Dětská herna v Olympii? Ideální přípravka pro gamblery, říká odborník

  8:42aktualizováno  8:42
Namísto míčků, kuliček nebo plyšáků stojí v dětské herně modřického nákupního centra Olympia v Brně automaty, které mají děti zabavit po dobu nákupů jejich rodičů. Ty však kritizují odborníci. Podle nich je to nejlepší cesta k hráčské závislosti.

Dětské výherní automaty mizí z nákupního centra Olympia (ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Automaty s obrázky, v nichž děti mohly utratit až tisícovku, jsou totiž napodobeniny videoloterijních terminálů pro dospělé (více čtěte zde). Vedení obchodního centra už proto vyzvalo k jejich odstranění.

Ředitel Olympie Jan Pazour tvrdí, že se provozovatel zavázal, že v koutku budou jen nevýherní automaty.

Takové herny jsou zvěrstvo, říká Nešpor

Alkoholikům je vlastně jedno, jaký druh své drogy pijí. Říká lékař Karel Nešpor.

Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Dětství strávené před obrazovkou počítače nebo automatu může podle známého psychiatra Karla Nešpora znevýhodnit dítě na celý život. Před dětskou hernou podobnou té v Olympii varuje.
Jaká jsou rizika dětských heren? 
Hraní her a videoher není samo o sobě zdravá záležitost. Děti dnes sedí mnoho hodin ve škole, pak by se měly doma učit, a když pak stráví další hodiny v herně, je to katastrofa pro jejich vyvíjející se páteře. Hry mohou navíc vyvolávat stavy podobné závislosti, děti přestávají například chodit do školy. 

Jsou děti náchylnější k závislostem? 
Samozřejmě, závislost se u nich mnohem rychleji rozvíjí a má těžší následky. Mezi desátým a osmnáctým rokem věku dochází k převratným změnám ve vývoji. A děti, které toto období zanedbají, bývají znevýhodněné. Nemají sociální dovednosti, komunikační ani dovednosti týkající se organizace času nebo sebeovládání, jak zvládat emoce, jak zvládat stres, na koho se obrátit o pomoc a podobně. 

Na čem je takový hráč vlastně závislý? 
Při provozování hazardu dochází k vylučování stresových hormonů, patologický hráč proto není ani tolik závislý na výhře, ale spíš na svých fantaziích o tom, že vyhraje, a také na stavu vzrušení, kdy se v mozku uvolňuje dopamin. To je látka, která se objevuje i při závislosti na kokainu nebo pervitinu. 

"Koutek provozuje společnost Gremona, tedy v podstatě Kajot. A nenaplnili naši představu. Před nedávnem prošla Olympia řadou velkých úprav a plocha před nájemní jednotkou Kajot Intacto&Planet Bowling má být prostorem se zábavními nevýherními prvky, které by doplňovaly část centra, v níž je multikino, bowling, restaurace či občerstvení," řekl Pazour.

Osmnáctiletý by pružně mohl přejít do opravdové herny, říká Nešpor

Automaty se však i vzhledem a "ziskovostí" podobají těm opravdovým.

"Dovedu si představit, že taková herna pro děti bude přípravkou pro to, aby osmnáctiletý mohl pružně přejít do heren pro dospělé a tam nechávat peníze a zbytek života strávit po hernách nebo v kriminálech," varoval před rizikem primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Provoz takového terminálu by dokonce mohl být v rozporu se zákonem. Podle právníka Antonína Friče by se daly výherní poukázky interpretovat jako poukázky představující reálnou finanční hodnotu. Na to by se potom vztahoval loterijní zákon, který takovou hru u mladších osmnácti let zakazuje.

O dětské automaty a jejich provoz se už zajímá i ministerstvo financí. "Předali jsme podnět Specializovanému finančnímu úřadu. V případě, že dospěje k závěru, že došlo k jakémukoliv porušení loterního zákona, zahájíme správní řízení," uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

"Lze se oprávněně domnívat, že se jedná o technické zařízení, které naplňuje znaky loterie či sázkové hry spadající do regulace zákonem o loteriích, přičemž ministerstvo nikdy nevydalo žádné takovéto povolení k popisované hře," potvrdil Šrámek.

Vedení společnosti mlčí

Nikdo ze společnosti Gremona, provozující dětskou hernu, nebyl ve středu k zastižení. Na webu uvedená telefonní čísla patří již bývalým zaměstnancům, nebo je nikdo nezvedá.

A zástupci společnosti Kajot, která je s Gremonou spojována a provozuje v Olympii vedle dětské herny kasino, sportovní sázky, restauraci a bowling, se ve středu nechtěli vyjádřit.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Kajotu Michala Binky jsou ale dětské herny zcela standardní službou každého většího nákupního centra a slouží k zabavení dětí i rodičů.

S tím Nešpor nesouhlasí. "Hračka v podobě automatu mi připadá jako naprosté zvěrstvo a vrchol cynismu. Že by provozovatelé hazardu měli takovou drzost, s tím jsem se dosud nesetkal. Místo toho, aby si vyčistili okolí heren a zamezili tam přístupu nezletilých, tak provozují něco hazardu velmi podobného," kontruje psychiatr.

Herny mají špatný vliv na dětský vývoj

Hana Karpatová, matka desetiměsíční dcery, v Olympii často nakupuje a automaty odsuzuje.

"Svoje dítě bych tam nepustila. Podle mě to pak děti navádí k tomu hrát v dospělosti na automatech, herny jim přijdou jako úplně normální a bez zábran do automatů vráží peníze," říká.

Negativní vliv na dětský vývoj mají herny i podle Nešpora.

"Dítě, které stráví své dětství po hernách - hazardních nebo nehazardních - nebo po hospodách, je velmi znevýhodněné. Když dospěje, nebude mít takovou kvalifikaci, bude mít horší duševní výkonnost, protože činnost nervových buněk je narušována stresem, nedostatkem pohybu a vyčerpáním, což je přesně to, co mozek nesnáší," popsal Nešpor.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

VIDEO: Brno brázdí „trojčata“, je to nejdelší tramvajová souprava v Česku

Spojením tří tramvajových vozů vytvořili v Brně nejdelší soupravu v Česku. Měří...

Tři spojené tramvajové vozy nyní jezdí ulicemi Brna a v těchto dnech jsou nejdelší soupravou svého druhu v Česku. Měří...

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz