Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Masarykova univerzita v Brně získala mučedníka, ještě než vznikla

  5:00
Přesně před devadesáti lety, 28. ledna 1919, schválil parlament zákon o zřízení druhé české univerzity - Masarykovy - v Brně. Už třináct let předtím však měla tato vysoká škola svého mučedníka.

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Při pouličních nepokojích mezi českou a německou částí Brna přišel o život dělník František Pavlík.

František Pavlík

"V roce 1905 vrcholil boj o zřízení druhé české univerzity. Parlament se tomu měl věnovat na podzim. Jenže jak se blížil termín zasedání, narůstalo napětí mezi oběma národnostmi v Brně. Německá strana totiž zásadně odmítala založení české univerzity a žádala zřízení univerzity německé," uvedl ředitel archivu Masarykovy univerzity Jiří Pulec.

A Němci se nehodlali jen tak vzdát. Německá národní rada kvůli tomu svolala na 1. října velký německý národní sjezd. "Tím chtěli dát vládě jasně najevo, že Němci v této věci neustoupí," vysvětlil Pulec.

Jenže Češi byli odhodlaní za založení české univerzity bojovat a na stejný den svolala česká Národní rada do Brna "velké národní shromáždění". Už týden před oběma sjezdy docházelo k šarvátkám.

"V den sjezdu byla dokonce na žádost německé strany povolána vojenská asistence," uvedl Pulec. Německý sjezd, takzvaný Volkstag, se konal v Německém domě na nynějším Moravském náměstí, Češi zasedali v Besedním domě.

V ulicích Brna zasahovalo vojsko

Před oběma budovami demonstrovaly desítky lidí. Vzájemná nevraživost vyvrcholila následující den.

"Kvůli potyčkám muselo být do ulic vysláno vojsko. Při jeho zásahu u Besedního domu byl zabitý český dělník František Pavlík," sdělil Pulec.

Tragédie měla podle něho i jeden pozitivní důsledek. "Čeští i němečtí politici z Moravy byli výbuchem nacionálních záští natolik otřeseni, že podepsali dohodu o česko-německém vyrovnání, která vešla do historie pod názvem Moravský pakt. Ale tak kontroverzní otázka, jakou se stalo založení české univerzity v Brně, z toho musela vypadnout," dodal Pulec.

Tím snahy o druhou českou univerzitu neustaly. Trvalo však ještě dalších dlouhých třináct let, než pamětní listina z roku 1919 popřála Masarykově univerzitě, aby "žila, mohutněla a kvetla v ušlechtilém závodění se starší sestrou pražskou".

Chybělo málo a univerzita jmenovala se po Gottwaldovi

Víc než třetinu své devadesátileté existence nesla Masarykova univerzita jiná jména. Třicet let se jmenovala Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, zkráceně UJEP. Jmenovala se také Česká univerzita v Brně. A to měla štěstí, že se o fous vyhnula přejmenování na Univerzitu Klementa Gottwalda.

"Úplně původně padl návrh, aby se univerzita v Brně jmenovala Cyrilometodějská, ten ale nenašel podporu," uvedl ředitel archivu Masarykovy univerzity Jiří Pulec.

Nakonec se parlament při zakládání druhé české univerzity rozhodl, že ocení dlouholetou snahu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka o založení univerzity a pojmenují druhou vysokou školu po něm.

V srpnu roku 1940 se vysoká škola, která byla v té době nedobrovolně zavřená, poprvé z donucení přejmenovala. Stala se z ní Česká univerzita v Brně. "Hned po skončení druhé světové války se automaticky vracela k původnímu názvu Masarykova. Pak se ale začal více používat název Brněnská univerzita. Jenže to nikdy nebylo oficiální," uvedl Pulec.

V létě 1959 pak požádalo vedení školy  ministerstvo školství o udělení názvu Univerzita Klementa Gottwalda. To se ministerstvu příliš nezamlouvalo a s rozhodnutím záměrně otálelo. Nakonec, o rok později, univerzitu přejmenovalo na Jana Evangelisty Purkyně v Brně.

"Jestli se o tento název, který byl nesrovnatelně lepší, než Univerzita Klementa Gottwalda, zasloužilo ministerstvo, nebo někdo z vysoké školy, se dodnes neví," líčí osudy školy Pulec.

K prvnímu pokusu o navrácení Masarykova jména univerzitě došlo v roce 1968. Pro obnovení původního názvu se tehdy vyslovily tři fakulty, potřebnou většinu návrh nezískal jen na pedagogické fakultě. Konečné slovo však měla vědecká rada univerzity. "Ta v červnu 1968 návrh těsnou většinou zamítla," uvedl Pulec.

Boj o obnovu původního jména znovu začal ihned po nástupu nového vedení školy v roce 1990. Rektor Milan Jelínek chtěl, aby v březnu, kdy Masaryk slavil 140. výročí narození, univerzita opět nesla jeho jméno.

Aby se termín stihl, požádal o změnu názvu brněnské univerzity tehdejší prezident Václav Havel. A 27. února 1990 parlament zákon schválil. Oslavy Masarykova výročí tak byly současně oslavou návratu univerzity k původnímu jménu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do menších měst míří velké řetězce, místní obchodníci se cítí ohroženi

V řadě menších jihomoravských měst lidé v poslední době získali, nebo co nevidět dostanou novou možnost nakupování díky...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Semafor od jara brzdí dopravu u Rohlenky, most se přitom neopravuje

Na krajské silnici mezi Brnem a Vyškovem musejí řidiči už čtvrt roku strpět dopravní omezení na mostu u Rohlenky. Na...

V brněnské politice nastává čas pro hokejového bosse, mizí naopak tři radní

Rovných třicet nových tváří zasedne po volbách v brněnském zastupitelstvu. Z končící garnitury pokračuje jen pětadvacet...

Znojmo táhne a navštěvuje ho stále víc lidí, zdražování se neplánuje

Zatímco se jiná města ještě nevzpamatovala z pandemie a s ní spojených restrikcí, Znojmo hlásí i letos úspěšnou sezonu....

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...