Nová mešita by neměla být jen místem náboženských setkání, ale také centrem pro muslimské děti a vzdělávání. - čtěte Nechceme v Brně další mešitu, vzkazují muslimům jihomoravští lidovci
David Macek z KDU-ČSL poukazuje na publikace, ve kterých údajně čeští muslimové navrhují třeba trest smrti pro odpadlíky od víry či pro nevěrné ženy.
"Jde o knížky vydané Vladimírem Sáňkou. Ten je představitelem Ústředí muslimských náboženských obcí, takže ho vnímám jako relevantní zdroj. To, co hlásá v brožuře Povolené a zakázané v islámu, je pro nás opravdu důvodem k zamyšlení," reagoval Macek.
Dodal, že Brno jako místo první mešity v zemi již projevilo svou toleranci. "Ale reagovat na výroky o trestech smrti nevěrným ženám a výzvy k neposlušnosti k lidem, kteří nejsou muslimové, je pro nás zásadní. Nikdo, kdo takové výroky hlásá, by u nás neměl mít ustláno na růžích," varoval lidovec.
Muneeb: Mešita vůbec nehoří
Představitel brněnských muslimů Hassan Muneeb odmítá, že by předáci nabádali islámskou menšinu k neposlušnosti či k prosazování vlastního práva.
"Ty knížky ukazují, co navrhoval Mohammed před čtrnácti stoletími. Samozřejmě, že pro nás je vždy rozhodující český právní řád. Ale nechci reagovat ostřeji a ublížit tak někomu před volbami. Jsou to neúplné informace. My nechceme být nikomu trnem v oku," hájil muslimy Muneeb.
Lidovci ho prý před svými výroky nekontaktovali a neptali se na podrobnosti ohledně mešity. "Jinak by totiž věděli, že to vůbec nehoří. Je to jen vize. Začít stavět bychom mohli tak nejdřív za dva roky. Nemáme ani plány, ani místo," dodal Muneeb.
Lidovec Daniel Rychnovský řekl, že dosavadní spolupráce s muslimy byla v Brně dobrá. "Ale rozšiřování tohoto prvku není žádoucí. Máme zde přeci svoji kulturu, své tradice. Zkušenosti západních zemí ukazují, že muslimové se ve větším počtu uzavírají do sebe a nechtějí se příliš začleňovat," varoval Rychnovský.
Největším strašákem jsou podle něho některá německá města. "To máte pak třeba třídu, ve které je ze dvaceti dětí dvanáct muslimských, dvě běloruské a zbytek jsou Němci. Menšiny se tak mohou stát majoritami a reálně ohrozit místní tradice a kulturu," podotkl Rychnovský.
Hassan Muneeb však tvrdí, že muslimové nejsou "nebezpečnou" menšinou. "My nebudeme dělat žádné karikatury Ježíše ani jinak napadat vaše kulturní dědictví," řekl.
Technický náměstek brněnského primátora Ladislav Macek říká, že město nemá nástroje pro omezování počtu náboženských staveb. "Pokud bude projekt v souladu s územním plánem, nestojí mu nic v cestě. Kostel nebo mešita jsou stavby, stejně jako třeba hypermarket," dodal Macek.