Film spojuje obsah Koránu s teroristickými útoky na New York, Madrid a Londýn. Muslimové ve světě proti jeho uvedení spíše protestovali, než že by se jej chtěli účastnit.
Po promítání v Křišťálovém sále v Radnické ulici mají diváci mluvit o tématech, která Wilders nastínil. "Bude to první veřejná diskuse o tomto filmu v Brně," říká jeden z organizátorů Lukáš Lhoťan.
Debata přichází nedlouho poté, co se v ulicích Brna objevily plakáty s karikaturou proroka Mohameda. Kvůli kresbě už dříve muslimové ve světě demonstrovali, ovšem brněnské plakáty žádnou bouři nevyvolaly. Policie jejich autory neodhalila. - čtěte V ulicích Brna visí plakáty s dánskou karikaturou Mohameda
Film Fitna provází skandály od počátku. Nizozemské televize jej odmítly letos v lednu vysílat, tamní vláda se od snímku distancovala. Geert Wilders jej zveřejnil koncem března jen na internetu.
Desáté výročí brněnské mešity
Nyní promítání Fitny k desátému výročí brněnské mešity pořádá organizace Libertas Independent Agency, která bojuje proti antisemitismu, islamofobii a rasismu.
"Je důležité být u toho, když se o nás mluví. Lidé si zaslouží, abychom jim vysvětlili, co si myslíme, a nechali je, aby to pak sami zvážili a vytvořili si vlastní názor," říká k tomu Hassan Muneeb.
Razantní protesty nic neřeší
Odborník na extremismus Miroslav Mareš považuje postup brněnských muslimů za netradiční. "Určitě je to lepší způsob než nějaké razantní protesty. Muslimové tak vlastně dokazují, že se přizpůsobují západnímu modelu, kde se o věcech debatuje," myslí si.
Podle Mareše se muslimové v Brně dlouhodobě snaží aktivně bojovat s předsudky. "Ten film zase není tak mimořádný. Navazuje na islamofobní linii na obou březích Atlantiku od 11. září. Věci v něm řečené nijak nevybočují z toho, co tu bylo dosud. Větší emoce vzbudilo spíše samotné očekávání před uvedením filmu," tvrdí Mareš.
Režisér se debaty nezúčastní
Pořadatelé projekce se inspirovali přímo ve Wildersově rodném Nizozemsku. "Jedni z našich tamních kolegů vyzvali Geerta Wilderse k promítnutí toho filmu a následné debatě. Aby to nebyl jen jeho monolog a nic. On odmítl," vysvětluje Lhoťan.
Jeho organizace se potom s dalšími dohodla, že se takto pokusí snímek zveřejnit na více místech v Evropě.