Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Řidiči vyhlížejí spojku na jihu Brna. Odkloní kamiony, místní ale dráždí

  6:38
Dálniční propojku a rozšíření D2 na šest pruhů roky vyhlíží desetitíce řidičů. Podle odhadů Ředitelství silnic a dálnic by se jí mohli dočkat snad do patnácti let. Přesto podoba projektu řadě lidem vadí. Obávají se hluku, zvýšené dopravy a zániku přírodních prvků v jejich bydlišti.

Než se v Brně řidiči dostanou ke sjezdům na dálnice na Prahu či Olomouc, často se štosují v kolonách. Vyřešit by to měla jižní tangenta. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Od Pohořelic až k Rajhradu řidiči „fičí“ pohodlně stotřicítkou po dálnici. Ta se ale najednou mění v obyčejnou silnici a zpomalující auta se začínají štosovat do kolon. Než se šoféři vymotají k dalším dálnicím na Olomouc či Prahu, stojí je to pořádné nervy. Navíc v podstatě projíždí obydlenou částí Brna.

Dopravní trable má vyřešit takzvaná jižní tangenta. Důležitý krok k její výstavbě teď podniklo Ředitelství silnic a dálnic. Projekt, jehož součástí je i rozšíření části dálnice D2, poslalo do procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Zmíněná „tangenta“ má propojit dálnice D2 a D52. „Ta je nyní ukončena u Rajhradu a směrem k D1 pokračuje jako silnice první třídy. V zastavěném území Brna jsou zde napojení na nižší obslužnou síť a ve středním dělicím pásu vede tramvajová trať. Tranzitní doprava se tu tedy kříží s dopravou místní včetně kontaktu s chodci, zejména podél tramvajových zastávek. To vše vyvolává problémy s kapacitou a bezpečností,“ vypočítává Michal Damek, který oznámení pro proces EIA zpracoval.

Vedením tranzitní dopravy z dálnice D52 na dálnici D2 a následně na D1 je podle něj možné tyto negativní efekty odstranit.

Zhruba pětikilometrová spojka povede z brněnských Chrlic do Rajhradu jako čtyřproudá dálnice. Na její trase vyroste dvanáct mostů a pět mimoúrovňových křižovatek. Na konci se napojí na dálnici D2. Ta se zase má od Chrlic až po křížení s D1 rozšířit na šestipruh, aby kapacitně stačila dopravní zátěži. Celkem jde asi o čtyři kilometry.

„Zvýší se hluk, prašnost, navíc nám to zablokuje jediné rozvojové území, které v obci máme. Tangenta má vést ve výšce čtyř až osmi metrů. Ze severní strany udělá hradbu.“

Daniela Fialovástarostka Popovic

Stavět by se mělo začít v roce 2030. Nejprve přijde na řadu zkapacitnění brněnské dálnice, dělníci na ní stráví dva roky při zachování provozu. Pak se pustí do jižní tangenty, po které by se auta měla projet v roce 2035. Zda se tak skutečně stane, je otázkou. Do procesu chtějí vstoupit obce, jichž se výstavba dotýká.

5,6 miliard korun má stát podle odhadů celý projekt.

5,3 kilometrů dlouhá má být připravovaná jižní tangenta.

Vadí například lidem v Popovicích. „Zvýší se hluk, prašnost, navíc nám zablokuje jediné rozvojové území, které v obci máme. Tangenta má vést ve výšce čtyř až osmi metrů. Ze severní strany nám udělá hradbu,“ říká zdejší starostka Daniela Fialová (nez.). 

Do procesu EIA tak obec určitě vstoupí. Už dnes totiž lidé musí snášet hlučnou silnici ze západní strany. A další nechtějí. „Tím, že tangentu napojí na mezinárodní dálniční síť TEN-T, zatáhnou nám sem kamionovou dopravu z Jadranu na Balt. Výpočty ŘSD, které tvrdí, že se doprava nezvýší, nepovažujeme za správné,“ podotýká starostka.

