Dětská herna v Olympii? Ideální přípravka pro gamblery, říká odborník

  8:42aktualizováno  8:42
Namísto míčků, kuliček nebo plyšáků stojí v dětské herně modřického nákupního centra Olympia v Brně automaty, které mají děti zabavit po dobu nákupů jejich rodičů. Ty však kritizují odborníci. Podle nich je to nejlepší cesta k hráčské závislosti.

Dětské výherní automaty mizí z nákupního centra Olympia (ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Automaty s obrázky, v nichž děti mohly utratit až tisícovku, jsou totiž napodobeniny videoloterijních terminálů pro dospělé (více čtěte zde). Vedení obchodního centra už proto vyzvalo k jejich odstranění.

Ředitel Olympie Jan Pazour tvrdí, že se provozovatel zavázal, že v koutku budou jen nevýherní automaty.

Takové herny jsou zvěrstvo, říká Nešpor

Alkoholikům je vlastně jedno, jaký druh své drogy pijí. Říká lékař Karel Nešpor.

Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Dětství strávené před obrazovkou počítače nebo automatu může podle známého psychiatra Karla Nešpora znevýhodnit dítě na celý život. Před dětskou hernou podobnou té v Olympii varuje.
Jaká jsou rizika dětských heren? 
Hraní her a videoher není samo o sobě zdravá záležitost. Děti dnes sedí mnoho hodin ve škole, pak by se měly doma učit, a když pak stráví další hodiny v herně, je to katastrofa pro jejich vyvíjející se páteře. Hry mohou navíc vyvolávat stavy podobné závislosti, děti přestávají například chodit do školy. 

Jsou děti náchylnější k závislostem? 
Samozřejmě, závislost se u nich mnohem rychleji rozvíjí a má těžší následky. Mezi desátým a osmnáctým rokem věku dochází k převratným změnám ve vývoji. A děti, které toto období zanedbají, bývají znevýhodněné. Nemají sociální dovednosti, komunikační ani dovednosti týkající se organizace času nebo sebeovládání, jak zvládat emoce, jak zvládat stres, na koho se obrátit o pomoc a podobně. 

Na čem je takový hráč vlastně závislý? 
Při provozování hazardu dochází k vylučování stresových hormonů, patologický hráč proto není ani tolik závislý na výhře, ale spíš na svých fantaziích o tom, že vyhraje, a také na stavu vzrušení, kdy se v mozku uvolňuje dopamin. To je látka, která se objevuje i při závislosti na kokainu nebo pervitinu. 

"Koutek provozuje společnost Gremona, tedy v podstatě Kajot. A nenaplnili naši představu. Před nedávnem prošla Olympia řadou velkých úprav a plocha před nájemní jednotkou Kajot Intacto&Planet Bowling má být prostorem se zábavními nevýherními prvky, které by doplňovaly část centra, v níž je multikino, bowling, restaurace či občerstvení," řekl Pazour.

Osmnáctiletý by pružně mohl přejít do opravdové herny, říká Nešpor

Automaty se však i vzhledem a "ziskovostí" podobají těm opravdovým.

"Dovedu si představit, že taková herna pro děti bude přípravkou pro to, aby osmnáctiletý mohl pružně přejít do heren pro dospělé a tam nechávat peníze a zbytek života strávit po hernách nebo v kriminálech," varoval před rizikem primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Provoz takového terminálu by dokonce mohl být v rozporu se zákonem. Podle právníka Antonína Friče by se daly výherní poukázky interpretovat jako poukázky představující reálnou finanční hodnotu. Na to by se potom vztahoval loterijní zákon, který takovou hru u mladších osmnácti let zakazuje.

O dětské automaty a jejich provoz se už zajímá i ministerstvo financí. "Předali jsme podnět Specializovanému finančnímu úřadu. V případě, že dospěje k závěru, že došlo k jakémukoliv porušení loterního zákona, zahájíme správní řízení," uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

"Lze se oprávněně domnívat, že se jedná o technické zařízení, které naplňuje znaky loterie či sázkové hry spadající do regulace zákonem o loteriích, přičemž ministerstvo nikdy nevydalo žádné takovéto povolení k popisované hře," potvrdil Šrámek.

Vedení společnosti mlčí

Nikdo ze společnosti Gremona, provozující dětskou hernu, nebyl ve středu k zastižení. Na webu uvedená telefonní čísla patří již bývalým zaměstnancům, nebo je nikdo nezvedá.

A zástupci společnosti Kajot, která je s Gremonou spojována a provozuje v Olympii vedle dětské herny kasino, sportovní sázky, restauraci a bowling, se ve středu nechtěli vyjádřit.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Kajotu Michala Binky jsou ale dětské herny zcela standardní službou každého většího nákupního centra a slouží k zabavení dětí i rodičů.

S tím Nešpor nesouhlasí. "Hračka v podobě automatu mi připadá jako naprosté zvěrstvo a vrchol cynismu. Že by provozovatelé hazardu měli takovou drzost, s tím jsem se dosud nesetkal. Místo toho, aby si vyčistili okolí heren a zamezili tam přístupu nezletilých, tak provozují něco hazardu velmi podobného," kontruje psychiatr.

Herny mají špatný vliv na dětský vývoj

Hana Karpatová, matka desetiměsíční dcery, v Olympii často nakupuje a automaty odsuzuje.

"Svoje dítě bych tam nepustila. Podle mě to pak děti navádí k tomu hrát v dospělosti na automatech, herny jim přijdou jako úplně normální a bez zábran do automatů vráží peníze," říká.

Negativní vliv na dětský vývoj mají herny i podle Nešpora.

"Dítě, které stráví své dětství po hernách - hazardních nebo nehazardních - nebo po hospodách, je velmi znevýhodněné. Když dospěje, nebude mít takovou kvalifikaci, bude mít horší duševní výkonnost, protože činnost nervových buněk je narušována stresem, nedostatkem pohybu a vyčerpáním, což je přesně to, co mozek nesnáší," popsal Nešpor.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Najdete na iDNES.cz