojovat, jen jim zamezit v tom, aby se rozmnožovaly nad únosnou míru," říká Miroslav Duda k projektu čištění.

Host on-line iDNES.cz, generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda

Hladina Brněnské přehrady má v červenci klesnout na historické minimum, deset metrů pod obvyklou letní hodnotu. Na přehradě vyrostou "aerační" věže, bude se vápnit, odtěžovat bahno a místo kaprů se budou vysazovat štiky. - čtěte také Přehradu rekordně upustí, ohňostroje se v ní ale ještě odrážet budou

Brněnská přehrada je však jen zlomkem toho, co mají lidé z Povodí Moravy v popisu práce. Za hranicí Jihomoravského kraje chystají čištění dalších přehrad v Luhačovicích a v Plumlově, kde se bude odtěžovat bahno plné dusíku a fosforu.

"Zač nás starostové nemají rádi"

Navrhují také protipovodňová opatření, stavějí hráze, které si prosadí vesnice v záplavových oblastech, a rozhodují i o tom, co se tam postaví.

"V těchto oblastech někdy vydáváme i úplné stavební uzávěry, za což nás občas starostové nemají rádi, protože chtějí samozřejmě ve vesnici další výstavbu. Když ale z modelů vidíme, že by se tam mohla vylít stoletá voda, tak stavební povolení zakážeme vydávat," říká Duda.

Lidé se ho také často ptají, proč se v některých přehradách nesmí koupat.

"Jsou nevodárenské přehrady a vodárenské, kde se z povrchové vody dělá odběr pro pitnou. Proto se tam koupat nesmí," vysvětluje ředitel podniku, který má na starost čtyři velké řeky s přítoky - Bečvu, Dyji, Moravu a Svratku. Spravuje téměř čtyři tisíce kilometrů vodních toků, 28 přehrad, 204 jezů, 11 000 kilometrů hrází, 14 malých vodních elektráren a další plavební kanály či rybníky.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Advantage Consulting, s.r.o.
ACCOUNT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz