Divadelní svět zalije Brno, nabídne i nehrané miniatury Václava Havla

  19:30aktualizováno  19:30
Hned dvě dosud neuváděné dramatické miniatury Václava Havla nabídne brněnský festival Divadelní svět, který začne v pátek ve městě. V Brně dosud nebývale monstrózní přehlídka, jejíž devítidenní program čítá úctyhodných 262 položek, také v jednom týdnu nabídne kompletní divadelní dílo někdejšího prezidenta.

Herci Divadla Husa na provázku předvedli zhudebněnou verzi Havlovy básně Ptáci. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Divadelní svět je jistě největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Doufám, že se stane bezprecedentní událostí českého divadla a za pár let se bude po světě vědět, že Brno je městem veletrhů a toho velkého festivalu," poznamenal v předvečer monstrózního podniku šéf Provázku Vladimír Morávek.

Právě on bude režijně podepsaný pod dvěma neznámými a nehranými texty divadelníka Havla. Festival za Havlovy přítomnosti v sobotu večer oficiálně začne uvedením jeho grotesky Prase, týž den mezi 14. a 15. hodinou v půvabné Hlídce 2 cestou na hrad sehrají herci Havlovu pohádku Pižďuchové.

Neděle bude patřit scénické črtě Pět tet, která je vlastně pokračováním Havlovy slavné Vernisáže. "Ta hra je jistě jen dramatický apendix, jen ironické pousmání. Ale mrazí z něho a dává sílu nepřistoupit na zmar," komentuje Morávek text, který sleduje Havlovy hrdiny s odstupem třiceti let.

Herci Divadla Husa na provázku předvedli zhudebněnou verzi Havlovy básně Ptáci.

Pět tet je přibližně čtyřicetiminutovou aktovkou. Při jejím nedělní uvedení hodinu po poledni v Divadle Husa na provázku se objeví také Dagmar Havlová. Manželka dramatika tak zažije osobní premiéru, co se účinkování v Havlových hrách týče. Havel stráví v Brně tři dny.

Gottovy šlágry jako doprovod

Hudební doprovod Pěti tetám, jejichž scénické čtení provedou herci Husy na provázku a Klicperova divadla v Hradci Králové, obstarají normalizační šlágry Karla Gotta. Havlovy hrdiny tak budou v podkresu doprovázet někdejší hity jako německá verze Včelky Máji nebo nasládlý duet Zvonky štěstí.

Dějištěm premiéry Pěti tet se 13. června stane sklad kulis Husy na provázku. Kvůli velkému zájmu už divadelníci přidali jednu reprízu. Polozapomenutou aktovku Prase, která vyšla tiskem jen jako bibliofilie, uvede Morávek v netradičních kulisách hradu Špilberk zase za doprovodu dvou spojených brněnských pěveckých sborů a zpěvů z opery Prodaná nevěsta.

Sám Havel je patronem nového festivalu Divadelní svět. Morávek tlumočil i exprezidentovo pohnutí. "Václav Havel vyjádřil, že je nesmírně dojatý, když třicet souborů pracuje na tom, aby v jediném týdnu odehrály, co on psal po celý život," dodal šéf Provázku.

Divadelní svět Brno

Kdy: 11. – 19. června.

Místa konání: Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo u stolu, Národní divadlo Brno, Divadlo Reduta, MDB, Divadlo Radost, kino Art, Zelný trh, náměstí Svobody a okolí, Špilberk.

Mottem festivalu je věta z Havlovy hry: To jsou paradoxy, co?

Web: www.divadelnisvet.cz

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz