Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Mosilaně se bude bourat, také blízká chladicí věž odpočítává poslední roky

  5:33
Vysoký komín v areálu staré Mosilany půjde brzy k zemi. Nejistý osud má i blízká chladicí věž na teplárenském provozu. Jinde v Brně si výškových dominant cení, našly využití, díky tomu se je podařilo uchránit před zbouráním.

Zhruba padesátimetrový komín se tyčí vysoko nad okolními objekty v areálu bývalé Mosilany poblíž historického centra Brna. Stojí v těsném sousedství červených cihlových budov, jež jsou poznávacím znakem někdejší textilní fabriky, která se spolu s dalšími podniky v minulosti zasloužila o lichotivou přezdívku města „moravský Manchester“.

Už za několik měsíců si však lidé prohlédnou tento komín jen na fotkách – firma Financial Consortium vlastnící areál má na její zbourání platný demoliční výměr.

Komín je v havarijním stavu a investor o zachování neusiluje. V posledních měsících prostor okolo něj pouze oplotil. „Demolice, respektive jeho rozebrání se připravuje v nejbližších týdnech,“ upřesňuje za vlastníka Jiří Filip.

Překážkou pro bourání není ani už přes dva roky se táhnoucí proces zpamátnění některých budov v Mosilaně. „Komín není předmětem návrhu. Byl vyloučen pro špatný technický stav a nemožnost jeho zachování v autentické podobě,“ vysvětluje Tomáš Vícha z brněnské pobočky Národního památkového ústavu.

Podle něj jsou obecně komíny pro průmyslové areály ikonickými a významnými objekty a jejich zachování je z hlediska památkové péče žádoucí. „Přeměna je možná. Nové využití nacházejí třeba jako nosiče vysílačů mobilních operátorů či vyhlídkové věže. Mosilana přijde o významný prvek,“ má jasno Vícha, který nicméně ví, že nebylo reálné komín uchránit.

O záchranu se památkáři v areálu snaží u některých objektů včetně zmiňovaných ikonických červených budov. Investor totiž původně chtěl zbourat všechny staré stavby a místo nich postavit moderní obytnou čtvrť. Proti záměru plošné demolice ale vystoupili právě památkáři a město.

Všechny stavby nejde zachránit

Na průzkumy zadané investorem, které ukázaly, že budovy jsou využitelné jen jako sklady, navázaly nedávno statické posudky zpracované odborníky z pražského ČVUT. Oslovilo je ministerstvo kultury vedoucí proces zpamátnění.

„Posudky potvrdily předchozí stanoviska statiků z brněnského VUT, a to se závěrem, že ‚s ohledem na materiálově konstrukční řešení a poruchy na konstrukci lze konstatovat, že je stavba na konci své životnosti‘. Je proto patrné, že rozsáhlý areál v celém jeho rozsahu nebude možné zachránit,“ uvádí za ministerstvo kultury Ivana Awwadová s tím, že konkrétní výsledek procesu zpamátnění však nelze předjímat.

Šmeralovy závody blízko centra Brna se promění v moderní čtvrť s byty

I kvůli tomu, že resort se musí seznámit také s posudkem zadaným brněnskými památkáři. „Jeden z jeho podstatných závěrů říká, že objektivní posouzení stávajících budov musí vycházet z nového zadání kvůli změně metodiky,“ poznamenává Vícha.

V havarijním stavu jsou podle odborníků z ČVUT jedna z červených staveb i šedá budova umožňující vstup do areálu z ulice Špitálka.

Shodou okolností blízko konce životnosti je rovněž další dominanta lokality. Poslední roky odpočítává chladicí věž u sousedních tepláren. „Bez provozu a sanačního zásahu lze zaručit její životnost maximálně v horizontu šesti let,“ hlásí mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Jak dále odhalil stavebnětechnický průzkum, konstrukci věže lze ještě opravit a dlouhodobě ji tím prodloužit životnost. Další desetiletí zajistí nezbytné zásahy, rovnou tři dekády by dopřála komplexní obnova. „Aktuální výsledky nepotvrzují havarijní stav konstrukce z hlediska materiálu či poruch. Experti neodhalili poškození s vlivem na statiku,“ ujišťuje Poňuchálek.

