Mešita není ani na papíře, ale lidovci už před ní varují

  17:08aktualizováno  17:08
Nová muslimská mešita v Brně ještě není ani na papíře, ale politici KDU-ČSL už proti ní protestují. Obávají se, aby se v metropoli nerozvinula muslimská menšina do rozměrů, jaké jsou patrné třeba v Německu. Brněnští muslimové argumentují tím, že potřebují více prostoru pro své aktivity.

Brněnská mešita na Vídeňské ulici | foto: Radek Miča, MAFRA

Nová mešita by neměla být jen místem náboženských setkání, ale také centrem pro muslimské děti a vzdělávání. - čtěte Nechceme v Brně další mešitu, vzkazují muslimům jihomoravští lidovci

David Macek, kandidát KDU-ČSL do eurovoleb 2009David Macek z KDU-ČSL poukazuje na publikace, ve kterých údajně čeští muslimové navrhují třeba trest smrti pro odpadlíky od víry či pro nevěrné ženy.

"Jde o knížky vydané Vladimírem Sáňkou. Ten je představitelem Ústředí muslimských náboženských obcí, takže ho vnímám jako relevantní zdroj. To, co hlásá v brožuře Povolené a zakázané v islámu, je pro nás opravdu důvodem k zamyšlení," reagoval Macek.

Dodal, že Brno jako místo první mešity v zemi již projevilo svou toleranci. "Ale reagovat na výroky o trestech smrti nevěrným ženám a výzvy k neposlušnosti k lidem, kteří nejsou muslimové, je pro nás zásadní. Nikdo, kdo takové výroky hlásá, by u nás neměl mít ustláno na růžích," varoval lidovec.

Muneeb: Mešita vůbec nehoří

Představitel brněnských muslimů Hassan Muneeb odmítá, že by předáci nabádali islámskou menšinu k neposlušnosti či k prosazování vlastního práva.

Představitel brněnské muslimské obce Hassan Muneeb Alravi

"Ty knížky ukazují, co navrhoval Mohammed před čtrnácti stoletími. Samozřejmě, že pro nás je vždy rozhodující český právní řád. Ale nechci reagovat ostřeji a ublížit tak někomu před volbami. Jsou to neúplné informace. My nechceme být nikomu trnem v oku," hájil muslimy Muneeb.

Lidovci ho prý před svými výroky nekontaktovali a neptali se na podrobnosti ohledně mešity. "Jinak by totiž věděli, že to vůbec nehoří. Je to jen vize. Začít stavět bychom mohli tak nejdřív za dva roky. Nemáme ani plány, ani místo," dodal Muneeb.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)Lidovec Daniel Rychnovský řekl, že dosavadní spolupráce s muslimy byla v Brně dobrá. "Ale rozšiřování tohoto prvku není žádoucí. Máme zde přeci svoji kulturu, své tradice. Zkušenosti západních zemí ukazují, že muslimové se ve větším počtu uzavírají do sebe a nechtějí se příliš začleňovat," varoval Rychnovský.

Největším strašákem jsou podle něho některá německá města. "To máte pak třeba třídu, ve které je ze dvaceti dětí dvanáct muslimských, dvě běloruské a zbytek jsou Němci. Menšiny se tak mohou stát majoritami a reálně ohrozit místní tradice a kulturu," podotkl Rychnovský.

Hassan Muneeb však tvrdí, že muslimové nejsou "nebezpečnou" menšinou. "My nebudeme dělat žádné karikatury Ježíše ani jinak napadat vaše kulturní dědictví," řekl.

Technický náměstek brněnského primátora Ladislav Macek říká, že město nemá nástroje pro omezování počtu náboženských staveb. "Pokud bude projekt v souladu s územním plánem, nestojí mu nic v cestě. Kostel nebo mešita jsou stavby, stejně jako třeba hypermarket," dodal Macek.

Autoři:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Najdete na iDNES.cz