Podle ní silničáři uvažují tak, že se dopravní proud, který míří na Vídeňskou ulici, nebo kolem Olympie, pouze rozdělí. Neberou však v potaz kamiony, jichž po začlenění do TEN-T přibude. „Podle nařízení Evropské unie navíc tyto mezinárodní sítě nemají být v zastavěných oblastech. Postihne to i celou aglomeraci jihu Brna,“ míní Fialová.

Místo mokřadu křižovatka

A se současnou podobou projektu není spokojený ani její kolega z Chrlic Lukáš Fila (ANO). „Myslím, že to není koncepčně dobré řešení,“ má jasno. Vadí mu, že v jeho brněnské městské části má trasa částečně vést v záplavové oblasti. A pak především skutečnost, že se zde má stavět mimoúrovňová křižovatka přímo v „zelené“ krajině – na místě mokřadu a stromů. „Je pro mě úsměvné, jak chráníme přírodu, ale když dojde na stavbu dálnice, zasahujeme i do významného krajinného prvku. Pro mě to principiálně není správně,“ dodává starosta Chrlic, kde budou případné podněty k procesu EIA projednávat příští týden na zastupitelstvu.

Projekt naopak netrpělivě vyhlížejí v Modřicích. Zdejší starosta Josef Šiška (ODS) doufá, že tangenta odlehčí jejich jižní spojce, tedy silnici II/152 v bezprostřední blízkosti zastavěné části města. „My na tuhle stavbu vlastně dlouho čekáme, aby se konečně ulevilo tranzitnímu provozu v bezprostřední blízkosti Modřic,“ potvrzuje Šiška.

Kamiony se pak odsunou o necelý kilometr dál od zástavby. „Náš jižní obchvat je dopravně přetížený. Kdo řeší trasu Olomouc–Vídeň, nejezdí po D1, která bývá zacpaná, ale bere to po D2 a našem obchvatu. A právě u nás se to štosuje. Ve špičce se tu nedá projet. A v momentě, kdy je nějaká havárie na D1, tak je situace katastrofální,“ upozorňuje.

Termín zahájení stavby za 5,6 miliardy korun je nicméně zatím spíš odhadem. Další projekty ŘSD mají mnohem reálnější obrysy. Už příští týden začne stavba velkého městského okruhu v Brně u Tomkova náměstí, příští rok se počítá se zahájením čtyři kilometry dlouhého úseku D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem.

S otazníkem je zatím termín stavby obchvatu Mikulova a s ním spojené dálnice z Brna do Vídně. ŘSD opětovně podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, aby potvrdil pravomocnost územního rozhodnutí. A čeká na verdikt.

Úsek od Rajhradu až ke sjezdu na dálnici na Prahu či Olomouc je místem častých kolon .

Úsek od Rajhradu až ke sjezdu na dálnici na Prahu či Olomouc je místem častých kolon .

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

Fotbalové impérium s vrcholem ve Vyškově. Do dvou let prvoligoví, velí africký majitel

Dlouho platil za paní Columbovou. Vyškovský fotbal roste od roku 2017 Kingsleymu Pungongovi pod rukama, majitel skupiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Část sklepů po pivovaru chtějí zalít betonem, místní je brání peticí

Léta sloužily primárně ke zrání a skladování piva, ke konci druhé světové války je jako kryt protiletecké ochrany...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Hrál po boku Voskovce a Wericha, nejvíc se pražský rodák Skřivan rozzářil v Brně

Premium Brno se stalo osudem herci a režisérovi Josefu Skřivanovi, pražskému rodákovi umučenému koncem roku 1942 v plynové...

Sedm kruhových objezdů Blansku nestačí, ve městě už se staví další

Už dnes se dá o Blansku mluvit jako o městě kruhových objezdů. Řidiči jich tu najdou sedm včetně jednoho dalšího...

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

Jihomoravské hejtmanství otáčí, zničený domov pro seniory v Hodoníně opraví

Řadu měsíců trvali představitelé Jihomoravského kraje na tom, že se tornádem poničený domov pro seniory v Hodoníně,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...