Z chladicí věže v Brně plánovali vyhlídku, teď ji možná raději zboří

Ohledně budoucnosti věže, o niž památkáři nejeví zájem, má město dvě možnosti. Zachovat a využít pro vestavbu, nebo zbourat a nechat vybudovat alternativu.

„Osobně by se mi nejvíc líbilo, kdyby byla nahrazena něčím podobným, co by ji připomínalo. Nějakou výškovou budovou zahrnující byty, moderní pracovní prostory a další služby. Ale uvidíme i podle toho, co řeknou odborníci,“ naráží koaliční zastupitel Martin Příborský (ODS) na aktuálně zpracovávaný ekonomický model posuzující varianty.

Analýzu magistrát získá do konce roku, následně rozhodnou politici. Až poté bude jasné, zda se věž skutečně stane součástí chystané chytré čtvrti Špitálka a konkrétně místem pro kulturu či kreativní průmysl s vyhlídkou nahoře, jak si město naplánovalo před několika lety.

Zetko zůstalo, rozhledna je hit

Dominantní věže a komíny nečeká v Brně pouze šedá budoucnost. Ve vznikající čtvrti Nová Zbrojovka ji i s legendárním „zetkem“ investor zachoval. Přilehlá kotelna se stane staronovým srdcem někdejšího průmyslového areálu. V plánu je také pivovar, takže by se komínem mohla linout vůně piva.

Teplárny chystají nové využití pro nyní odstavený, 220 metrů vysoký a částečně křivý komín na maloměřickém provozu. Ten se řadí mezi dvacítku nejvyšších staveb v Česku. Hodit se bude při vývodu výparů při spalování dřevní štěpky.

Unikátem je podle projektu Tovární komíny věž v areálu Hněvkovského v Komárově. Jde o jedinou známou přestavbu nefunkčního komína na veřejnou rozhlednu. Obtáčí ho schodiště, na vrcholu je osazený vyhlídkou.

  • Nejčtenější

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Desítky tisíc nadúmrtí z horka mi nepřijdou jako normální cena, říká klimatolog

Premium

Počasí jde z extrému do extrému. Náhlé střídání teplých a chladných dnů období, vysoké teploty a související dlouhodobé sucho či nevhodný charakter srážek jako v posledních týdnech způsobují problémy...

12. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nevymýšlej! Jedno slovo změnilo finále. Motl emoce zvládl, řekl jeho trenér

Na vlastní kůži zažil tenisový trenér Josef Juřica neopakovatelné: v hráčské lóži na wimbledonském centrkurtu mezi pozvanými hosty týmu Barbory Krejčíkové sledoval, jak ivančická bojovnice dobývá...

16. července 2024  6:58

Instruktor autoškoly i rozhodčí zdolali Lovce, jsou šampiony v pubkvízu

Mistr republiky v Hospodském kvízu je letos z Blanska. Osmičlenná parta přátel hrající za tým s názvem All In, se ze své „domovské“ nádražní hospody Na pražci dostala až do celorepublikového finále v...

16. července 2024

V domě na Brněnsku vybuchl plyn. Dva lidé jsou v kritickém stavu

Dva lidé se dnes dopoledne vážně zranili při výbuchu propan-butanu v rodinném domě v Moravských Knínicích na Brněnsku. Škoda je předběžně 800 tisíc korun, uvedli hasiči. Zraněni jsou starší manželé....

16. července 2024  14:24,  aktualizováno  15:36

Řekněte, kdo chtěl uplácet, nebo půjdeme na policii, zuří znojemská opozice

Pondělní závažné obvinění vyřčené politiky hnutí ANO, že se opozice ve Znojmě snažila uplatit část koaličních zastupitelů, a získat díky tomu většinu, nezůstala bez reakce. Patnáct opozičníků je hned...

16. července 2024  15:23

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domohl soudní rehabilitace

Okresní soud v Břeclavi dnes nepravomocně rehabilitoval rakouského rybáře Waltera Wawru, kterého v roce 1956 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se tak poté, co v oblasti těžko přehledného...

16. července 2024  11:10,  aktualizováno  15:22

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...