Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Brněnská muzejní noc zve do kasemat i vesmíru, Slavkov ukáže živé sochy

  14:03
Oblíbená událost Brněnská muzejní noc, během níž se v sobotu od 18 hodin do půlnoci otevřou téměř tři desítky muzeí a galerií, se po covidu vrací v tradičním květnovém termínu. Kromě stálých expozic nabídne také netradiční program a zájemci nahlédnou i do běžně nepřístupných míst.

Technické muzeum v Brně návštěvníkům poprvé ukáže nafukovací model reálné lodi Crew Dragon zmenšený na polovinu. Na snímku kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Špilberku se muzejní noc prolne s Italskými dny. Je tomu totiž dvě stě let, kdy byli italští karbonáři, mimo jiné i Silvio Pellico a Pietro Maroncelli, přivezeni do Brna a uvězněni na místním hradě.

„Jsme si vědomi síly odkazu karbonářů, kteří se nebáli bojovat za svobodu své země. Při příležitosti této akce nám Italský kulturní institut zapůjčí i originální italskou kartuš, která se tak po sedmdesáti letech vrátí zpět do Brna pod Pellicovu bustu,“ podotýká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

V sobotu od 18 hodin organizátoři tradičně připravili program v kasematách i na velkém nádvoří Špilberku. O víkendu si zájemci užijí v expozici Žalář národů speciální komentované prohlídky a nechybí ani hudební vystoupení, promítání filmu a divadelní vystoupení k výročí uvěznění Silvia Pellica nebo stánky s italskými pochutinami.

Technické muzeum v Brně zve do vesmíru a poprvé návštěvníkům ukáže nafukovací model reálné lodi Crew Dragon zmenšený na polovinu.

„Přejeme si kosmické lety přiblížit všem zájemcům. Maketu vesmírné lodi Crew Dragon jsme vybrali, aby si každý mohl udělat představu o velikosti této techniky. Zavřít oči, zasnít se a alespoň na chvíli se stát kosmonautem,“ zve kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl. Přilákat má i „výcvik kosmonauta“, jehož součástí je 3D trenažér – takzvaný gyroskop.

Své zahrady i interiéry otevřou vily Tugendhat a Löw-Beer, kde prohlídku doplní degustace vína.

Za hejtmanem a na střešní včelnici

Letošní program doplňují i dvě nové tišnovské lokality, kterými jsou Muzeum města Tišnova a Galerie Josefa Jambora. Další novinku nabídne také Moravská galerie, která návštěvníky pozve do zrekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea se stálou expozicí Art Design Fashion.

Komentované prohlídky chystá rovněž krajský úřad. Začínat budou od 18.15 každých 15 minut v malém foyeru a ukážou třeba pracovnu hejtmana i včelnici na střeše budovy. Na Nové radnici na Dominikánském náměstí se otevře nedávno opravený sál s barokními nástěnnými malbami, kde jednají brněnští radní.

Vedle stálých expozic a aktuálních výstav si můžou lidé vybrat také z pestrého doprovodného programu. Jedná se třeba o rukodělné workshopy v ateliéru Artissimo, kabaretní show v Industře nebo laserovou projekci v Domě umění.

Hojné zastoupení mají i programy pro děti, na něž čeká například workshop výroby vlastních skicářů v Moravské galerii, dinosauří dílnička v Muzeu ve Šlapanicích či napínavá cesta za pokladem ve VIDA! science centru.

Tématem 17. ročníku je mobilita, která odkazuje na čilý pohyb návštěvníků nočním městem. Dopravu mezi jednotlivými muzei a galeriemi zajistí jako obvykle autobusy brněnského dopravního podniku, a to zdarma na zvláštních linkách. Centrální přestupní bod bude na Moravském náměstí.

Vedle hromadné dopravy mohou návštěvníci využít i sdílená kola Nextbike. „Díky slevovému kódu, jehož platnost bude omezena pouze na tento večer, si mohou dopřát až čtyřikrát třicet minut jízdy na kole zdarma,“ upozorňuje vedoucí marketingu a komunikace Moravské galerie Andrea Vojtěchovská.

Vstupné do muzeí a galerií je většinou dobrovolné, nebo jen symbolické. V reakci na válečný konflikt na Ukrajině je snahou organizátorů rozšířit povědomí o této akci i mezi ukrajinskou komunitou. V programové brožuře je proto také sekce v ukrajinštině.

Ve slavkovském parku ustrnou živé sochy

Živé sochy musí nehnutě vydržet i celé hodiny.

Vedle barokních soch v sobotu zkrášlí zámecký park ve Slavkově u Brna i velmi netradiční „díla“. Na Mezinárodní festival živých soch, jenž potrvá od 10 do 18 hodin, dorazí umělci z celého světa – Portugalska, Izraele či Řecka – a představí, co vše dokáže lidské tělo i představivost.

Po zahradě se tak bude promenádovat páv Albín, ozdobou zámku se stane královský pár a nechybí ani pirát. Evropskou špičku, která bez hnutí vydrží celé hodiny, se podařilo přilákat díky uskupení Živé sochy Sinela, jež se tomuto umění řadu let věnuje.

„K vidění bude přes třicet živých soch, které se prostřídají. Horní část parku je určena bodyartu, kde tak vzniknou krásná dočasná díla přímo na modelkách,“ zve mluvčí Slavkova Veronika Slámová. Vstupenku za 150 korun lze koupit přímo na místě. (zab)

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Vírou proti totalitě. Církev vytvářela podzemní hnutí, kněžími byly i ženy

Premium Knižní hit Bílá Voda brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové oživil a spoustě lidem poprvé představil fenomén odporu...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...