Kámen pro mikulovskou galerii vezli z Chorvatska

  8:11aktualizováno  8:11
Dům jako vytesaný do bílého kamene vyrostl na nároží Brněnské a Husovy ulice v Mikulově. Unikátní budova, na jejíž stavbu se vozil kámen až z Chorvatská, bude dočasným domovem uměleckých děl. Galerie moderního umění otevře v polovině prosince.

V Mikulově se v polovině prosince otevře galerie moderního umění. Na její stavbu je použitý vápenec z Chorvatska. | foto: Ivana Solaříková, MF DNES

Teprve když ze stavby spadla pavučina lešení, nabídl se pohled na originální řešení fasády nové galerie. Obrovské bloky bílého kamene pokrývají dům od země až po špičku střechy. O něco podobného se stavitelé v České republice ještě nepokusili.

"Chtěla jsem, aby stavba vycházela z místních materiálů. A přestože jde o novostavbu, měla do okolní historické zástavby co nejlépe zapadnout," říká majitelka galerie Vladimíra Brucháčková Závodná.

Vyhovující kámen našli až v Chorvatsku

Architekt Štěpán Děnge navrhl použít vápenec, z nějž je vytvořena celá Pálava. Najít použitelný kámen však nebylo jednoduché. Pálavský vápenec se už dávno netěží. Navíc je nekvalitní. Snadno nasaje vodu a v mrazu by mohl rozpraskat.

Galerie Závodný

Vyrostla na nároží Husovy ulice v Mikulově, která byla hlavní tepnou někdejšího židovského města.

Její zdi i střecha jsou obloženy vápencem přivezeným z chorvatského lomu. Jeho struktura je podobná vápenci, z nějž je utvořena celá Pálava.

Galerie se otevře 15. prosince vernisáží výstavy Dalibora Chatrného a Radka Kratiny. Jejich obrazy a plastiky si mohou návštěvníci prohlédnout až do 20. ledna 2012. Při galerii vznikl také Kruh přátel hudby.

"Potřebovali jsme vápenec, který vypadá jako místní, ale přitom má lepší vlastnosti," vysvětluje Závodná. Jeho kvalitnější obdoba se našla v Chorvatsku na ostrově Brač.

"Je to kámen s obrovskou tradicí. Je z něj postaven Diokleciánův palác ve Splitu, který patří k památkám UNESCO, nebo také Bílý dům ve Washingtonu," tvrdí sochař a restaurátor Radovan Král, který se postaral o konečnou kamennou tvář galerie.

Chorvatský vápenec je podle něj mimořádný svou kvalitou a opracovatelností, ale také zvláštní náladou. "Chorvaté o něm říkají, že je to jediný kámen, který má duši," vysvětluje.

Fasáda ze dvou druhů vápence

Kámen se pro mikulovskou galerii v Chorvatsku speciálně těžil. Tunové bloky do města dovážely kamiony. Opracované kusy vápence pak kameníci složitě připevňovali na zdi i střechu stavby.

Fasáda je rozčleněna dvěma druhy vápence. Každý má jinou strukturu. Jeden je čistější, na druhém jsou mnohem patrnější fosilie. Při pohledu zblízka lze v kameni objevit zkamenělé pravěké rostliny i živočichy.

V Mikulově se v polovině prosince otevře galerie moderního umění. Na její

Technologie použitá na střeše je v Česku zatím nevyzkoušená. "Kamenné desky nemají vlastnosti jako taška. Nejsou překrývané, takže voda skrze ně prosakuje," popisuje Vladimíra Závodná. Na vápencové střeše voda protéká spárami až na spodní izolační vrstvu. Tam se teprve shromažďuje a stéká do odpadu.

Jedinečné je i zpracování kamene na rozích. Každý je vytesán z velkého kvádru, který je "vydlabaný" tak, aby na nároží nebyla patrná žádná spára. "Není to jednoduchá technologie. Výsledek ale pak nepůsobí jako obklad, nýbrž jako skutečná kamenná stavba," míní majitelka galerie.

Kavárna i koncerty

Co ukrývá galerie uvnitř, lidé poprvé uvidí 15. prosince při vernisáži výstavy obrazů a plastik Radka Kratiny a Dalibora Chatrného. Druhý jmenovaný se stal vítězem prestižního ocenění Umělec má cenu. Laureáta vybírají mladí výtvarníci do 35 let a volí z úzkého výběru osobností výtvarného světa, kteří právě nastupující mladou generaci nejvíce ovlivnili.

"Obou vystavovaných umělců si velmi vážím, ve svém oboru patří mezi špičky. Přála bych si, aby jejich díla splynula se vzdušným, prosvětleným výstavním prostorem," řekla Závodná.

Při galerii vznikl také Kruh přátel hudby. Během příštího roku nabídne pět koncertů vážné hudby. Současně se v galerii otevře kavárna, která bude sloužit také jako studovna uměleckých časopisů a publikací.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

Cestovatele lákají do Brna historky z putování i poslední výdobytky vědy

Brněnské výstaviště hostí veletrh cestovního ruchu. Na české luhy a háje se...

Cestovatelská horečka na čtyři dny zachvátila brněnské výstaviště. Pod jednou střechou se tu potkávají vystavovatelé...

Najdete na iDNES.cz