Na čečenské vyděrače vzpomenou ve Znojmě dodnes, město ovládli strachem

Seriál   17:00aktualizováno  17:00
Gang vyděračů v devadesátých letech naháněl strach obyvatelům Znojma. Požadovali výpalné v korunách i dolarech po místních podnikatelích. Ve městě si na toto temné období pamatují dodnes. K mafiánským praktikám se vracíme v seriálu MF DNES o kriminálních případech z 90. let.

Obžalovaní (zespodu) Bajram Pireci, Milan Novotný a Petr Kuřitka jdou před soud. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za komunistické éry slovo mafie neznamenalo téměř nic. Po revoluci v roce 1989 se ale situace změnila. V tehdejším Československu se usadilo několik gangů, převážně ze Sovětského svazu.

Jeden z nich řádil i na jižní Moravě - ve Znojmě čečenská skupina vydírala podnikatele.

„Jezdili v BMW a navštěvovali především nevěstince. Majitel jednoho z takových podniků pak sám skončil ve vězení,“ zavzpomínala žena ze Znojma, která si raději přeje zůstat v anonymitě. I po letech je totiž toto téma ve městě pro některé obyvatele citlivé.

„Chránili“ majetek za hotovost i dobré jídlo

Začalo to v roce 1998. Skupina rusky mluvících mužů navštěvovala znojemské restaurace a bary. Jejich tělesné proporce na první pohled napovídaly, že si pánové nejdou popovídat o počasí. Požadovali peníze za ochranu majetku, a to tři sta dolarů a někdy navíc ještě dva tisíce korun nebo kvalitní jídlo pro celou skupinu.

Kriminální případy 90. let

„Chodili jen do podniků s pochybnou pověstí, o kterých se říkalo, že tam obchodují s drogami,“ řekla další z obyvatelek Znojma, která tam žije přes dvacet let.

Vyděrači se s nikým nemazlili. Jednoho diskžokeje ohrožovali nožem a nutili ho hrát dvě hodiny stejnou písničku, aby hosté odešli.

„Když jsem stál u vchodu, začali se tam tlačit nějací cizinci s ruským přízvukem. Jednoho jsem zastavil a mezitím mě druhý odhodil z cesty. S nožem u krku mi řekl, že jestli chci ještě žít, bylo to naposledy,“ vypověděl tenkrát muž, který pracoval v jednom z barů jako vyhazovač.

Na tvrdé jednání byl jako boxer zvyklý, přesto raději z podniku odešel. „Nenechám se přece jen tak oddělat. V baru bych to třeba zvládl, ale za několik dní můžu skončit v parku s uříznutou hlavou nebo v přehradě. A za to mi žádné peníze nestojí,“ svěřil se médiím.

Kde Čečenci skončili, to se už nikdo nedozví

Na dopadení čečenských vyděračů spolupracovali znojemští policisté s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Provedli bleskovou akci, při níž výtržníky zadrželi, když popíjeli pivo na zahrádce baru na Horním náměstí ve Znojmě.

„Byla to celkem rutinní blesková akce. Ani se nestačili podívat a už jsme je měli pod kontrolou. Na své české kamarády si ani nestačili vzpomenout, natož aby je nějak upozornili,“ popsal tehdy zásah policista, který se na zatčení vyděračů podílel.

Redakce se pokoušela zjistit, kde zadržení Čečenci skončili. Jenže to už dohledat nelze, protože digitální policejní archiv v té době neexistoval a spis je skartován.

Psalo se pouze o veřejném soudním procesu Albánce Bajrama Pireciho, jenž vlastnil jeden z pochybných podniků v centru Znojma, který vyděrači navštěvovali. Podle místních se tam kšeftovalo s drogami a Pireci byl s vyděrači spjatý.

„Po Znojmě se tenkrát povídalo, že našli někde mrtvého Ukrajince. Kdo měl rozum, tak se raději nočním klubům vyhýbal,“ zavzpomínala jedna z žen.

Mrtvolu zakopal na zahradě

Hrdelní trestný čin se potvrdil. Tvrdý boj o teritoria mezi lidmi z podsvětí a majiteli nočních klubů vyplul na povrch u Krajského soudu v Brně - ale až v roce 2007.

Kriminalisté v Žeroticích na Znojemsku našli na zahradě jednoho z domů zahrabané tělo Ukrajince Vasila Kalugina. K vraždě se před soudem přiznal tenkrát pětatřicetiletý Milan Novotný. Vypověděl, že se to stalo na podzim roku 2004. Zatímco se Novotný obhajoval tím, že šlo o obranu, státní zástupkyně tvrdila, že se jednalo o vraždu na objednávku.

Proto se na lavici obžalovaných posadili také údajní Novotného kumpáni - Petr Kuřitka a právě Pireci.

„Kalugina jsem zavezl na svoji chalupu v Žeroticích. Chtěl jsem se ho zeptat na některé věci, ale on znenadání vytáhl vystřelovací nůž a šel mi po krku. Rychle jsem uhnul, sáhl po zbrani, kterou jsem měl od Kuřitky, a vystřelil. Pak jsem na zahradě vykopal jámu a zahrabal ho tam,“ vypověděl před jedenácti lety Novotný.

Nezaměstnaný rozvedený otec jednoho syna vypověděl, že mu komplicové za usmrcení Ukrajince slíbili 300 tisíc korun, ale nedostal ani korunu. Sehnali i zbraň. Kuřitka a Pireci mu navíc namluvili, že Kalugin usiluje o jeho život, a to kvůli jednomu případu z Novotného kriminální minulosti.

Za vraždu Ukrajince dostal třináct let

S Ukrajinci byly ve Znojmě také problémy. V roce 1998 skončila ve vazbě trojice, která brutálně ztloukla svého krajana. V Rumunské ulici osmadvacetiletého muže zbili, svázali a nasoukali do škodovky se znojemskou poznávací značkou.

Podle vyšetřování bylo motivem jejich činu vydírání. Policie násilníky zadržela díky svědkyni, která jejich útok oznámila na tísňovou linku 158.

Několikrát trestaný Novotný nakonec za vraždu Ukrajince dostal téměř třináct let vězení, Kuřitka jeden a Pirecimu vinu neprokázali. Za mřížemi ale stejně skončil. V roce 2010 provedli policisté v jedné ze znojemských heren rozsáhlou razii a Pireciho zatkli za výrobu a prodej drog. Za to dostal sedm let vězení. Usvědčily ho výpovědi svědků, kteří tvrdili, že od něho drogy pravidelně kupovali.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

Do politiky jsem vstoupil, abych hájil univerzity, říká končící rektor Bek

Mikuláš Bek byl rektorem Masarykovy univerzity od roku 2011, jeho mandát vyprší...

Po osmi letech v rektorském křesle a celkem patnácti ve vedení Masarykovy univerzity na konci srpna Mikuláš Bek...

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Kardinála Špidlíka připomíná nový památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem

Kardinála Špidlíka připomíná v rodném městě srdce s ocelovým křížem

Na počest kardinála Tomáše Špidlíka v rodných Boskovicích odhalili památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem. Nachází...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz