Fakultní nemocnice Brno

Fakultní nemocnice Brno | foto: Filip Bednář, MAFRA

Nemocnice obnovují běžný provoz, pacienti ale odmítají chodit na kontroly

  • 17
Jihomoravské nemocnice začínají obnovovat běžný provoz, který musely omezit kvůli epidemii koronaviru. Opět provádějí plánované neakutní zákroky a zvou pacienty na běžné kontroly. Někteří se však do ambulancí bojí chodit, aby se nenakazili. Lékaři varují, že zanedbávání kontrol může mít fatální následky.

Už nyní chirurgové operují více prasklých slepých střev, protože pacienti nešli na pohotovost ani s akutními bolestmi břicha. Problémy hlásí nemocnice napříč celým krajem.

Na kontroly se nechce ani onkologickým či diabetickým pacientům, u kterých jsou pravidelné kontroly nezbytné. 

Koronavirus v Česku

Od středečního rána mohou lidé nakupovat také na farmářském trhu na pražském...
Ve středu ráno začali vojáci se stavbou stanů, kde od následujícího dne budou...
Vlaky společnosti RegioJet odstavené na Smíchovském nádraží v Praze. (22. dubna...

„Je to kvůli tomu, že lidé jsou vystresovaní z informací, které se na ně valí. Proto se nám teď často stává, že když voláme pacienty na kontrolu, tak nám řeknou, že jim nic není, jejich stav je stabilizovaný a chtějí recept poslat elektronicky. Ale například v případě diabetiků to nelze dělat donekonečna. Personál jim musí vysvětlovat, že na prohlídku prostě musejí přijít,“ přiblížila mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá, jaké situace nyní personál v souvislosti s koronavirem řeší.

Všem pacientům se snaží vysvětlovat, že v nemocnicích platí bezpečnostní opatření, která minimalizují riziko nákazy koronavirem.

„Přímo u vstupu všem měříme teplotu a řešíme, zda nemají nějaké další příznaky. Pokud nic takového není zjištěno, tak jsou lidé posláni do ambulancí takzvanou čistou zónou, kde jsou všichni zdraví. S nemocnými nebo potenciálně nakaženými by se neměli vůbec potkat. Navíc objednáváme pacienty v delších časových intervalech, aby se v čekárně nezdržovalo najednou moc lidí,“ ubezpečila Veselá.

Případy, kdy lidé odmítají přijít na prohlídky, řeší také personál kyjovské nemocnice. Také tam teprve obnovují běžný provoz.

Do začátku dubna neprováděli neakutní a preventivní vyšetření. Celkově omezili pohyb lidí v areálu na minimum a zavedli přísná opatření, přesto se někteří bojí nákazy.

„Také se setkáváme s případy, kdy pacienti prostě nechtějí přijít na vyšetření. Chtějí, abychom jim poslali recept elektronicky. Pokud nejde o akutní stavy, tak je zatím necháváme, aby si vybrali, zda přijdou osobně, nebo ne. Samozřejmě také ubezpečujeme, že dodržujeme opatření,“ komentoval situaci personál interní a příjmové ambulance v kyjovské nemocnici.

Problémy se ukážou za roky

Lékaři však upozorňují, že odkládání vyšetření může mít fatální následky. „Nádory lidem nepřestaly růst, a pokud bychom zapomněli na jejich screeningy, tak za dva tři roky bude kvůli tomu daleko více mrtvých, než je obětí koronaviru,“ upozornil onkolog a ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

A podobně hovoří i šéf Vojenské nemocnice Brno Martin Stračár. „Teprve se ukáže, kdo z pacientů již s nějakou diagnózou zanedbal vyšetření. Mluvíme tak o čtvrt roce,“ míní Stračár.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Už nyní přitom doktoři v nemocnicích řeší akutní stavy, kterým šlo předejít, pokud by pacienti vyhledali pomoc včas. Například chirurgové ve Fakultní nemocnici Brno operují velké množství případů prasklých slepých střev, a nejsou jediní.

„Také jsme zaznamenali nárůst pacientů, které k nám přivezli na poslední chvíli. Za poslední dobu si vzpomínám asi na pět případů prasklých slepých střev,“ uvedl primář chirurgického oddělení v Úrazové nemocnici Brno Radim Kyzlink.

Tento nelichotivý trend zaznamenali také jihomoravští záchranáři. „V rámci našich výjezdů jsme se oproti našim předchozím zkušenostem setkali s rozvinutými náhlými příhodami břišními, které mohou souviset s odkladem návštěvy lékaře,“ konstatovala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Ráno do „čisté“ ordinace

Doktoři doufají, že se situace časem zklidní. Od začátku května plánují obnovit pravidelné prohlídky pacientů, kteří mají dlouhodobě vysoký tlak či jiné problémy, i praktičtí lékaři. Dosud si zvali jen ty, již měli akutní potíže.

„Už se nám ale hromadí pacienti, které potřebujeme zkontrolovat. Pokud někdo do ordinace musel i během nouzového stavu, tak jsme ho předem ubezpečili, že se nemusí bát. Zpravidla jsme návštěvy plánovali na ráno, kdy jsou čekárna i ordinace čistě vydezinfikované,“ řekl jihomoravský předseda Sdružení praktických lékařů Ivo Procházka.

Neakutní zákroky a vyšetření odložily nemocnice v polovině března na základě doporučení vlády. Praktičtí lékaři začali ordinovat především po telefonu. Od začátku týdne se již vrací k běžnému režimu.